بومی سازی کف پوش های فرودگاهی

اهمیت کف پوش های فرودگاهی

سطح محیط های فرودگاهی مانند آشیانه، ساختمان های تعمیر و نگهداری، پارکینگ خودروهای سنگین و… به طور مداوم تحت فشارهای بسیار سنگین قرار می گیرد که به مراتب از محیط های عادی شهری بالاتر هستند. با توجه به هزینه های قابل توجه تعمیر و نگهداری در این محیط ها و به دلیل تداوم استفاده از آنها که منجر به دشواری هر چه بیشتر انجام فرایندهای تعمیر و نگهداری می شود، ایده استفاده از کف پوش های مقاوم مطرح شده است. اما این کف پوش ها به دلایلی که مطرح شد، باید دارای سطح فناوری بسیار بالایی باشند تا صرفه اقتصادی کافی داشته باشند، بنابراین تولید آنها کار آسانی نخواهد بود و نیازمند منابع علمی و فنی قابل توجهی است. به طور کلی، کف پوش هایی که در این محیط ها به کار می روند باید حداقل دارای شرایط زیر باشند:

  • سرعت و سهولت نصب
  • مقاومت در برابر فرسایش کف آشیانه
  • مقاومت در برابر سایش
  • مقاومت در برابر انجماد و لغزش در روزهای برفی و بارانی
  • مقاومت در برابر شوک حرارتی
  • مقاومت در برابر تغییر آب و هوایی
  • استحکام مکانیکی و شیمیایی قابل توجه
  • دوام طولانی

پر واضح است که تولید چنین محصولی آسان نبوده و نمونه های خارجی نیز در این زمینه قیمت های سرسام آوری دارند. نظر به وجود این نیاز و برای رفع این امر، یک شرکت دانش بنیان داخلی با استفاده از فناوری نانو وارد این حوزه شده و موفق به تولید کف پوش های نانو برای محیط های فرودگاهی شده است.

بومی سازی کف پوش فرودگاهی نانو

ویژگی ها و مزایا

به جز ویژگی هایی که پیش از این برای این قبیل کف پوش ها به عنوان الزام ذکر شد، کف پوش های نانویی شرکت بسپارسازان ایرانیان با دارا بودن نانو ذرات سیلیس در ساختار خود، مقاومت بالایی در برابر کاربری های سنگین آشیانه از خود نشان داده و ایمنی پرواز را افزایش می دهند. همچنین این محصول سرعت نصب بالایی داشته و به لطف بهره وری از فناوری نانو، قابلیت ترمیم نیز دارد. این کف پوش از نوع رزینی است که مهمترین پارامترهای تأثیرگذار در عملکرد آن ریزش روغن های هیدرولیک هواپیمایی و مواد شیمیایی، نیاز به استحکام و مقاومت های مکانیکی، فیزیکی و الکتریکی بالا و همچنین جلوگیری از لغزنده شدن سطوح می باشد. این کف پوش علاوه بر دارا بودن تمامی این شرایط، عمر مفید بیشتری هم دارد که هزینه های نگهداری را بیش از پیش کاهش خواهد داد.

این محصول که با حمایت ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تولید شده و به زودی در اختیار تمامی کاربران بالقوه قرار می گیرد. همچنین، با توجه به ویژگی های مذکور می توان به پتانسیل های صادراتی آن نیز امیدوار بود.

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.