ساخت پهپاد خورشیدی

مزایای پهپاد خورشیدی

پژوهشگران یک شرکت دانش بنیان موفق به طراحی یک پهپاد خورشیدی با ثبت رکورد ۴ ساعت پرواز مداوم شدند که به گفته مدیرعامل این شرکت دانش بنیان، پهپاد خورشیدی با توجه به ارتفاع و مداومت پروازی بالا با نصب تجهیزات لازم برای عملیات پایش برخط، قابلیت شناسایی، دیده بانی، تصویربرداری و ارسال تصویر و کنترل و بازرسی محیط را با استفاده از انرژی پاک و سبز داراست.

سعید آقایی، مدیرعامل این شرکت دانش بنیان اظهار کرد:‌ از مزیت های قابل توجه این پهپاد خورشیدی،‌ صدای بسیار کم و پرواز بسیار آرام آن است که برای عکس برداری‌ و تصویربرداری های دقیق بسیار مناسب است. این پرنده در زمین های خاکی نیز قابلیت فرود بر روی سطح را دارا است.

پهپاد خورشیدی با مداومت پروازی بالا دارای کاربرد‌های متنوعی است که از جمله می توان به مرزبانی، رله مخابراتی، مبارزه با قاچاق، دیده بانی تاسیسات و مراکز حساس صنعتی مانند سکو‌های نفتی، پالایشگا‌ه ها و نیروگا‌ه ها، هواشناسی و مطالعات اقلیمی، نقشه برداری و اکتشاف معادن، بازرسی خطوط لوله های نفت و برق اشاره کرد.

 

ساخت پهپاد خورشیدی

مکانیسم پهپاد خورشیدی

این گروه دانش بنیان از سال ۹۲ تا ۹۶ روی یک پهپاد بال ثابت کار کرد که تمام سعی در این پروژه، رسیدن به حداقل مصرف بود به طوری که بتوان با نصب سلول های خورشیدی خاص و مدارهای مربوطه، مداومت پروازی را افزایش داد؛ متخصصان این شرکت دانش‌ بنیان در این پروژه پس از ساخت و تست ۵ سازه مختلف توانستند به این مهم دست یابند؛ در عین حال با کار موازی، سلول های خورشیدی و مدارهای مربوطه نیز خریداری و طراحی شد و تست های زمینی آن انجام گرفت و با وجود نتیجه‌ گیری و کاربردی بودن طرح به دلیل عدم توان جذب سرمایه، مراحل نهایی ناتمام مانده است.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   ساخت دستگاه الکتروکاردیوگراف

این گروه به سفارش برج میلاد تهران اقدام به طراحی و ساخت شبیه ساز بویینگ ۷۳۷ مخصوص کودکان نیز کرده بود؛ لازم به ذکر است تمامی مراحل طراحی و ساخت توسط این گروه انجام شد و ۴ نمونه از آن هم اکنون در برج میلاد تهران در حال بهره برداری هستند که از مزیت‌ های این محصولات می توان قیمت مناسب و قابل رقابت بودن با انواع خارجی، قابلیت آموزشی، قابلیت تفریحی، تنوع مناسب، نوآوری و ابتکار اشاره کرد.

 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.