بومی سازی سوزن های اسپاینال

اهمیت حوزه

با پیشرفت علم و تلاش های فناورانه برای پاسخگویی به نیازهای مختلف انسانی، با تحولات گوناگونی در سطح بین الملل روبرو می شویم که با هدف یافتن پاسخ به مشکلات کنونی یا بهبود راه حل های موجود ارائه می شوند. یکی از حوزه هایی که به شدت تحت تأثیر چنین ساختاری قرار می گیرد، حوزه پزشکی و تجهیزات و داروهای مربوط به آن است. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به عنوان متولی اصلی حوزه دانش بنیان نیز توجه خاصی به این زمینه دارد و طی سالیان تلاش کرده است تا زمینه ساز رشد و پیشرفت آن باشد. به همین دلیل شرکت های متعددی در ایران وجود دارند که در حوزه پزشکی فعالیت کرده و از طریق آن محصولات متعددی عرضه نموده اند. در همین مسیر یک شرکت دانش بنیان وارد تولید سوزن های اسپاینال شده و موفق شده است نمونه ایرانی این محصول را وارد بازار ایران کند.

شرح محصول

سوزن های اسپاینال برای بی حسی نخاعی استفاده می شوند که نوعی بیهوشی منطقه ای بوده و جایگزین بسیار مناسبی برای بیهوشی در هنگام جراحی های قسمت های تحتانی بدن به خصوص جراحی های قسمت شکم و پا هستند. در این حالت بیمار گرچه دردی حس نمی کند، اما کاملاً هوشیار باقی می ماند. مزیت اصلی این روش در این است که جراح با ریسک های مرتبط با بیهوشی روبرو نخواهد بود و می تواند با خیال آسوده تر و ایمنی بیشتری کار جراحی را انجام دهد. مهمترین عمل هایی که به کمک این سوزن امکان پذیر هستند جراحی های ارتوپدی، شکستگی مفاصل پا، جراحی های کلیه و رحم، سزارین، جراحی های روده و فتق است.

نمونه داخلی این سوزن توسط یک شرکت مستقر در مرکز رشد فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد و به روش مهندسی معکوس ساخته شده است. به گفته دکتر سید علی موسوی شایق، رئیس مرکز رشد پارک علم و فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد این محصول از حساسیت بالایی برخوردار بوده و برای تزریق مایع بی حسی یا نمونه برداری مایع نخاعی کاربرد دارد.

این محصول که در نمایشگاه ایران هلث ۱۴۰۱ از آن رونمایی شده است، بر اساس مهندسی معکوس نمونه خارجی تولید شده و تمامی استانداردهای اختصاصی را در رده کیفی بالایی کسب کرده است. با دریافت پروانه ساخت و استانداردهای سیستم مدیریت کیفیت، در حال حاضر این سوزن آماده صادرات و عرضه در بازارهای تجاری تجهیزات پزشکی است.

موسوی شایق در ادامه گفت: «همچنین این محصول مجوز imed را دریافت کرده و در حال حاضر می‌ تواند در بازار تجاری محصولات طبی مورد استفاده قرار گیرد. سوزن اسپاینال ضمن استقبال قبلی مراکز درمانی دانشگاه‌ های علوم پزشکی مشهد به صورت رسمی در نمایشگاه تجهیزات پزشکی در تهران برگزار شد و توسط وزارت بهداشت، درمان  و آموزش پزشکی مورد رونمایی نیز قرار گرفته است.»

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.