تجهیزات پزشکی

بومی سازی تجهیزات پزشکی

وسایل، ملزومات و تجهیزات پزشکی یکی از نیازهای صنعت سلامت در کشور است که 227 شرکت دانش بنیان برای تولید محصولات این حوزه تلاش می کنند.

تجهیزات پزشکی صنعتی مهم در هر کشوری است که درمان بیماران به رشد و توسعه آن وابستگی دارد. امروز ایران در این حوزه به نقطه ای رسیده است که محصولات ایران ساخت علاوه بر رفع نیاز کشور در بازارهای صادراتی نیز حضور مستمر دارند. با تلاش 227 شرکت دانش‌ بنیان وسایل، ملزومات و تجهیزات پزشکی با برند ایران‌ ساخت به کشورهای دیگر رفته است و زمینه برای ارائه توانمندی ایران در این حوزه فراهم شده است.

فناوری های نوین با ورود به این حوزه تحول آفریدند و تجهیزاتی تولید شده است که حتی انجام عمل های جراحی از راه دور را نیز فراهم کردند. در ایران نیز تولید تجهیزات فناورانه و پیشرفته در این حوزه با سرعت در حال انجام است. سامانه جراحی رباتیک سینا، میکرو سی تی پیش بالینی، میز تشریح مجازی، ام آر آی، الکتروشوک، دستگاه سونوگرافی داپلر و تیپ میکروسکوپ نیروی اتمی چند نمونه کوچک از محصولات ایران ساخت این حوزه است که توانمندی فعالان این زیست بوم را نشان می دهد.

 

بومی سازی تجهیزات پزشکی

تحریم تجهیزات پزشکی

محصولاتی که علاوه بر رفع نیاز پزشکان و مراکز درمانی و بیمارستان ها؛ به انجام تحقیقات محققان سرعت می دهد و زمینه را برای تولیدات فناورانه دیگر فراهم می کند. البته بومی سازی این تجهیزات باعث کاهش هزینه ها نیز می شود و وابستگی به واردات را قطع می کند. از سویی برخی از این تجهیزات دانش بنیان در لیست تحریم ها قرار داشتند و با تولید ایران ساخت آن هم در حد استانداردهای جهانی گامی اثرگذار برای ایجاد قدرت در این حوزه برداشته شد. این توانمندی در شرایط بحران بسیار کارآمد شد. چنان که در زمان شیوع کرونا تجهیزاتی مانند ونتیلاتور که فعالان زیست بوم فناوری و نوآوری تولید کردند به کمک آمد.

البته شرکت های دانش بنیان قطعا برای تولید محصولات پیشرفته در این حوزه چالش هایی داشتند که مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با ارائه 110 خدمت همچون سایر حوزه ها مسیر را برای این فعالان هموار کرد.

 

امتیاز :
۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (بدون نظر)
Loading...
به اشتراک بگذارید :

مشاوره رایگان آنلاین

با ما راحت باشید. هر سوال و درخواستی دارید تماس بگیرید. مشاوران ما به صورت رایگان به شما خدمت رسانی مینمایند.دیدگاه‌ها
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید. شنبه تا چهارشنبه 9 الی 17
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714517 تماس بگیرید.