افزایش حمایت های صندوق نوآوری از شرکت های دانش بنیان

صحبت در حاشیه رویداد

رویداد توسعه همکاری‌ های دانش بنیان در استقرار هوشمندسازی نظام توزیع گاز طبیعی امروز ششم تیرماه ۱۴۰۱ در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد. طی این رویداد، سیاوش ملکی فر با اشاره به خدمات ارائه شده توسط صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: «صندوق نوآوری و شکوفایی ۷۰ سرویس و خدمات را در چهار دسته به شرکت‌ های دانش بنیان ارائه می‌ کند که تسهیلات، ضمانت نامه ‌ها، سرمایه گذاری و مشارکت و توانمندسازی در راستای توسعه بازار از خدمات این صندوق به شرکت‌ های دانش بنیان محسوب می‌ شود.»

معاون نوآوری صندوق نوآوری و شکوفایی با تأکید بر این واقعیت که این نهاد خدماتی ورای صرف وام و تسهیلات مالی ارائه می کند، ادامه داد:  «بسیاری از شرکت ‌های دانش بنیان تصور می ‌کنند که ما تنها وام و تسهیلات مالی ارائه می‌ کنیم. این باور درستی نیست، بلکه تمام خدمات مربوط به نمونه سازی، تحقیق و توسعه تا تولید را به شرکت ‌های دانش بنیان ارائه می‌ کنیم.»

وی در خصوص این خدمات مالی گفت: «ما درصدد برآمدیم تا به واسطه بخش خصوصی در صندوق های جسورانه بورسی از شرکت های دانش بنیان حمایت کنیم. از آنجایی که نمی توانیم شرکت های بزرگ را دانش بنیان بنامیم این شرکت ها می توانند بر اساس یک سازوکاری، بخشی از درآمد خود را صرف تحقیق و توسعه کنند که بدین واسطه می توانیم معافیت های مالی را شامل حال آنها کنیم. این باعث تحرک جدید در اکوسیستم فناوری و نوآوری می شود. ما این موضوع را قبل از به تصویب رسیدن طرح جهش تولید دانش بنیان اجرایی کردیم که اکنون با تصویب این قانون، وضعیت بهتری در این زمینه خواهیم داشت.»

گسترش فعالیت ها

ملکی فر در ادامه تصریح کرد: «صندوق نوآوری و شکوفایی متعلق به همه شرکت ‌ها است و با وجود اینکه تنها ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان از منابع دولتی در اختیار صندوق قرار گرفته، توانسته است با نوآوری ‌های مالی ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به شرکت ‌های دانش بنیان اعطا کند. قرار بود سرمایه صندوق به ۳ هزار میلیارد تومان افزایش و نیم درصد سالانه از بودجه عمومی اختصاص یابد اما این موضوع محقق نشده و با توجه به افزایش تعداد شرکت‌ های دانش بنیان لازم است تمهیداتی برای این موضوع اندیشیده شود.»

به گفته ملکی فر، البته که با قانون جهش تولید دانش بنیان تقویت منابع صندوق انجام می‌ گیرد و می‌ توانیم بر اساس بودجه ۱۴۰۱ از طریق بانک ‌ها به شرکت ‌های دانش بنیان تسهیلات بیشتری اعطا کنیم.

وی با اشاره به اینکه در صندوق نوآوری و شکوفایی سازوکارهای طرح‌ های ملی را تعریف کردیم، گفت: «در این روش به جای اینکه شرکت‌ ها را مورد بررسی قرار دهیم، به سراغ ارگان‌ های دولتی می‌ رویم. در این ساز و کار شرکت ‌های دانش بنیان توانا را به این ارگان‌ ها معرفی می‌ کنیم.»

ملکی فر با اشاره به رویدادهای نیازهای فناورانه که از سال ۹۸ در صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شده است، گفت: «این رویداد در حوزه های مختلفی برگزار شده و منجر به انعقاد قرارداد ۷۰۰ میلیارد تومانی بین شرکت های دانش بنیان و صنایع شده است که امیدواریم این میزان افزایش یابد.»

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.