میزان تسهیلات ارائه شده به شرکت های دانش بنیان

تسهیلات بانکی شرکت های دانش بنیان

گزارش بانک مرکزی نشان می دهد که تنها در آذرماه سال جاری تسهیلات بانکی شرکت های دانش بنیان به مبلغ ۳۷۰۹.۷ میلیارد ریال رسیده است و ارائه بیشترین تسهیلات به شرکت های دانش بنیان در کارنامه بانک های خصوصی شده قرار دارد. آمار بانک مرکزی نشان می دهد که هر شرکت به طور متوسط ۲۹ میلیارد ریال از شبکه بانک تسهیلات دانش بنیان دریافت کرده است و مانده کل تسهیلات اعطایی به ۹۵۳ شرکت دانش بنیان در پایان آذر رقمی  معادل ۸۱۴ ۳۶ میلیارد ریال  است. بیشترین مانده هم متعلق به بانک های صادرات، ملت و صنعت و معدن است که به ترتیب ۲۰، ۱۸.۷ و ۱۷.۴ درصد از مانده تسهیلات به شرکت های دانش بنیان را در اختیار دارند و این یکی از چالش شرکت های دانش بنیان می باشد.

 

ارائه بیشترین تسهیلات به شرکت های دانش بنیان

در بین بانک های خصوصی شده، دولتی و موسسات مالی و اعتباری، ‌بانک های خصوصی شده ارائه بیشترین تسهیلات به شرکت های دانش بنیان را در کارنامه خود دارند. در این بین بانک ملت و صادرات با پرداخت ۲۵ و ۲۳ درصد از کل تسهیلات پرداختی به این شرکت ها در صدر جدول قرار می گیرند. شرکت های دانش بنیان و فناوری محور با وجود رکود صنعت در یک سال اخیر به رشد خوبی رسیدند. اکنون سه هزار و ۳۰۰ شرکت دانش بنیان در ایران به ثبت رسیده است. زمینه اشتغال بیش از ۸۶ هزار نفر براساس آمار سال ۹۵ در شرکت های دانش بنیان فراهم شده است و درآمد این شرکت ها رقمی بیش از ۱۷۵ هزار میلیارد ریال برآورد شده است.

بازارسازی اصلی ترین چالش شرکت های دانش بنیان

بازارسازی اصلی ترین چالش شرکت های دانش بنیان

به گفته مسئولان مرتبط با حوزه شرکت های دانش بنیان، بازارسازی اصلی ترین چالش شرکت های دانش بنیان در سال های اخیر است. ۲۹ درصداز شرکت های دانش بنیان در حوزه تولید کالا و خدمات فعالیت می کنند درحالیکه سهم شرکت های دانش بنیان صنعتی ۱۳ و سهم دانش بنیان های نوپا یا همان استارت آپ ها ۵۸ درصد است. استارت آپ ها درحالی بیشترین سهم را در گروه دانش بنیان به خود اختصاص داده اند که از دیگر شرکت های این گروه آسیب پذیر تر به نظر می رسند. مقاومت کسب وکارهای سنتی، تامین مالی و چالش های اجتماعی از مهم ترین مشکلاتی است که حیات شرکت های نوپا را تهدید می کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.