تشخیص جنس تقلبی با دوربین فراطیف ایرانی

تشخیص جنس تقلبی با دوربین فراطیف ایرانی

تشخیص جنس تقلبی با دوربین فراطیف ایرانی میسر شد. مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان از تولید دوربین فراطیف برای اولین بار در کشور خبر داد و گفت: این محصول دانش بنیان جزو کالاهای دانش بنیان تحریمی است و نمونه وارداتی مشابه این محصول، در صورت وجود به سختی و با هزینه های گزاف تهیه می شود.

پیمان سلطانی درباره فعالیت این شرکت اظهار کرد: این شرکت دانش بنیان اولین و تنها تولید کننده دوربین های فراطیفی سبک و قابل حمل در کشور است. با توجه به پیشرفته بودن فناوری و انحصار دانش فنی آن، جزو معدود کشورهای منطقه هستیم که می توانیم این دوربین را تولید کنیم.

تشخیص جنس تقلبی با دوربین فراطیف ایرانی

ویژگی دوربین های فراطیفی ایران

سلطانی، سبک و قابل حمل بودن را مهم ترین ویژگی دوربین های فراطیفی ایران ساخت عنوان کرد و افزود: وزن اندک و اندازه مناسب برای حمل، دو ویژگی مهمی است که به این محصول قابلیت های فراوانی می دهد. این نمونه کم تر از یک کیلوگرم وزن دارد و به راحتی روی پهپاد یا کوادپاد نصب می شود.

وی تصریح کرد: این دوربین‌ علاوه بر تصویربرداری از راه دور جنس و ویژگی را نیز نشان می دهد تا جایی که تصاویر در طول موج های مختلف ۴۰۰ تا ۹۵۰ را ثبت می کند. به عنوان مثال با استفاده از این دوربین برای تصویربرداری از مزرعه کشاورزی می توان تشخیص داد که کجای زمین مزرعه کود و آب کمتری مصرف کرده و یا قارچ و بیماری گیاهی دارد. همچنین در صنایع غذایی برای تشخیص تقلب و فاسد بودن محصول استفاده می شود.

مدیرعامل این اظهار کرد: فناوری ساخت این دوربین ها عمدتاً در اختیار چند شرکت آمریکایی و آلمانی است. از ۴ سال قبل، پژوهش ها برای بومی سازی دانش فنی و طراحی این دوربین ها را در گروه اپتیک دانشگاه زنجان آغاز کردیم و موفق شدیم نمونه این دوربین‌ را بسازیم.

کاربرد دوربین های فراطیفی

وی اضافه کرد: هم اکنون این دوربین در بخش کشاورزی دانشگاه شیراز، موسسه تحقیقاتی حلال و معاونت غذا و داروی دانشگاه شریف و دانشگاه امام حسین برای کاربردهای نظامی استفاده می شود. برنامه ما این است که دستگاه را در جاهای مختلف کاربردی کنیم و این امر با ارتقای طول موج مسیر خواهد شد و قرار است دوربین فراطیف را تا حدود ۱.۱دهم میکرون توسعه دهیم.

مدیرعامل این شرکت ادامه داد: چشم انسان می تواند تنها طیف مشخصی از امواج را مشاهده کند، اما مرزهای نامحدود خلاقیت و نوآوری، چشمی دیگر برای انسان به ارمغان آورده و ساخت دوربین های با فناوری پیشرفته مشاهده دیگر طیف ها را ممکن کرده است. ساخت دوربین های فراطیفی که به طور عمده در سنجش از دور یا همان تصویربرداری از سطح زمین مورد استفاده قرار می گیرد، نیازمند دانش فنی بالا و استفاده از تجهیزات ویژه ای است که باعث شده این امکان در اختیار تعداد محدودی از کشورها باشد.

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

یک نظر

  • حسین گفت:

    متشکرم. موفق باشید

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
    جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.