سامانه تبدیل تصویر به متن

طراحی سامانه نویسه خوان فارسی

یکی از شرکت های دانش بنیان با استفاده از فناوری هوش مصنوعی، سامانه نویسه خوان فارسی را طراحی کرده که وظیفه‌ آن استخراج متن از تصاویر است.

این سامانه به کاربر اجازه می دهد تا از تصاویری مانند تصویر نسخه های خطی، متن استخراج کند.

علیرضا نوریان، مدیرعامل این شرکت گفت:

“سامانه هوشمند نویسه خوان که به عنوان سامانه الفبا نامگذاری شده است، از هوش مصنوعی استفاده می‌کند تا متون مختلف را از تصاویر استخراج کند؛ این سامانه می‌تواند متن تصاویر یا اسناد اسکن شده را به سه زبان فارسی، انگلیسی و عربی استخراج کند.”

طراحی فناوری سامانه نویسه خوان فارسی

مزیت های سامانه هوشمند نویسه خوان

وی افزود: این محصول تا به حال صادر نشده است، اما سامانه هوشمند نویسه خوان می‌تواند بازار بسیاری خوبی در کشورهای عربی داشته باشد؛ با توجه به مزیت های رقابتی فراوان از جمله دقت و قیمت مناسب، امیداور هستیم زمینه صادرات این محصول به کشورهای عربی فراهم شود.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان اظهار کرد: محصولات ما با وجود کیفیت قابل رقابت با نمونه های بزرگ و مشهور خارجی، قیمت به مراتب پایین تری از این نمونه ها دارند. برای مثال هزینه استفاده از سامانه هوشمند نویسه خوان الفبا، حدود یک دهم هزینه ای است که نویسه خوان شرکت گوگل دریافت می کند.

نحوه عملکرد سامانه هوشمند نویسه خوان

به گفته وی، سامانه هوشمند نویسه خوان الفبا با استفاده از هوش مصنوعی متن موجود در اسناد، فایل های پی دی اف و یا اسناد اسکن شده را پردازش کرده و استخراج می‌کند. با استفاده از این سامانه، اسناد اسکن شده و فایل های پی دی اف، قابل جستجو، ویرایش و پردازش می شوند. می توان نویسه خوانی را درگاه ورود به دیجیتال سازی و پردازش اطلاعات در بسیاری از شرکت ها و سازمان ها دانست.

نوریان افزود: نویسه خوان هوشمند الفبا در هر کجا که اسناد متنی به شکل تصویر و یا اسکن شده وجود دارند، کاربرد دارد؛ این سامانه در موارد مختلفی از جمله موتورهای جستجو، کتابخانه ها، سامانه های آرشیو اسناد، سامانه های مالی و اتوماسیون های اداری کاربرد دارد.

 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.