بومی سازی پوشش های ژئوممبران

بومی سازی ژئوممبران

به کارگیری ژئوممبران

از گذشته، استخرهای ذخیره یکی از راه های جمع آوری آب برای مصارف مختلف حوزه کشاورزی و دامپروری بوده است. حضور این استخرها به عنوان یک ابزار ضروری و کارآمد، به خصوص در سالیان اخیر که کشور با معضلات بارش نامنظم و خشکسالی های متعدد و طولانی مدت روبرو شده است، اهمیت بسیار بالایی پیدا کرده است. جدیدترین راه حل برای حفظ آب ذخیره شده در این استخرها به کارگیری ژئوممبران است.

ژئوممبران نوعی پلیمر عایق و نفوذناپذیر بر پایه پلی اتیلن است که امروزه جایگزین مناسبی برای سنگ، سیمان و بتن برای ایزولاسیون به شمار می رود. این عایق‌ پلیمری ضد آب را می ‌توان به شکل بسیار موثری به عنوان استخر ذخیره آب برای مزارع و کشتزارها استفاده کرد.

به جز جایگزینی مطلوب سنگ، سیمان و بتن در ساخت استخر، ژئوممبران ها مزایای دیگری هم در بر دارند، مانند:

  • کاهش چشمگیر هزینه
  • عمر مفید ۲۰-۴۰ ساله بسته به شرایط محیطی
  • مقاومت حرارتی بالا
  • استقامت بالا در برابر فشار آب
  • نصب سریع و آسان

مشخص است که ژئوممبران یک محصول پلیمری سطح بالا با مزایای عملیاتی قابل توجه است. با توجه به اهمیت این محصول و کاربردهای گسترده آن، حالا یک شرکت دانش بنیان داخلی به این حوزه ورود کرده است تا این محصول را بومی سازی نماید.

بومی سازی ژئوممبران

محصول تولید شده

این محصول توسط یک شرکت دانش ‌بنیان تولیدی صنعتی با حمایت ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به تولید رسیده است. روش کار به این گونه است که ابتدا محل ساخت استخر به مقدار مورد نیاز گودبرداری می شود و سپس ژئوممبران ضد آب، محکم و مقاوم در محل گودبرداری گسترده می شود.

بارش نامنظم نزولات جوی در فصول مختلف موجب نوسان در مقدار آب قابل ‌دسترس برای صنعت کشاورزی و شرب شده است. به‌ طوری‌ که در ماه‌های پرنیاز آبی مانند فصل تابستان منابع آبی محدودتر می‌ شوند. لزوم احداث استخر ذخیره آب در ماه‌ هایی که نیاز به آب کمتر است، به‌ عنوان یک راهکار عملی مورد توجه است.

این شرکت فناور با ورود به این حوزه توانسته تاکنون صدها استخر با پوشش ‌های ژئودکاموند، در مناطق مختلف و در انواع شرایط آب و هوایی طراحی و اجرا کند.

این شرکت با در اختیار داشتن دستگاه ‌های پیشرفته و مدرن و اطلاع از مشکلات و مزایای استخرهای ژئوممبران، نسل جدید این ورق‌ها را تولید کرده است که در صورت دریافت حمایت های کافی، پتانسیل صادراتی و ارزآوری قابل توجهی دارند.

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.