اشتغال زایی در کشور با دانش بنیان ها

اشتغال زایی در کشور با دانش بنیان ها

تعاونی های دانش بنیان و اشتغال زایی

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بخش تعاون را بخش مقتدری در کشور دانست که توانسته در دو سال گذشته نزدیک به ۶۷ هزار و ۸۳۶ شغل با سرمایه گذاری ۶ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومانی در کشور ایجاد کند. محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در آیین نهمین جشنواره ملی تعالی مدیریت تعاونی اظهار کرد: تقریبا همه فعالیت های مربوط به بخش شیلات و آبزیان در کشور از طریق تعاونی ها انجام می شود.

شریعتمداری تصریح کرد: در حوزه تعاونی های تولیدی و توزیعی نیز خدمات گسترده ای به جامعه ارائه می شود و از سوی تعاونی های دانش بنیان نیز قدم های خوبی در این بخش برداشته شده است.

شریعتمداری به تفاوت‌ فعالیت های شرکت های بخش خصوصی با تعاونی ها اشاره کرد و گفت: در تعاونی ها اعضا به شکل همسان در منافع و فعالیت‌ تعاونی شرکت می کنند و یکی از محوری ترین روش های اداره یک اقتصاد در جامعه امروزی اقتصاد تعاونی است. وی اجرای عدالت اجتماعی را یکی از چالش های پیش روی امروز و فردای کشور عنوان کرد و گفت: برای حل این مساله توجه و تمسک به اقتصاد تعاون ضروری است. قطعا توجه به اقتصاد تعاون به اجرای عدالت اجتماعی در حوزه های مختلف اقتصادی و اجتماعی کمک خواهد کرد.

وی افزود: تعاونی ها می توانند درجلب مشارکت مردم در جذب سرمایه های خرد و ایجاد سرمایه های بزرگ و متمرکز و ایجاد زندگی مسئولیت پذیر و مشارکت جو کمک کنند. شریعتمداری به موضوع شفافیت در حوزه تعاون و اقدامات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز پرداخت و ایجاد سامانه جامع تعاون برای کاهش حضور افراد و تاسیس مراکز نوآوری توسعه بخش تعاون در ۱۱ استان را از جمله اقدامات در این بخش عنوان کرد.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   دانش بنیان در حوزه کشاورزی

تعاونی های دانش بنیان

تقویت بنیان های تعاون با دانش بنیان ها

شریعتمداری با بیان این که در حوزه اجتماعی تعاون نیز فعالیت ها باید توسعه یابد اظهار کرد: علاوه بر این تلاش کرده ایم برای تقویت بنیان های تعاون نیز گام های موثری برداریم، به طور مثال سرمایه بانک توسعه تعاون افزایش پیدا کرد. وی افزود: تا پایان دولت، توسعه فعالیت های بانک توسعه تعاون با افزایش سرمایه و قدرت وام دهی بیشتر صورت خواهد گرفت.

شریعتمداری، توسعه فعالیت های نوآورانه در صندوق ضمانت توسعه گذاری تعاون را مورد تاکید قرار داد و گفت: جمع‌آوری اقتصاد سرمایه های خرد به شکل تضمین شده برای فعالیت های اقتصادی از جمله مواردی است که باید گسترش یابد. وی افزود: تغییرات در بخش تعاون هم اکنون متناسب با تغییرات جهانی شکل گرفته است و ما نیز باید به این سمت حرکت کنیم.

وزیر تعاون به ایفای مسئولیت اجتماعی با جلب منفعت اقتصادی اشاره کرد و گفت: برای ادامه مسیر در فرصت باقیمانده با همکاری و همدلی مجلس باید بهترین قانون تعاون را ارائه دهیم که این قانون جدید باید نوآورانه باشد.  وی یکی از انتظارات خود را از حوزه معاونت تعاون این وزارتخانه در تدوین قانون تعاون، مشارکت جدی شرکا و ذی نفعانی مثل اتاق تعاون، خانه تعاون گران، کمیسیون اجتماعی مجلس عنوان کرد و گفت: مقررات حاکم باید به سمت توسعه و نوآوری حرکت کند، هم در حوزه اصلاح قوانین و هم در حوزه رویه های حاکم بر فعالیت های اقتصادی باید از رویه های جدید استفاده شود.

خط اعتباری برای شرکت های تعاونی دانش بنیان

وی افزود: امسال ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان خط اعتباری برای شرکت های تعاونی دانش بنیان و جوانان و مراکز نوآوری بخش تعاون اختصاص داده شده است. وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی، بارور کردن اقتصاد سنتی را با استفاده از فرهنگ تعاون و توسعه فعالیت‌ های دانش بنیان اقتصاد و با تکیه بر توانایی های نیروی انسانی خلاق با اهمیت دانست و گفت: ایفای مسئولیت های اجتماعی توسط شرکت های تعاونی در کشور ما سابقه موفق دارد.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   تسهیلات دهی موثر به دانش بنیان

تعاونی های توزیعی، سالم ترین نوع تعاونی در زمان جنگ بودند و زیباترین شکل اقتصاد و کسب‌ و کار را در توزیع عادلانه کالا‌ها در دوره جنگ به نمایش گذاشتند و خوشبختانه در ذهن مردم یک سابقه بسیار خوب از فعالیت های تعاونی های توزیعی وجود دارد. وی افزود: بسیاری از مردم از طریق تعاونی های مسکن خانه دار شدند ولی لازم است که در حوزه تعاون به ویژه حوزه‌ رویه ها و مقررات، نوآوری داشته باشیم.

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.