آخرین آمار صادرات شرکت های دانش بنیان

صادرات محصولات شرکت های دانش بنیان

صادرات محصولات شرکت های دانش بنیان طی سال های اخیر افزایش پیدا کرده است که حافظی در این خصوص گفت: 

“شرکت های دانش بنیان می توانند برای گسترش فناوری هایشان در راستای صادرات محصولاتشان از تسهیلات معاونت علمی و فناوری بهره مند شوند.”

وی افزود که مرکز تعاملات بین الملل علم و فناوری معاونت علمی که بازوی صادراتی معاونت علمی محسوب می شود نیز برای تحقق این مهم به سراغ شرکت هایی می رود که می توانند صادرات خوبی داشته باشند؛ این مرکز در حد توان خود تسهیلات صادرات شرکت های دانش بنیان را فراهم می کند و تا حد امکان موانع موجود صادراتی را از جلوی پای آنها بر می دارد.

آمار صادرات رسمی و غیررسمی محصولات دانش بنیان

معاون دفتر توسعه کسب و کار بین الملل معاونت علمی و فناوری با بیان این که دو نوع آمار صادرات رسمی و غیر رسمی برای محصولات شرکت های دانش بنیان منظور می شود، گفت که عمدتاً شرکت های فناور در حوزه فناوری اطلاعات و تولیدکننده محتوا که محصول محور نیستند و صادرات و واردات ارز آن ها در گمرک ثبت نمی شود جز آن دسته ای حساب می ‌شوند که نمی توانیم آماری از فروش آن ها داشته باشیم؛ ضمن این که تعدادی از این شرکت ها به دلایل تحریمی و ضوابطی که در کشور وجود دارد به صورت غیر رسمی فعالیت می کنند و فروش خارجی خود را ریالی انجام می دهند.

به عنوان مثال، خریدار خارجی با پرداخت ریالی و ترخیص با کارت غیر متفرقه بازرگانی از یک شرکت دانش بنیان ایرانی کالایی خریداری می کند که این موضوع قابل رصد و کنترل ما نیست.

آمار صادرات رسمی و غیررسمی محصولات دانش بنیان

افزایش صادرات محصولات شرکت های دانش بنیان

حافظی با اشاره به آمار صادرات محصولات دانش بنیان طی ۴ سال اخیر گفت که از سال ۹۴ تاکنون از میان ۵۰۰۰ هزار شرکت دانش بنیان تأیید صلاحیت شده، ۴۱۵ شرکت دانش بنیان طی این سال ها دارای رکورد صادرات رسمی هستند که تعدادی از آنان از رشد صادراتی مطلوبی برخوردار بوده است. برداشت ما بر این است که تعداد شرکت های صادراتی دانش بنیان حداقل دو برابر تعداد موجود است، یعنی طی این سال ها نزدیک به ۸۰۰ شرکت دانش بنیان، صادرات رسمی و غیر رسمی داشته اند.

معاون دفتر توسعه کسب و کار بین الملل معاونت علمی با اشاره به میزان صادرات شرکت های دانش بنیان طی سالی که گذشت (سال ۹۸) عنوان کرد که بر اساس آخرین آمار می توان گفت عدد صادرات سال ۹۸ عددی معادل حدود ۴۰۰ میلیون دلار توسط ۲۵۰ شرکت دانش بنیان بوده است.

«دارو و تجهیزات پزشکی (شامل داروهای شیمیایی، داروهای نانو، زیست فناوری)»، «مواد پیشرفته، پلیمر، مواد و رزین شیمیایی»، «ماشین آلات و تجهیزات صنعتی» از حوزه هایی بوده اند که به ترتیب بیشترین صادرات را در این سال به خود اختصاص داده اند.

حافظی با اشاره به کشورهای هدف صادرات محصولات دانش بنیان در سال ۹۸ گفت که کشورهای همسایه ایران در منطقه و کشورهای آسیای میانه از جمله کشورهای مخاطب محصولات شرکت های دانش بنیان ایران بوده‌اند؛ کشورهای عراق، افغانستان، پاکستان و کشورهای حوزه خلیج فارس بازار اصلی صادراتی بوده اند؛ البته به صورت محدود نیز به افریقا و اروپا محصولات دانش بنیان صادر شده است.

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.