تسهیلات نظام وظیفه دانش بنیان ها

درخواست امریه دانش بنیان ها

رئیس مرکز شرکت ها و مؤسسات دانش‌ بنیان از استفاده هزار و ۷۹۰ شرکت از انواع تسهیلات نظام وظیفه تخصصی در بازه زمانی سه سال اخیر خبر داد.

سید محمد صاحبکار خراسانی در تشریح حمایت ها و فرآیند‌های جاری در تسهیلات نظام ‌وظیفه تخصصی با اشاره به طرح های حمایتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت:

“با توجه به دستور ویژه مقام معظم رهبری، مساعدت ستاد کل نیرو‌های مسلح و با همکاری قرارگاه مهارت آموزی نیرو‌های مسلح، اجرای طرح جایگزین خدمت در دستگاه های دولتی و دفاعی، طرح جایگزین خدمت در شرکت های دانش بنیان و امریه در شرکت های دانش بنیان برای افراد کلیدی فعال در شرکت های دانش بنیان و فناور، مهیا شده است.”


رئیس مرکز شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: طی سه سال گذشته ۱۷۹۰ شرکت دانش بنیان و فناور از انواع تسهیلات نظام وظیفه تخصصی استفاده کرده اند.

صاحبکار خراسانی درباره احراز صلاحیت شرکت ها و افراد متقاضی، افزود: به ‌طور میانگین ماهانه ۴۰۰ درخواست مربوط به دریافت تسهیلات نظام وظیفه از طریق سامانه یکپارچه مدیریت نظام و اجتماعات نخبگانی سامانه سینا sina.bmn.ir به مرکز شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارسال می شود که این درخواست ها پس از ثبت در این سامانه، توسط کارشناسان دانش بنیان بررسی و صلاحیت شرکت ها و افراد درخواست کننده ارزیابی می شود.

تسهیلات نظام وظیفه تخصصی

انواع طرح های جایگزین خدمت

مدارک مالی شرکت، سوابق بیمه، امتیازات افراد متقاضی امریه در دوره های زمانی مشخص، دریافت اطلاعات مربوط به اعزام، کسری خدمت و سابقه خدمت ازجمله مواردی است که برای مورد تقاضا از سوی شرکت و سرباز بررسی می شود.

وی در ادامه به توضیح انواع طرح جایگزین خدمت پرداخت و گفت: این حمایت به دو صورت پروژه جایگزین خدمت در دستگاه ‌های دفاعی و کشوری و پروژه جایگزین خدمت در شرکت دانش بنیان ارائه می شود. نخبگان فناور در صورت احراز شرایط و کسب امتیاز‌های مصوب و از طریق معرفی به مرکز نخبگان و استعداد‌های برتر نیرو‌های مسلح، می توانند طرحی را برای یکی از صنایع نظامی و دفاعی کشور به انجام برسانند.


صاحبکار خراسانی اضافه کرد: همچنین افراد کلیدی فعال در شرکت های دانش بنیان به منظور حل مشکلات و پیشرفت علمی و فنی کالا و خدمات دانش بنیان از طریق تحقیق و توسعه، در صورت کسب حداقل امتیاز لازم می توانند طرح جایگزین خدمت خود را در شرکت دانش بنیان انجام دهند.


وی افزود: از سال ۹۷ تاکنون حدود ۸۰۰ نفر به منظور اجرای طرح جایگزین خدمت در صنایع نظامی و دفاعی و ۲۳۵ نفر به‌منظور انجام طرح جایگزین خدمت در شرکت دانش بنیان به دانشگاه عالی دفاع ملی معرفی شده اند.

رئیس مرکز شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره نحوه داوری و ارزیابی طرح های جایگزین خدمت در شرکت دانش بنیان گفت: ۳۲ داور که از کارشناسان برجسته و فعال هر حوزه فناوری هستند در حال حاضر به بررسی پروپوزال ها و گزارش های سربازان فناور در شرکت های دانش‌ بنیان می پردازند.

فرآیند امریه دانش بنیان ها

عضو هیئت علمی پژوهشکده مطالعات فناوری در ادامه به توضیح فرایند امریه در شرکت های دانش بنیان پرداخت و ادامه داد: نخبگان فناور در صورت احراز شرایط و کسب امتیاز‌های لازم می توانند، به‌عنوان مأمور در طول مدت خدمت نظام وظیفه، در یکی از شرکت های دانش بنیان فعالیت کنند. از آبان ۱۳۹۷ تاکنون ۶۵۰ نفر به صورت امریه در شرکت های دانش بنیان خدمت سربازی خود را آغاز کرده اند، که اغلب آن‌ها دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند.


صاحبکار خراسانی به نظارت مستمر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به فعالیت سربازان فناور اشاره کرد و گفت: معاونت علمی و فناوری دائماً بر افراد در حال خدمت در شرکت های دانش‌ بنیان نظارت دارد. این نظارت شامل مواردی مانند بازدید حضوری از سربازان حاضر در شرکت های دانش بنیان، تماس های تلفنی مستمر با افراد در طول دوران خدمت و گرفتن گزارش عملکرد سربازان فناور می شود.

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.