میزان تسهیلات ارائه شده به شرکت های دانش بنیان

تسهیلات بانکی شرکت های دانش بنیان

گزارش بانک مرکزی نشان می دهد که تنها در آذرماه سال جاری تسهیلات بانکی شرکت های دانش بنیان به مبلغ ۳۷۰۹.۷ میلیارد ریال رسیده است و ارائه بیشترین تسهیلات به شرکت ها در کارنامه بانک های خصوصی شده قرار دارد. آمار بانک مرکزی نشان می دهد که هر شرکت به طور متوسط ۲۹ میلیارد ریال از شبکه بانک تسهیلات دانش بنیان دریافت کرده است و مانده کل تسهیلات اعطایی به ۹۵۳ شرکت در پایان آذر رقمی  معادل ۸۱۴ ۳۶ میلیارد ریال  است. بیشترین مانده هم متعلق به بانک های صادرات، ملت و صنعت و معدن است که به ترتیب ۲۰، ۱۸.۷ و ۱۷.۴ درصد از مانده تسهیلات به شرکت های دانش بنیان را در اختیار دارند و این یکی از چالش‌های این حوزه می باشد.

 

ارائه تسهیلات بانکی به شرکت های دانش بنیان

ارائه بیشترین تسهیلات به شرکت های دانش بنیان

در بین بانک های خصوصی شده، دولتی و موسسات مالی و اعتباری، ‌بانک های خصوصی شده ارائه بیشترین تسهیلات به شرکت های دانش بنیان را در کارنامه خود دارند. در این بین بانک ملت و صادرات با پرداخت ۲۵ و ۲۳ درصد از کل تسهیلات پرداختی به این شرکت ها در صدر جدول قرار می گیرند. شرکت های دانش بنیان و فناوری محور با وجود رکود صنعت در یک سال اخیر به رشد خوبی رسیدند. اکنون سه هزار و ۳۰۰ مجموعه در این زمینه در ایران به ثبت رسیده است. زمینه اشتغال بیش از ۸۶ هزار نفر براساس آمار سال ۹۵ در شرکت های دانش بنیان فراهم شده است و درآمد این شرکت ها رقمی بیش از ۱۷۵ هزار میلیارد ریال برآورد شده است.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   استحصال گاز طبیعی از فلر

همچنین بخوانید: 

شرکت‌های خلاق


 

بازارسازی اصلی ترین چالش شرکت های دانش بنیان

به گفته مسئولان مرتبط با این حوزه، بازارسازی اصلی ترین چالش در سال های اخیر است. ۲۹ درصد از شرکت ها در حوزه تولید کالا و خدمات فعالیت می کنند درحالیکه سهم نوع صنعتی ۱۳ و سهم دانش بنیان های نوپا یا همان استارت آپ ها ۵۸ درصد است. استارت آپ ها درحالی بیشترین سهم را در گروه دانش بنیان به خود اختصاص داده اند که از دیگر شرکت های این گروه آسیب پذیر تر به نظر می رسند. مقاومت کسب وکارهای سنتی، تامین مالی و چالش های اجتماعی از مهم ترین مشکلاتی است که حیات شرکت های نوپا را تهدید می کند.

 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.