دانش بنیان ها در مبارزه با کرونا

تولید اقلام مبارزه با کرونا

جعفر قیصری رییس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان  گفت: در بحث شیوع ویروس کرونا،از اسفند ماه سال گذشته تاکنون با تحول و توسعه خوبی در تولید اقلام پیشگیری، مقابله و تشخیص بیماری کرونا در کشور مواجه بودیم که این امر با نقش آفرینی شرکت های دانش بنیان محقق شد و تلاش های شرکت های فناور مستقر در شهرک علمی تحقیقاتی در تامین اقلام مورد نیاز مبارزه با کرونا عالی بود.

وی  افزود: این جهش تولید در بخش های مختلف از تجهیزات پزشکی گرفته تا نرم افزار‌ها و سامانه های آنلاین اتفاق افتاد و جایگاه شرکت های دانش بنیان و واحد‌های فناور در اقتصاد کشور را بیش از پیش نشان داد.

قیصری با بیان این که بسیاری از این محصولات، قابلیت صادرات به خارج کشور در صورت رفع نیاز داخل را دارند، ادامه داد: اگر فرایند‌های مربوط به اخذ مجوز‌ها برای این محصولات تسهیل شود به جهش تولید و صادرات آن ها کمک بیشتری می کند.

وی با اشاره به این که سال گذشته و در ابتدای همه گیری بیماری کرونا، نزدیک به ۱۵ شرکت دانش بنیان و واحد فناور در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان اقدام به تولید محصولاتی مانند مواد ضد عفونی کننده، الکل و ماسک نانو کردند، اضافه کرد:، اما در کمتر از یک ماه تعداد این شرکت ها ۲ برابر شد و در زمان حاضر ۳۰ شرکت فناور و دانش بنیان در حال تولید محصولاتی برای مقابله با بیماری کرونا هستند.

تولید اقلام مبارزه با کرونا

ظرفیت بالای تولید دانش بنیان ها

رییس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با بیان این که شرکت هایی که از ابتدا در این زمینه فعالیت داشتند، ظرفیت های خود را تکمیل و مشکلات فناوری و فنی را رفع کردند، گفت: تعدادی از آن ها در ابتدای کار برای اخذ مجوز‌ها با مشکلاتی مواجه شده که مسئولان اصفهان پیگیر تسهیل این فرایند و رفع آن شدند.

قیصری افزود: از بین این واحدها، ۱۰ شرکت در زمینه مواد ضدعفونی کننده، پنج شرکت در زمینه تجهیزات بیمارستانی و تنفسی، چهار شرکت در زمینه تولید ماسک، یک شرکت در تولید ابزار تصفیه هوا، یک شرکت در تولید تب سنج غیر تماسی، چهار شرکت در تولید دستگاه‌های ضدعفونی کننده، چهار شرکت در سامانه های برخط و خدمات فناوری اطلاعات و یک شرکت در راه اندازی خط تولید ماسک فعالیت می کند.

رییس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با اشاره به ایجاد خط تولید ماسک سه لایه توسط یکی از این شرکت ها گفت: تاکنون حدود ۲۰ خط تولید ماسک توسط این شرکت ایجاد شده است و روزانه حدود ۱۵۰ هزار ماسک تولید می کند.

نقش دانش بنیان های اصفهان در کرونا

قیصری با بیان این که یکی از شرکت ها با افزایش ۱۰ برابری ظرفیت تولید، توانست الکل مورد نیاز ۶ استان کشور را تامین کند، اظهار کرد: سه شرکت دانش بنیان با هماهنگی با ستاد ملی مقابله با کرونا محصولات خود را تولید و توزیع می کنند.

رییس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان به تولید دستگاه تب سنج غیر تماسی توسط یکی از شرکت های فناور اشاره و اضافه کرد: این دستگاه می تواند در ورودی اماکن مختلف و ساختمان ها قرار گیرد و میزان دمای افراد را از فاصله مناسب اندازه گیری کند.

وی یکی دیگر از محصولات دانش بنیان دیگر اصفهان را سامانه راهکار هوشمندانه تنظیم الکترونیکی بازار (رهتاب) اعلام کرد و گفت: این سامانه به رصد کالا از مرحله توزیع تا فروش می پردازد و این اطمینان خاطر را ایجاد می کند که کالای مورد نظر به دست مصرف کننده واقعی و با قیمت مناسب رسیده است و در واقع با شفاف سازی، جلوی احتکار را می گیرد.

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.