صادرات شرکت های دانش بنیان

صادرات ۸۰۰ میلیون دلاری دانش بنیان ها

مدیرکل دفتر توسعه و کسب و کار بین الملل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: میزان صادرات و ارز آوری شرکت های دانش بنیان بر اساس آمار رسمی گمرک و نهاد‌های های متولی در سال گذشته ۸۰۰ میلیون دلار بوده است.

روح الله استیری افزود: این صادرات در حوزه های تولید محتوا، ساخت اپلیکیشن، نوشتن نرم افزار‌ها و انجام پژوهش ها و تحقیقات علمی و فناورانه در حوزه آی تی برای کشور‌های هدف صادرات بوده است.

وی این صادرات و ارز آوری را حاصل تلاش ۴۰۰ شرکت دانش بنیان ذکر کرد و گفت: اکنون هزار و ۵۰۰ شرکت دانش بنیان از پنج هزار شرکت موجود، در حوزه آی تی و فناوری اطلاعات به ثبت رسیده اند و مشغول فعالیت هستند که بر اساس ارزیابی ها، هزار مورد نیز ظرفیت صادرات و ارزآوری دارند.

صادرات محصولات آی تی

صادرات محصولات آی تی

استیری بیان کرد: بیشترین میزان صادرات این شرکت ها به کشور‌های عراق، روسیه، افغانستان و سوریه بوده که امسال نیز برخی کشور‌های حوزه خلیج فارس، اتریش و حتی چین نیز در برنامه ویژه صادرات محصولات آی تی قرار گرفته اند.

مدیرکل دفتر توسعه و کسب و کار بین الملل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین گفت: یکی از برنامه های اساسی این معاونت ایجاد شرایط و زمینه مناسب برای حضور و جذب ایرانیان خارج از کشور اعم از متخصصان، نخبگان، سرمایه گذاران و کارافرینان در کسب و کار‌های مختلف است.


وی بیان کرد: برنامه های حمایتی و تشویقی برای جذب و حضور این افراد نیز به صورت یک چارچوب خاص در حوزه معاونت علمی و فناوری از حدود چهار سال پیش تاکنون تدوین شده که البته دامنه این حمایت ها و مشوق ها نیز به فراخور مقتضیات زمانی و ضرورت های موجود گسترده تر شده است.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   درمان صرع


استیری گفت: دولت در خصوص شرایط همکاری و فرآیند حضور افراد و ایرانیان خارج از کشور و چگونگی همکاری آن ها با شرکت های دانش بنیان شروط و سخت گیری های خاصی قائل نشده و حتی این افراد می توانند در همان کشور محل اقامت خود نیز به همکاری با این معاونت و یا دانشگاه ها و موسسات پژوهشی و شرکت های دانش بنیان ایرانی اقدام کنند و از شرایط و مشوق های پیش بینی شده بهره ببرند.

حمایت از دانش بنیان ها


وی با یادآوری مصادیقی از کمک ها و مشوق های لازم معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوی برای جذب ایرانیان خارج از کشور نیز گفت: برای حضور هر یک از متخصصان و یا سرمایه گذاران و صاحبان شرکت های دانش بنیان خارجی به ایران در نخستین گام گرنت های (کمک هزینه پژوهشی) ۱۵۰ میلیون تومانی به آن ها اعطا خواهد شد.


وی همچنین گفت: در صورت جذب هیات علمی شدن این افراد در یکی از دانشگاه ها وانجام کار‌های پژوهشی و تحقیقاتی و همکاری با شرکت های دانش بنیان، دولت و معاونت علمی و فناوری از طریق صندوق های پژوهش و فناوری تسهیلات ویژه ارزان قیمت در اختیار آنان قرار خواهد داد.

استیری اضافه کرد: برای جذب هر یک از افرد و یا نخبگان ایرانی توسط یکی از شرکت های دانش بنیان ایرانیان خارج از کشور نیز معاونت علمی ریاست جمهوری نصف حقوق و مزایای یک سال این افراد را پرداخت خواهد کرد.

وی ادامه داد: با توجه به همین مشوق ها و برنامه های جامع و حمایتی معاونت علمی و فناوری تاکنون بیش از ۱۳۰ شرکت دانش بنیان از سوی ایرانیان خارج از کشور در ایران راه اندازی شده است.

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.