زنان در حوزه نوآوری

زنان در حوزه نوآوری

نقش زنان در حوزه نوآوری

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان این که در حوزه شرکت های دانش بنیان که مدیرعامل نزدیک به ۶۰۰ شرکت، زنان هستند، به پیشرفت های قابل توجه زنان در حوزه های مختلف اشاره کرد و یادآور شد: طی دو سال اخیر، خدمات صندوق نسبت به سال های قبل بیش از ۱۰ برابر افزایش پیدا کرده است و در بخش های مختلف از تسهیلات تا ارائه سرویس های متنوع توانمندسازی و آموزش را شاهد بودیم.

دکتر علی وحدت در افتتاحیه نخستین رویداد مجازی زنان، مالکیت فکری و زیست بوم فناوری موسوم به شکوفا در حوزه مدیریت مصرف آب، برق و انرژی که در راستای تقویت نقش زنان در توسعه و تجاری سازی فناوری های راهبردی برگزار شد، گفت: به شخصه با برنامه های جنسیتی و این که تفکیکی اتفاق بیفتد، مخالف هستم، اما این برنامه با این نگاه برگزار می شود که نشان دهد چه کارهای بزرگ و مهمی توسط زنان در حوزه نوآوری کشور انجام شده است.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: دوست و دشمن اعتراف دارند که بعد از انقلاب زنان در بخش های مختلف پیشرفت های بسیار خوبی داشته اند و آمارها و شاخص ها هم این مسئله را به خوبی نشان می دهد. در هر حوزه ای که ورود می کنیم، نقش چشمگیر زنان دیده ‌می شود؛ به ویژه در حوزه شرکت‌ های دانش بنیان که مدیرعامل نزدیک به ۶۰۰ شرکت، زنان هستند.

مالکیت فکری

نشست های صندوق نوآوری به کمک بانوان

وحدت خاطر نشان کرد: یکی از ابزارهایی که در صندوق فعال کردیم، برگزاری رویدادها و نشست های تخصصی برای احصاء نیازها است و همیشه در کنار آن چند موضوع دیگر مثل توانمندسازی و نقش اصلی صندوق به عنوان تأمین کننده ابزارهای مالی را مطرح می‌کنیم.

وی افزود: بطور میانگین ظرف دو سال گذشته هر دو روز، یک رویداد در صندوق برگزار شده است و در شرایط کرونا نیز این رویدادها به شکل مجازی پیگیری شدند. در دوشنبه های استارتاپی، طرح هایی که به مرحله جذب سرمایه رسیده اند، مطرح می شوند. صندوق از طریق ابزارهای مختلفی که در اختیار دارد به بحث سرمایه گذاری ورود پیدا می کند و نزدیک به نیمی از طرح ها موفق به جذب سرمایه شده اند. طرح هایی که در این رویداد روی آن ها بحث خواهد شد نیز تا مرحله آخر توسط صندوق پیگیری می شوند.

وحدت افزود: بحث دیگر موضوع بهره وری است. برای افزایش تولید ناخالص داخلی در برنامه توسعه کشور، سهم مهمی برای بهره وری دیده می شود. شاید در زمینه بهره وری خیلی موفق نبوده ایم. برای افزایش بهره وری، ابزارهای مختلفی مطرح می شود. به عنوان مثال، در بحث بهره وری انرژی، قیمت گذاری هوشمند مطرح می شود.

حمایت های صندوق نوآوری از زنان

بحث آموزش نیز یکی از فاکتورهای مهم محسوب می شود. بحث دیگر در زمینه بهره وری، نوآوری است؛ نوآوری در ابزارها و روش ها که می تواند به افزایش بهره وری منجر شود.

وی تأکید کرد: خروجی های این رویداد در صندوق پیگیری می شوند تا به نتیجه برسند. ابزارهای مالی صندوق که توسعه جدی پیدا کرده اند، به خوبی معرفی شده و سرویس های مالی صندوق، سوار این پروژه ها شده و نتیجه نهایی را با موفقیت در جذب سرمایه، پیوند با مشتری نهایی یا استفاده از ابزارهای مختلف مثل لیزینگ ها شاهد باشیم.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی تأکید کرد: طی دو سال اخیر، خدمات صندوق نسبت به سال های قبل بیش از ۱۰ برابر افزایش پیدا کرده است و در بخش های مختلف از تسهیلات تا ارائه سرویس های متنوع توانمندسازی و آموزش را شاهد بودیم.

 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.