تحولات حوزه سلامت

ربات ‌های جراح

ربات های جراح

به مدد تجهیزات هوشمند و دیجیتالی چون ربات ‌های جراح و تحلیل‌ کننده های وضعیت بیمار از راه دور تحولی گسترده در حوزه سلامت ایجاد شده است.

محصولات و پژوهش های فناورانه جدید که در پزشکی هوشمند کاربرد دارد، امکان پیشرفت بزرگی را در ارائه مراقبت های بهداشتی فراهم کرده است. این فرصت های هیجان انگیز همچنین چالش های مهمی را برای پیاده سازی و ادغام فناوری ها ایجاد می کند.

مانند بسیاری از حوزه ها در این حوزه نیز بین تولیدات فناوری و کاربران نهایی شکاف وجود دارد. از آن جایی که فعالیت های پزشکی بر مبنای تلاش انسانی است  نیاز به پیوند دهنده‌ هایی وجود دارد تا پزشکان بتوانند از پیشرفت های سریع فناوری بهره مند شوند.

بهزاد دانایی پژوهشگر علوم و فناوری های شناختی با بیان این‌ که پیوند میان تجهیزات پزشکی و انسان نیازمند توجه به عوامل شناختی و اجتماعی است، گفت: علوم شناختی چارچوبی را برای تجزیه و تحلیل و مدل سازی عملکردهای پیچیده مغز انسان فراهم می کند و در طیف وسیعی از مسائل در تجهیزات هوشمند و مبتنی بر فناوری کاربرد قابل توجهی دارد.

نظریه ‌ها و دانش شناختی، تعامل انسان و رایانه را در زمینه های پزشکی و فرآیندهای مشارکتی با رایانه مورد توجه قرار می‌ دهد. علوم شناختی می تواند با پرداختن به مسائلی مانند قابلیت استفاده از سیستم ها، فرایند تصمیم گیری پزشکی و استفاده از تجهیزات را توسعه ببخشد.

ربات ‌های جراح

مزایای ربات های جراح

به گفته این پژوهشگر علوم و فناوری ‌های شناختی، انفورماتیک پزشکی به عنوان شاخه ‌ای نوظهور در این عرصه می ‌تواند در پیوند با علوم شناختی قابلیت‌ ها خارق‌ العاده ‌ای را ایجاد کند. به طوری که ادغام علوم شناختی با فناوری اطلاعات پزشکی چالش های جالب و ارزشمندی را ارائه می دهد.

دانایی با بیان این‌ که انفورماتیک پزشکی شامل مجموعه ‌ای از علوم و فناوری‌ های دارای پیوستگی با یکدیگر است گفت: علوم شناختی و عصب شناسی حوزه های میان‌ رشته ‌ای هستند که در سال های اخیر شاهد تحولات مختلفی بوده و به پزشکی، مهندسی و تجهیزات پیشرفته پیوند خورده‌ اند. در سال ‌های آینده و به کمک علوم و فناوری شناختی، فاصله و مرز میان تجهیزات پزشکی و حوزه‌ های چون زیست‌ فناوری، پزشکی و فناوری اطلاعات بسیار باریک‌ تر می ‌شود.

نقش شرکت های دانش بنیان در زمینه هایی مثل ربات ‌های جراح و … کاملا مشهود است.

دانش پزشکی به کمک فناوری‌ های پیشرفته چون علوم اعصاب و شناختی در حال گذار است و آن‌ طور که این پژوهشگر علوم شناختی بیان کرد: علم شناختی می تواند به بعد علمی به دانش پزشکی کمک کند و جنبه ‌های عملی مربوط به طراحی و اجرا را نیز توسعه ببخشد.

در ایران ستاد توسعه علوم و فناوری‌ های شناختی در کنار آموزش و برنامه ‌های ترویجی برای آشنایی جامعه با حوزه شناختی و کاربردهای آن به ویژه در حوزه پزشکی، زمینه را برای توسعه محصولات و روش‌ های نوآورانه فراهم می کند؛ به طوری‌ که طرح های پژوهشی و ایده های نوآورانه با حمایت مالی و تجاری سازی در حوزه سلامت مورد استفاده قرار گرفته است.

 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.