بومی سازی کفی نانوی آنتی باکتریال برای کفش

تولید داخلی کفی کفش

کفی کفش ها یکی از اجزایی هستند که علاوه بر جلوگیری از تولید بوی نامطبوع طی استفاده روزانه، برای جلوگیری از رشد باکتری ها و میکروب ها هم کاربرد دارند. با این وجود، عمر آنها محدود بوده و پس از مدتی استفاده پیشنهاد می شود کفی را تعویض کنید، امری که خواه ناخواه تحمیل کننده هزینه های اضافی است. طی سال ها تولیدکنندگان کیف و کفش تلاش بسیاری کرده اند تا با طراحی های ویژه، تولید کفی از مواد مخصوص و امثالهم از این معضل جلوگیری کنند و در حال حاضر بهترین انواع کفی های موجود در بازار ساخت فرانسه هستند. به منظور بومی سازی این فناوری و کاهش نیاز به واردات، یک شرکت دانش بنیان وارد عمل شده و به تولید کفی های آنتی باکتریال به کمک فناوری نانو روی آورده است.

دکتر علیرضا مسیبی، مدیر بخش تحقیق و توسعه شرکت پاپیا طب در این خصوص گفت: «یکی از مشکلات کفش این است که بعد از استفاده طولانی مدت، با عرق کردن و ایجاد بوی بد پا روبرو می ‌شود. کفی‌ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند، به طوری که بعد از استفاده ممکن است بو بگیرند. در نتیجه نیاز به تعویض کفی یا شستشوی آن است. برای حل این مشکل ما با ستاد نانو تماس گرفتیم و این ستاد نانومواد و اسانس‌ هایی را به ما معرفی کرد که از آن‌ها در کفی‌ها استفاده کردیم.»

وی ادامه داد: «با همکاری ستاد نانو موفق به دست ‌یابی به فناوری شدیم که در آن از نانوذرات نقره استفاده می ‌شود و با کمک این نانوذرات می ‌توان مانع از رشد باکتری ‌ها شد. این موضوع برای کفی ‌های دیابتی اهمیت زیادی دارد؛ چرا که اگر افراد دیابتی دچار زخم پا باشند و کفی استفاده کنند، تجمع باکتری در بخش زخم اجتناب ناپذیر است و موجب عفونت می‌شود که این موضوع خطرات و هزینه ‌هایی برای افراد دیابتی دارد.»

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   کارآفرینی شرکت‌ های دانش‌ بنیان

چگونگی تولید

مدیر بخش تحقیق و توسعه شرکت پاپیا طب، افزود: «ما دو کار را انجام دادیم، در اولین گام از پارچه ‌های نانویی استفاده کردیم، پارچه ‌هایی که از قبل نانومواد روی آن‌ ها قرار داده شده بود. در گام دوم، دستگاهی ساختیم که می ‌تواند نانوذرات را به صورت پاششی روی کفی ‌ها اسپری کند. سپس با اعمال گرما، ذرات نانو روی سطح تثبیت می ‌شود. سپس محلول خوشبو کننده را روی این محصول قرار دادیم.»

دکتر مسیبی درباره مقایسه این محصول با نمونه خارجی، بیان کرد: «مشابه این کفی‌ هایی که ما در ایران تولید می‌ کنیم، در فرانسه تولید می‌ شود که قیمت آن در حدود ۴۶ یورو است، در حالی که ما در ایران این محصول را با قیمت ۱۴۰ هزار تومان در اختیار مصرف کننده قرار می‌ دهیم. البته ما در این محصولات از پارچه‌ های نانو و خشبوکننده‌ ها نیز استفاده می‌کنیم که نمونه فرانسوی این قابلیت را ندارد.»

وی گفت: «شرکت پاپیا به دو بخش تقسیم شده است، بخش اول کفی‌ های عمومی را برای تولیدکنندگان کفش تولید می ‌کند، در بخش دوم شرکت ما کفی ‌های طبی و اکسسوری ‌های مربوط به کفش را تولید می ‌کند. در بخش پاپیا طب، دستگاه اسکن پا را داریم که این دستگاه می‌ تواند متناسب با قوس‌ کف پا، کفی ‌های ویژه‌ ای را ارائه می‌کند. در واقع با کمک این دستگاه می‌ توانیم قوس‌ های مختلف پا را با استفاده از کفی پر کنیم.»

این فناور در ادامه افزود: «معمولا افراد به ارتوپدی‌ ها مراجعه می‌ کنند تا اسکن پای آن ‌ها انجام شود تا با این کار کفی مورد نیاز خود را تهیه کنند که هزینه بالایی دارد. ما با کمک این فناوری، کفی ‌های مختلفی را طراحی و تولید کرده ‌ایم. از دیگر محصولات پاپیا،مدل های پا پرانتزی است و همچنین انواع دیابتی را تولید می ‌کنیم که فناوری آن ثبت اختراع شده است. شرکت ما گواهینامه ‌هایی از اروپا دریافت کرده‌ است و از ستاد نانو نیز برای چندین محصول موفق به دریافت گواهینامه نانومقیاس شده ‌ایم.»

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   رشد اقتصادی شرکت های دانش بنیان

 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.