تولید ناخالص ملی

ارتباط پارک های فناوری و صنعت

رضا تقی پور انوری عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اذعان داشت: سهم تولید شرکت های دانش بنیان در تولید ناخالص ملی ۲ درصد است. لیکن با توجه به زیرساخت هایی که مهمترین آن ها تربیت نیروی انسانی است قطعا می بایست در آینده نزدیک این سهم در کشور به چندین برابر برسد.

وی افزود: باید دید که در تبدیل علم و دانش به فناوری و تبدیل فناوری به صنعت که محصول خروجی صنعت است، چه میزان تلاش صورت گرفته است. واقعیت این است که اگر چه تلاش بسیاری در کشور انجام شده ولی در اجرا موفقیت کامل نداشتیم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان این که باید در حوزه آموزش و پژوهش جهت ها را اصلاح کنیم، گفت: پژوهش و تحقیقات در کشور ابتدا باید سعی کند تا مشکلات کشور را برطرف سازد.

وی در پایان گفت: باید این واقعیت را بپذیریم که دولت در مدیریت زنجیره علم، تحقیقات، فناوری و صنعت یکپارچه عمل نکرده است و می بایست این انسجام در ساختار دولت بیشتر شود و ارتباط پارک های فناوری با صنعت بیشتر شود به شکلی که بتوان از صنعت سرمایه لازم را برای پارک ها تامین کنیم و تولید فناوری را که محصول پارک های فناوری هستند به صنعت منتقل کنیم. اگر بتوان این چرخه را مستقل از منابع دولتی تامین کرد، قطعا میزان رشد پارک های فناوری و شرکت های دانش بنیان در کشور جهش چندبرابری خواهد داشت.

تولید ناخالص ملی و شرکت های دانش بنیان

واحدهای فناور کشور

وی افزود: در آن زمان زیر ۲۰۰ هزار دانشجو داشتیم و اکنون بعد از دو دهه تعداد دانشجویان کشور بالغ بر ۴ میلیون نفر شده است. در سال ۶۸ و قبل از آن هر فردی برای استخدام در عضو هیئت علمی می بایست برای اخذ مدرک دکتری در خارج تحصیل کرده باشد، لیکن بعد از سه دهه بر نظام جمهوری اسلامی کسی به ذهنش خطور نمی کرد که برای تربیت استاد دانشگاه می بایست فردی را به خارج از کشور بفرستند و اکنون خوشبختانه، تعداد دانشجویانی که برای تحصیل به کشور حضور پیدا می کنند به مراتب از دانشجویانی که برای دکتری به خارج فرستادیم، بیشتر است.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   طرح های درآمدزا شرکت های دانش بنیان

رحیمی با بیان این که نتایج تحقیقات خود را می توانیم در سطح ملی به خصوص بین المللی در معرض داوری متخصصان همان زمینه بگذاریم، اضافه کرد: اکنون از نظر کیفیت مقاله در رتبه چهاردهم جهان قرار داریم و این به معنای میزان ارجاع صاحب نظران و محققان به مقاله هاست.

وی افزود: در دهه قبل، احداث بسترهای تولید کننده فناوری در قالب واحدهای فناوری در کشور شروع شد، در طول این مدت ۴۳ پارک علم و فناوری داریم که ۳ تای آن وابسته به دستگاه های اجرایی است و ۴۰ پارک وابسته به وزارت علوم است که در هر استان یک پارک جامع وجود دارد.

در این پارک و مراکز رشد حدود ۱۰ هزار واحد فناور و شرکت فناور مشغول به کار است. که ۱۷۰۰ تای آن، شرکت دانش بنیان مستقر هستند و یک سوم شرکت های دانش بنیان در پارک های فناوری و مراکز رشد مستقر هستند.

پارک های فناوری کشور

رحیمی همچنین گفت: دانشجویان در مقطع کارشناسی، باید مهارت متناسب با رشته خود را ببینند. در همین خصوص برنامه جامعه مهارت آموزی، طراحی شده است که به تدریج در حال پیاده سازی است و تا به حال در سال جاری، ۹۳ دوره مهارت آموزی در دانشگاه ها برگزار شده که میانگین تعداد شرکت کنندگان در هر دانشگاه ۳ هزار دانشجو بوده است.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اضافه کرد: در چند سال اخیر علوم انسانی نیز پا به پای رشته های دیگر نیز در حوزه پژوهش های کاربردی و ارتباط این رشته ها با جامعه و صنعت ورود کرده و به خصوص در این رشته ورود به شرکت های دانش بنیان به تدریج به نحو گسترده در حال پیشرفت است.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   سفر دکتر ستاری به یاسوج

رحیمی افزود: ۴۳ پارک فناوری در سه دسته پارک های جامع نوپا، پارک های در حال رشد و پارک های رشد یافته قرار می گیرند که متاسفانه تنها ۶ پارک رشد داشته است. که نیمی دیگر در حال رشد هستند و نیمی دیگر نوپا هستند. اگر بخواهیم زیست بوم علم، فناوری، نوآوری و زنجیره صنعت به محصول فراهم شود، باید برای زیرساخت ها توسعه فناوری در کشور به مدت دو یا سه سال تقویت ویژه ای شود و بودجه ای در این خصوص در نظر گرفته شود.

 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.