اسکپتروفتومتر ایران ساخت معرفی شد

تولید داخلی اسکپتروفتومتر

اسکپتروفتومتر که با عنوان طیف سنج نوری هم شناخته می شود، دستگاهی است که قادر است با بررسی میزان جذب نور نمونه ها به مطالعه خصوصیات آنها بپردازد. این تجهیزات که جزو پراستفاده ترین محصولات در صنایع مادر هستند، هزینه های وارداتی بسیار سنگینی به کشور تحمیل می کنند. اما حالا یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید نمونه داخلی اسپکتروفتومتر شده است.

محمدجواد کارگر، مدیرعامل شرکت بلوآزما در خصوص این محصول گفت: «اسپکتروفتومتر مسئول تعیین غلظت و شناسایی عناصر مختلف در محلول‌ های مختلف است. در تمامی صنایع به بررسی و سنجش عناصر مختلف نیاز است به همین دلیل این دستگاه در تمامی صنایع مادر مانند نفت، گاز، پتروشیمی، آب و فاضلاب، علوم پزشکی، داروسازی، غذایی و تمام مراکز علمی، تحقیقاتی و آزمایشگاه‌ ها استفاده می‌ شود.»

یکی از موارد مطرح استفاده از این محصول در بررسی کیفیت آب آشامیدنی است. آب آشامیدنی قبل از وارد شدن به شبکه آب شرب باید مورد ارزیابی قرار بگیرد تا برای مثال مقدار نیترات و نیتریت آن که عملکرد نگهدارنده دارند و همان طور که کم بودن آن‌ ها باعث فاسد شدن و زیاد بودنشان باعث سرطان ‌زایی آب می ‌شود، مورد کنترل و در دامنه‌ ای ثابت که در تمامی دنیا یکسان است، قرار گرفته باشد.

کارگر در خصوص اثرات اقتصادی به کار بردن این محصول در کشور ادامه داد: «در ایران سالیانه حدود دو هزار عدد از این محصول به همراه مواد مصرفی آن یا همان واکنش‌ گرها وارد می ‌شد که باعث خروج ارز از کشور می‌ شد؛ شرکت دانش‌‎ بنیان بلورآزما توانسته است پس از هفت الی هشت سال این محصول را به تولید انبوه برساند و علاوه بر تولید مدل ‌های مختلف این محصول واکنش‌ گرهای آن را نیز تولید کند.»

دستگاه اسپکتروفتومتر ایرانی

رقابت با تولیدات خارجی

مدیرعامل شرکت دانش‌ بنیان بلورآزما رقیب اصلی تولیدکنندگان داخلی اسکپتروفتومتر را یک کمپانی قدرتمند آمریکایی دانست و گفت: «این کمپانی رقیب اصلی ما است و بعد از آن کمپانی ژاپنی در رقابت با ما قرار دارد، اما قیمت نمونه ‌های خارجی این دستگاه تقریباً چهار برابر و هزینه واکنش ‌گرهای آن حدود ۱۰ برابر نمونه داخلی است.»

با توجه به تولید واکنش گرها در کنار دستگاه اصلی، پتانسیل استفاده از این محصول در سطح قابل توجهی قرار دارد چون مراکز مصرف کننده می توانند نیاز خود برای جنبه های مختلف فرایند طیف سنجی نوری را از طریق همین شرکت تأمین کنند. همچنین چون سطح کیفی این محصول نیز بالاست، می توان انتظار داشت به خوبی در بازار جای محصولات خارجی را، که بعضاً به خاطر تحریم های ظالمانه، کشور را با مشکلات واردات و کمبود تجهیات هم روبرو می کنند، پر کند.

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.