دانش بنیان های حوزه سلامت

آئین پویش ره سلامت

سرپرست معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، در دوازدهمین آئین پویش ره سلامت که با حضور وزیر بهداشت و به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شده و با افتتاح 9 پروژه سلامت، پژوهشی و فناوری در 7 دانشگاه علوم پزشکی کشور همراه است، گفت: روز ملی پژوهش و فناوری درواقع یک روز نمادین است که هر سال آن را جشن می گیریم و امروز این تلاش ها با بحث بیماری کووید 19 همراه شده است که در کنار آن پزشکان، پرستاران و تیم بهداشت و درمان کشور با تلاشی خستگی ناپذیر در کنترل این اپیدمی جان فشانی کردند و امروز مفتخر هستیم که از دستاوردهایی رونمایی کنیم که به نوعی به مبحث کووید 19 نیز مرتبط است.

او در ادامه گفت: رتبه ما در حوزه پژوهش در سال های اخیر رشد چشمگیری داشته است، اما در کنار آن رتبه فناوری ما و رتبه ابداعات و اختراعاتمان فاصله معناداری با رتبه های پژوهشی مان دارد و این موضوع پیام مهمی برایمان دارد، مثلا این که چقدر از تحقیقات ما به خلق ثروت و رفاه جامعه منجر می شود یا پرسش هایی از این قبیل که همه آن ها به نوعی در مبحث ابداعات، اختراعات و فناوری می تواند ترجمه شود.

نجفی تصریح کرد: رتبه تحقیقاتی و پژوهشی کشور براساس نمایه اسکوپوس، در رشته های مختلف بین 8 تا 15 یا 16 متفاوت بوده است، اما رتبه Global Innovation Index ما در دنیا براساس آخرین رتبه بندی، 67 بوده است که رتبه بسیار پایینی بوده و در شان جمهوری اسلامی ایران نیست. لذا حرکت به سمت دانشگاه های نسل سوم و چهارم رسالتی مهم در این شرایط است. شاید یکی از بهترین مثال هایی که می توان زد، مبحث اپیدمی کووید 19 است که همه کشورهای دنیا درگیر آن هستند و این که دانش کشورمان چقدر به حل این مشکل کمک کرده نیز یک ملاک های بسیار خوب برای سنجش اثربخشی دانش ما در داخل کشور و در کل دنیا است.

سرپرست معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در ادامه به چند آمار در حوزه فناوری اشاره و تاکید کرد: نیاز داریم که کشور در این زمینه شتابان تر از گذشته حرکت کند.

دانش بنیان های حوزه سلامت

آمار شرکت های دانش بنیان

او در تببین این آمارها گفت: در حال حاضر 5500 شرکت دانش بنیان داریم که از این میزان 30 درصد یعنی 1650 شرکت در حوزه سلامت فعالیت دارد. اشتغال زایی که در حوزه شرکت های دانش بنیان حوزه سلامت داشتیم، 12600 نفر در سطح کشور بوده و رقم کل صادرات که از محل این شرکت ها به دست آمده، حدود 750 میلیون دلار بوده است. تعداد شرکت های صادراتی یعنی شرکت های دانش بنیانی که موفق به صادرات محصولات خود شده اند نیز از 1650 شرکت، 109 شرکت بوده است.

او افزود: ثبت اختراعات ما و تغییر نگرشی که در سطح دانشگاه ها اتفاق افتاده و زیرساخت هایی که با همت روسای دانشگاه ها و کمک معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری در سطح کشور ایجاد شده از جمله تاسیس اتاق های تمیز، باعث شده در حال حاضر 17 اتاق تمیز فعال دانشگاهی در سطح دانشگاه های علوم پزشکی به کار خود ادامه دهد که همه این ها به معنای وجود زیرساخت های یک تحول بزرگ و شتاب روزافزون در حوزه فناوری است.

نجفی در ادامه با ابراز امیدواری از این که رونمایی از دستاوردهای حوزه پژوهش می تواند سرآغازی بر حرکت های شتابان دیگری باشد، بیان کرد: امروز 9 محصول پژوهشی که همگی تجاری شده و پروانه کسب کرده اند، رونمایی می شود، این حرکت بسیار مهم، با تلاش اعضای هیات علمی 7 دانشگاه علوم پزشکی در کنار دانشجویان شان انجام شده که منجر به تولید محصولاتی گشته که تجاری شده و یا به خارج از کشور صادر می شوند.

امتیاز :
۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (بدون نظر)
Loading...
به اشتراک بگذارید :

مشاوره رایگان آنلاین

با ما راحت باشید. هر سوال و درخواستی دارید تماس بگیرید. مشاوران ما به صورت رایگان به شما خدمت رسانی مینمایند.دیدگاه‌ها
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید. شنبه تا چهارشنبه 9 الی 17
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714517 تماس بگیرید.