بومی سازی انسولین

بومی سازی انسولین

تولید انسولین در دانش بنیان ها

یک شرکت دانش بنیان ایرانی که در نظر‌آباد استان البرز مستقر است، موفق به تولید مواد اولیه انسولین برای بیماران دیابتی شده است. مطابق اعلام مسئولان، این شرکت دانش بنیان می تواند از ابتدای سال ۱۴۰۰ نیاز کشور را به انسولین تأمین کند.

از بین حداقل ۵ میلیون بیمار دیابتی در کشور بیش از ۱۰ درصد آن ها یعنی نزدیک به ۶۰۰ هزار نفر باید روزانه از داروی انسولین استفاده کنند. این دارو برای بیماران دیابتی حکم آب را برای ماهی دارد. در واقع انسولین کلید ورود قند به سلول های بدن است و در نبود آن قند خون به میزان کشنده ای افزایش می یابد.

امسال نایاب شدن انسولین در کشور برای مدتی بحران ساز شده بود؛ دارویی اساسی برای مبتلایان به قند خون که مدتی هم حتی به موضوع بحث کاربران شبکه های اجتماعی تبدیل شده بود.

مهرماه امسال کاربران شبکه های اجتماعی با «هشتگ انسولین نیست» نسبت به نبود این داروی مهم در شبکه های اجتماعی واکنش نشان دادند. برخی از کاربران از عصبانیت و ناتوانی خود می نوشتند، بعضی دیگر از کاربران، روایت های خود را از داروخانه هایی که به دنبال انسولین زیر پا گذاشته بودند، می نوشتند و بعضی آدرس داروخانه هایی را که به تعداد محدود انسولین در اختیار بیماران قرار می داد، به بیماران دیگر می دادند. مدتی هم برخی داروخانه ها بیشتر از یک انسولین به بیماران نمی دادند. حال آن که برای بیمار دیابتی که روزی ۳۰۰ واحد انسولین می زند، یک عدد دردی را دوا نمی کند. قیمت ها هم که ثبات ندارد و هر روز بالاتر می رود.

بومی سازی انسولین

 

خط تولید انسولین در دانش بنیان ها

همان زمان رئیس سازمان غذا و دارو گفته بود که کشور با کمبود انسولین مواجه نیست. او این کمبود‌ها را به دلیل تمایل بیماران دیابتی به «انسولین قلمی» دانسته است. انسولین قلمی، وسیله ای است که از آن برای تزریق انسولین استفاده می شود. استفاده از قلم نیازمند سرسوزن یکبار مصرف است. استفاده از قلم انسولین ساده تر از راه های سنتی مثل تزریق با سرنگ است. نگهداری و حمل و نقل آن هم ساده تر است. هنگام تزریق تنظیم دوز آسان‌تر انجام می شود و درد کمتری هم نسبت به سرنگ دارد.

شهریور ماه امسال، نخستین خط تولید انسولین قلمی در کشور در مراسمی از طریق ویدئو کنفرانس و با حضور وزیر بهداشت و همچنین معاون علمی و فناوری رئیس جمهور راه اندازی شد، اما با این وجود مشکل تولید انسولین در کشور همچنان پابرجا بود. به این دلیل مهم که مواد اولیه انسولین به طور کامل از خارج از کشور وارد می شد. خوشبختانه این انحصار اکنون شکسته شده است.

پس از تشدید تحریم ها، با وجود ادعا‌های مطرح شده، واردات برخی اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی مانند انسولین دچار مشکل شد. این مسئله به انگیزه ای تبدیل شد تا یک شرکت دانش بنیان زیرمجموعه پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، اقدام به بومی سازی مواد اولیه این داروی حیاتی کند.

تولید مواد اولیه انسولین در دانش بنیان ها

تولید مواد اولیه انسولین در کشور حاصل بیش از چهار سال تحقیق و پژوهش محققان ایرانی است. تولید بومی انسولین نه تن ها می تواند از خروج میلیون ها دلار ارز جلوگیری کند، بلکه می توان میلیون ها دلار هم از صادرات آن به دست آورد.

نماینده مردم ساوجبلاغ، چهارباغ، نظرآباد و طالقان در مجلس، روز گذشته دراین خصوص و با اشاره به کمبود انسولین در سطح کشور گفت: یک شرکت دانش‌ بنیان در نظرآباد اقدام به تولید مواد اولیه مورد نیاز انسولین کرده است؛ تمامی مراحل تولید مواد اولیه انسولین در این مجموعه بومی سازی شده است.

علی حدادی اظهار کرد: با توجه به تحریم های ظالمانه دشمن، کشور مدتی با کمبود انسولین برای بیماران دیابتی مواجه شده بود که تکیه بر توان داخلی و دانش بومی منجر به تولید مواد اولیه انسولین در نظرآباد- استان البرز شد.

نماینده مردم ساوجبلاغ، چهارباغ، نظرآباد و طالقان در مجلس شورای اسلامی، با تأکید بر لزوم توجه به محققان و پژوهشگران اظهار کرد: این اقدام از برکات و اثرات جمهوری اسلامی ایران است، تأکید بر خودکفایی و توجه به علم و دانش بومی از ابتدای انقلاب تا به امروز برقرار است.

 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.