همکاری ایران خودرو با دانش بنیان ها

تامین قطعات ایران خودرو توسط شرکت های دانش بنیان

دانش بنیان ها در راه همکاری با ایران خودرو

در گردهمایی دانش بنیان گفته شد: همکاری ایران خودرو با دانش بنیان ها می تواند هزینه تامین قطعات را کاهش دهد، هرچند در مراحل اولیه مشارکت طرفین، احتمالا ایران خودرو باید اقدام به سرمایه گذاری کند. بنابر این نقش دانش بنیان درتامین قطعات قابل توجه است.

در دورانی که خودروسازی ایران آماج سخت ترین تحریم ها قرار گرفته و ارتباطش با جهان مختل شده است، ایران خودرویی ها تصمیم گرفته اند بخشی از نیازهای خود را در بخش طراحی و تامین قطعات (قطعاتی که واردات آنها به دلیل تحریم مقدور نیست)، به واسطه همکاری با شرکت های دانش بنیان داخلی تامین کنند.

دانش بنیان ها در راه همکاری با ایران خودرو

گردهمایی فناورانه شرکت های دانش بنیان

مدیرعامل ایران خودرو اخیرا در آیین اختتامیه گردهمایی فناورانه شرکت های دانش بنیان، اعلام کرد:

” که این شرکت قصد دارد یک “تکنوسنتر” کاملا تخصصی و حرفه ای در ساختار خود ایجاد کند. “

 فرشاد مقیمی در گردهمایی دانش بنیان گفت:

“راه خروج از شرایط فعلی خودروسازی، اعتماد به شرکت های دانش بنیان است، از همین رو باید با مشخص شدن نیازهای خودروسازی و همچنین توانمندی دانش بنیان ها، پیوندی پایدار و برد-برد میان آنان برقرار شود.”

  وی این را هم گفت:

” که به شرکت طراحی مهندسی قطعات ایران خودرو (ساپکو) ابلاغ شده تا مدل مناسب و پایدار اقتصادی در همکاری با شرکت های دانش بنیان طراحی کند.”

با توجه به اظهارات مدیرعامل ایران خودرو، مشخص است که این شرکت می خواهد کمبود ها و محدودیت های ناشی از تحریم را با کمک شرکت های دانش بنیان و استارت آپ های داخلی جبران کند.

نقش دانش بنیان درتامین قطعات خودرو سازی

از آن جا که ماموریت طراحی مدل همکاری با به ساپکو سپرده شده، به نظر می رسد ایران خودرو بنای همکاری با این شرکت ها را بر مبنای طراحی قطعات گذاشته است. این رویکرد ایران خودرو با توجه به شرایطی که تحریم برای خودروسازی کشور ایجاد کرده، می تواند به تامین قطعات موردنیاز تولید کمک کند.

در حال حاضر به دلیل تحریم سخت آمریکا و تبعیت بیشتر شرکت های جهان از آن، دسترسی خودروسازان به قطعات خارجی محدود و حتی در مواردی قطع شده است. هرچند گفته می شود خودروسازان قطعات موردنظر را از منابع فرعی تامین می کنند (البته در تیراژی بسیار کمتر از دوران پیش از تحریم)، با این حال این روند اولا پایدار نیست و ثانیا هم وقت شرکت های خودروساز را تلف می کند و هم هزینه اضافی هنگفتی روی دست آن ها می گذارد.

نقش دانش بنیان درتامین قطعات خودرو سازی

تامین قطعات ایران خودرو توسط شرکت های دانش بنیان

 از همین رو، اقدام ایران خودرو مبنی بر همکاری با و استارت آپ ها می تواند این شرکت را در مسیر تامین قطعات از داخل قرار دهد. دانش بنیان ها و استارت آپ های داخلی در این سال ها پیشرفت های قابل توجهی داشته اند و اتفاقا حالا که سایه سنگین تحریم آسمان کشور به خصوص خودروسازی را پوشانده، وقت استفاده از دانش آن هاست. همکاری ایران خودرو با دانش بنیان ها می تواند هزینه تامین قطعات را کاهش دهد، هرچند البته در مراحل اولیه مشارکت طرفین، احتمالا ایران خودرو باید اقدام به سرمایه گذاری کند. 

این سرمایه گذاری در آینده سبب کاهش هزینه های تامین قطعات خواهد شد، به دلیل این که وقتی قطعه ای به جای منابع خارجی از منابع داخلی تامین شود، به دلیل حذف ارزبری، ارزان تر از آب در خواهد آمد. این موضوع از حیث زمان نیز می تواند کمک حال ایران خودرو باشد، چرا که به هر حال تامین قطعات از داخل، دردسرهای خرید خارجی را ندارد. 

نکته بسیار مهم دیگری که در همکاری ایران خودرو و دانش بنیان ها نهفته است، به تضمین تولید در این شرکت در آینده مربوط می شود. ممکن است در آینده ای نه چندان دور، تحریم ها لغو و ارتباط خودروسازی کشور با جهان دوباره برقرار شود، که در این صورت مسیر تامین قطعات خارجی باز خواهد شد.

مشکل خودرو سازان در تامین قطعات

با توجه به آن که احتمال بروز دوباره مشکلاتی مانند تحریم (پس از لغو تحریم ها در آینده) منتفی نیست، سرمایه گذاری امروز ایران خودرو در حوزه همکاری با دانش بنیان ها می تواند در آن دوران فرضی به داد این شرکت برسد. به عبارت بهتر، در صورت موفقیت آمیز بودن همکاری ایران خودرو و دانش بنیان ها، نه تنها تحریم فعلی، بلکه تحریم احتمالی در آینده نیز دیگر مانند گذشته این شرکت را تحت فشار قرار نخواهند داد. 

مشکل اصلی ایران خودرو و سایر خودروسازان داخلی در مقطع فعلی، تامین قطعه است که به نظر می رسد بخشی از آن به واسطه مشارکت با دانش بنیان ها و استارت آپ ها قابل حل خواهد بود.

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.