همکاری دانش بنیان های ایران و روسیه

اتاق های بازرگانی روسیه

فرصت بازار روسیه برای دانش بنیان

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه گفت: اتاق های بازرگانی روسیه، حامی فعالان این کشور در حوزه دانش بنیان محسوب می شوند. از همین رو، برنامه ریزی برای داشتن کارگروه های قوی و فعال در عرصه همکاری های مشترک بین پارک علم و فناوری و دانش بنیان‌ های ایران با کشور روسیه پیشنهاد می شود.

سید جلیل جلالی فر در وبینار سومین کافه ExporTech با محور «بررسی فرصت های بازار روسیه برای شرکت های دانش بنیان» که به همت پارک علم و فناوری دانشگاه تهران برگزار شد، اظهار کرد: دانش بنیان ها در بهبود حوزه کشاورزی و مواد غذایی توانایی ها و ظرفیت های بسیاری دارند، از طرفی ضعف های فراوانی هم در حوزه لجستیک وجود دارد که نیاز به حضور دانش بنیان ‌ها را ضروری می کند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در این زمینه بخش خصوصی، تجار و… باید داده های لازم را جمع‌ آوری کرده و در اختیار فعالان این حوزه قرار دهند تا محتوای علم و تولید علم صورت گیرد.

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه با اشاره به بروز تحریم های همه جانبه آمریکا علیه ایران، افزود: این جریان سبب شد که از ظرفیت جوانان و فعالان در عرصه دانش بنیان کشور به طور کامل استفاده نشود.

وی با بیان این که روسیه یکی از ۱۵ کشور همسایه ایران است، ادامه داد: روسیه از بعد موقعیت ژئوپولیتیک و ژئواستراتژیک برای ما اهمیت ویژه‌ ای دارد، چون این کشور با جمعیتی بالغ بر ۱۴۵ میلیون نفر و داشتن ۱۴ کشور همسایه در اطراف خود، بازار بزرگی محسوب می شود.

اتاق های بازرگانی روسیه

میزان صادرات روسیه

جلالی فر خاطرنشان کرد: مطابق بررسی ها در سال‌ های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، کشور روسیه به طور میانگین حدود ۴۵۰ میلیارد دلار با کشورهای جهان مبادله تجاری داشته است. این کشور به طور میانگین حدود ۲۴۳ میلیارد دلار واردات داشته است که ۱۱۶ میلیارد دلار از این واردات از کشورهای همسایه اش صورت گرفته است.

وی با استناد به آمار مبادلات تجاری روسیه، اظهار کرد: کشور روسیه به استراتژی همگرایی اقتصادی با کشورهای همسایه خود اعتقاد دارد. از همین رو ایران می‌ تواند از فضای تحریمی نهایت استفاده را داشته باشد و جزئی از بازار واردات بالغ بر ۱۱۰۰ میلیارد دلاری روسیه باشد و مبلغ ۱۰۰ میلیارد صادرات را در حوزه های مختلف مانند خدمات فنی و مهندسی، دانش بنیان ها و… هدف گذاری کند. با چنین درآمد ارزی ای، ایران دچار هیچ چالش اقتصادی نخواهد شد.

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه در ادامه خاطرنشان کرد: روسیه در حوزه دانش بنیان کمتر از ایران رشد داشته، اما پذیرش بالایی نسبت به علم و فرآورده های علمی و تکنولوژیکی دارد، اما با این وجود کل صادرات ایران به روسیه با یک میانگین ۱۱ ساله، حداکثر ۴۵۰ میلیون دلار است، در حالی‌که اسرائیل در همین بازه زمانی ۹۳۵ میلیون دلار صادرات داشته است.

جلالی فر با ارائه شرحی از سند راهبردی ۸ نوامبر ۲۰۱۷ روسیه و برنامه ها و مشوق های مرتبط با ایده ها و اجرایی شدن ایده ها، اظهار کرد: اتاق‌ های بازرگانی روسیه، حامی فعالان این کشور در حوزه دانش بنیان محسوب می ‌شوند. به همین منظور، برنامه ریزی برای داشتن کارگروه های قوی و فعال درعرصه همکاری های مشترک بین پارک علم و فناوری و دانش بنیان های ایران با کشور روسیه پیشنهاد می شود.

ظرفیت مناطق آزاد ایران

وی با اشاره به ظرفیت های فراوان منطقه آزاد انزلی برای تشکیل کارگروه همکاری مشترک با روسیه گفت: منطقه آزاد انزلی می‌تواند یک پایگاه قوی و محکم و حامی بسیار خوبی برای ایجاد و پیوند پارک علم و فناوری و فعالان عرصه دانش بنیان باشد.

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه افزود: سال هاست در استان‌ های شمالی، کارگروه های متعددی در بخش های مختلف مانند تجارت، لجستیک، دریایی و … وجود دارد. این کارگروه پارک علم و فناوری نیز می‌ تواند در کنار این کارگروه ها قرار گیرد و نقطه آغازی برای همکاری باشد.

جلالی‌ فر درباره چشم انداز توسعه همکاری‌ های ایران و روسیه، اظهار کرد: روسیه، پایه گذار اصلی اتحاد اقتصادی اوراسیاست. این اتحادیه در آینده یک قدرت اقتصادی درمنطقه و در جهان خواهد بود. از همین رو در حال تأمین زیرساخت های لازم برای رسیدن به این هدف است.

وی در ادامه تصریح کرد: یکی از این زیرساخت ها کریدور حمل و نقلی شمال و جنوب است که این کریدور از قلمرو جذاب جمهوری اسلامی ایران عبور خواهد کرد.

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه گفت: روسیه در استراتژی های ژئوپلیتیکی و توسعه اقتصادی خود تا سال ۲۰۳۰، سند توسعه ای را تنظیم کرده است که در آن توسعه همکاری با کشورهای حوزه دریای کاسپین و بعد با کشورهایی مثل هند، پاکستان، کشورهای عربی حوزه خلیج‌ فارس و کشورهای آفریقای شرقی، عراق و افغانستان را مورد توجه قرار داده است.

 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.