دانش بنیان های حوزه سلامت

آئین پویش ره سلامت

سرپرست معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، در دوازدهمین آئین پویش ره سلامت که با حضور وزیر بهداشت و به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شده و با افتتاح ۹ پروژه سلامت، پژوهشی و فناوری در ۷ دانشگاه علوم پزشکی کشور همراه است، گفت: روز ملی پژوهش و فناوری درواقع یک روز نمادین است که هر سال آن را جشن می گیریم و امروز این تلاش ها با بحث بیماری کووید ۱۹ همراه شده است که در کنار آن پزشکان، پرستاران و تیم بهداشت و درمان کشور با تلاشی خستگی ناپذیر در کنترل این اپیدمی جان فشانی کردند و امروز مفتخر هستیم که از دستاوردهایی رونمایی کنیم که به نوعی به مبحث کووید ۱۹ نیز مرتبط است.

او در ادامه گفت: رتبه ما در حوزه پژوهش در سال های اخیر رشد چشمگیری داشته است، اما در کنار آن رتبه فناوری ما و رتبه ابداعات و اختراعاتمان فاصله معناداری با رتبه های پژوهشی مان دارد و این موضوع پیام مهمی برایمان دارد، مثلا این که چقدر از تحقیقات ما به خلق ثروت و رفاه جامعه منجر می شود یا پرسش هایی از این قبیل که همه آن ها به نوعی در مبحث ابداعات، اختراعات و فناوری می تواند ترجمه شود.

نجفی تصریح کرد: رتبه تحقیقاتی و پژوهشی کشور براساس نمایه اسکوپوس، در رشته های مختلف بین ۸ تا ۱۵ یا ۱۶ متفاوت بوده است، اما رتبه Global Innovation Index ما در دنیا براساس آخرین رتبه بندی، ۶۷ بوده است که رتبه بسیار پایینی بوده و در شان جمهوری اسلامی ایران نیست. لذا حرکت به سمت دانشگاه های نسل سوم و چهارم رسالتی مهم در این شرایط است. شاید یکی از بهترین مثال هایی که می توان زد، مبحث اپیدمی کووید ۱۹ است که همه کشورهای دنیا درگیر آن هستند و این که دانش کشورمان چقدر به حل این مشکل کمک کرده نیز یک ملاک های بسیار خوب برای سنجش اثربخشی دانش ما در داخل کشور و در کل دنیا است.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   بانک کشاورزی و معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری تفاهم نامه امضا کردند

سرپرست معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در ادامه به چند آمار در حوزه فناوری اشاره و تاکید کرد: نیاز داریم که کشور در این زمینه شتابان تر از گذشته حرکت کند.

دانش بنیان های حوزه سلامت

آمار شرکت های دانش بنیان

او در تببین این آمارها گفت: در حال حاضر ۵۵۰۰ شرکت دانش بنیان داریم که از این میزان ۳۰ درصد یعنی ۱۶۵۰ شرکت در حوزه سلامت فعالیت دارد. اشتغال زایی که در حوزه شرکت های دانش بنیان حوزه سلامت داشتیم، ۱۲۶۰۰ نفر در سطح کشور بوده و رقم کل صادرات که از محل این شرکت ها به دست آمده، حدود ۷۵۰ میلیون دلار بوده است. تعداد شرکت های صادراتی یعنی شرکت های دانش بنیانی که موفق به صادرات محصولات خود شده اند نیز از ۱۶۵۰ شرکت، ۱۰۹ شرکت بوده است.

او افزود: ثبت اختراعات ما و تغییر نگرشی که در سطح دانشگاه ها اتفاق افتاده و زیرساخت هایی که با همت روسای دانشگاه ها و کمک معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری در سطح کشور ایجاد شده از جمله تاسیس اتاق های تمیز، باعث شده در حال حاضر ۱۷ اتاق تمیز فعال دانشگاهی در سطح دانشگاه های علوم پزشکی به کار خود ادامه دهد که همه این ها به معنای وجود زیرساخت های یک تحول بزرگ و شتاب روزافزون در حوزه فناوری است.

نجفی در ادامه با ابراز امیدواری از این که رونمایی از دستاوردهای حوزه پژوهش می تواند سرآغازی بر حرکت های شتابان دیگری باشد، بیان کرد: امروز ۹ محصول پژوهشی که همگی تجاری شده و پروانه کسب کرده اند، رونمایی می شود، این حرکت بسیار مهم، با تلاش اعضای هیات علمی ۷ دانشگاه علوم پزشکی در کنار دانشجویان شان انجام شده که منجر به تولید محصولاتی گشته که تجاری شده و یا به خارج از کشور صادر می شوند.

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.