بومی سازی تولید انبوه ژلاتین در کشور

چیستی محصول

ژلاتین یک ماده چند منظوره است که در غذاها، داروها، لوازم آرایشی و صنایع دیگر به عنوان عامل ژل‌ کننده، تثبیت‌ کننده، غلیظ کننده، امولسیفایر (امولسیون کننده) و تشکیل‌ دهنده فیلم به عنوان کپسول استفاده می‌ شود. این ماده یک هیدروکلوئید برگشت ‌پذیر حرارتی است که دمای ذوب و ژل شدن آن زیر دمای بدن انسان است. منابع تولیدی مختلفی برای آن وجود دارد که اکثراً شامل پوست دام و استخوان آنها می شود. با این وجود، بومی سازی تولید آن فرآیند هزینه بر و دشواری است و حالا یک شرکت دانش بنیان وارد این حوزه شده است تا به استقلال عملکردی کشور در این زمینه کمک کند.

ویژگی های نمونه داخلی

مژگان آسیایی، مدیرعامل شرکت پیشگامان خلق ایده برتر که با حمایت دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان فعالیت می‌ کند، در خصوص محصول هیدروکلوئیدهای جایگزین غذایی و دارویی تولید شرکت خود گفت: «این ماده مزایای منحصر به‌ فردی را نسبت به عوامل ژل‌ کننده کربوهیدراتی مانند نشاسته دارد. ژلاتین بیشتر، از منابع پستانداران از جمله پوست خوک و پوست گاو و استخوان تولید می ‌شود. بعضی از منابع جایگزین مثل ضایعات ماهی ‌ها و پرندگان نیز اخیراً توجه محققان و صنعت را به خود جلب کرده ‌اند. ژلاتین ‌های ساخته شده از منابع جایگزین به دلیل نگرانی‌ های مذهبی، فرهنگی و بهداشتی مشترک بین یهودیان، مسلمانان و هندوها مورد استقبال قرار گرفته و از سوی دیگر این نوع ژلاتین مزایای فناورانه بسیاری را نسبت به ژلاتین‌ های پستانداران فراهم می‌ کند.»

در سالیان اخیر، ضایعات کشتارگاهی پرندگان به عنوان منبع تولید این ماده به طور جامع مورد مطالعه قرار گرفته است.  مدیر عامل این شرکت دانش بنیان در خصوص نحوه استفاده از این منبع نیز گفت: «این منبع، پتانسیل قابل توجهی برای تولید ژلاتین با کیفیت بالای تکنولوژیکی و تغذیه‌ ای دارد. شرکت ما شرایط مناسب، ارزان و بهینه استخراج را به دست آورده است. در طرح ما شرایط استخراج مناسب برای تولید سه نوع ژلاتین به دست آمده است که شامل ماده مورد استفاده در صنعت غذا، ماده مورد استفاده در صنعت داروسازی و ماده مورد استفاده برای تولید نانوذرات ژلاتینی می‌ شود.»

به گفته وی، مرکز رشد علوم دارویی که محل استقرار این شرکت است کمک فراوانی به تأمین حمایت‌ های مادی، تجهیزاتی و اداری از جانب دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان نموده است. هدف اصلی این شرکت تلاش برای تجاری ‌سازی سه محصول متفاوت است که تاکنون توانسته است به دانش فنی آنها و در مورد این ژلاتین به تولید برسد.

۳.۸/۵ - (۱۳ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.