افزایش تقاضای ضمانت نامه شرکت های دانش بنیان در سال ۹۸

ضمانت نامه های صادر شده از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی

ضمانت نامه های صادر شده از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی برای شرکت های دانش بنیان در سال گذشته روندی صعودی و مثبت ارزیابی شده که معاون برنامه ریزی صندوق در این خصوص گفت: به طور کلی ۱۰۸۵ فقره درخواست اخذ ضمانت نامه از سوی ۳۱۸ شرکت بوده که ۱۲۶۰۰ میلیارد ریال آن در سال گذشته محقق شده است.

وی گفت: نتایج بررسی تعداد شرکت های دانش بنیان اخذ کننده خدمت ضمانت نامه صندوق نوآوری و شکوفایی در ۱۱ ماهه اول سال ۹۸ نشان می‌دهد که ۵۰۰ ضمانت نامه برای ۱۴۳ شرکت دانش بنیان به مبلغ ۸۸۹۵ میلیارد ریال صادر شده است که این میزان منجر به انعقاد بیش از ۳۰۰ قرارداد برای فروش محصولات دانش بنیان و ایجاد زمینه فروش بیش از ۶۳ هزار میلیارد ریال محصول دانش بنیان شده است.

ضمانت نامه های صادر شده از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی

میزان تقاضا برای ضمانت نامه های بانکی

به گفته ذوالفقاری، بیشترین تعداد درخواست صدور ضمانت نامه در آبان و بهمن ماه سال گذشته و بیشترین تقاضا برای ضمانت نامه های بانکی با توجه به مبلغ در ماه های شهریور و آبان بوده است.

معاون برنامه ریزی صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: بر اساس گزارش عملکرد ضمانت نامه در سال ۹۸، درخواست تولیدی نوع ۲ در صدر تقاضای صدور ضمانت نامه قرار داشتند.

ذوالفقاری شرکت های دانش بنیان استان تهران را به عنوان بیشترین متقاضی دریافت کننده ضمانت نامه عنوان کرد و گفت: بیشترین متقاضیان بعد از استان تهران، به لحاظ مبلغ استان فارس با مبلغ پرداختی ۳۳۲۱ میلیارد ریال و به لحاظ تعداد استان اصفهان با صدور ۷۷ ضمانت نامه بوده است. به عبارت دیگر استان های تهران، فارس و اصفهان به ترتیب در جایگاه اول تا سوم قرار دارند.

میزان نفوذ شرکت های دانش بنیان در حوزه های مختلف صنعتی

معاون برنامه ریزی صندوق نوآوری و شکوفایی بیشترین شرکت های متقاضی صدور ضمانت نامه را شرکت‌ های فعال در زمینه ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته عنوان کرد و گفت: در طبقه بندی حوزه فناوری شرکت های فعال در زمینه ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته و سخت افزارهای برق و الکترونیک، لیزر فوتونیک استقبال بیشتری داشتند.

وی در زمینه میزان نفوذ شرکت های دانش بنیان در حوزه های مختلف صنعتی نیز گفت: بهره برداران و ذینفعان اصلی ضمانت نامه های صادر شده صنایع نفت، گاز و انرژی بوده‌ است که شامل شرکت های مربوط به وزارت نیرو، پتروشیمی‌، نفت و گاز است. بیشترین ضمانت نامه صادر شده نیز مربوط به قراردادهای شرکت های دانش بنیان با شرکت های انتقال گاز ایران، فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران و مجتمع های گاز پارس جنوبی است.

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.