تولید خودروی برقی

طراحی پلتفرم ملی خودرو

مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان از برقراری ارتباط با زنجیره تامین خودرو خبر داد و گفت: مسایل فنی موجود برخی از شرکت های قطعه ساز نیز در حوزه فرآیند تولید و طراحی قطعه در حال شناسایی و تعریف مساله و حل آن است. وی با اشاره به پروژه های کلان توسعه ای گفت:‌ نمونه سازی یونیت مدیریت عملکرد موتور (ECU)، طراحی پلتفرم الکتریکال خودرو شامل طراحی الزامات، معماری شبکه و طراحی نودهای شبکه الکترونیک خودرو با مالکیت معنوی ایران خودرو از جمله این پروژه ها است.

پلتفرم الکتریکال پروژه ای است که ظرف ۲۴ ماه آینده با مالکیت معنوی و دانشی ایران خودرو به بهره برداری خواهد رسید و بدیهی است ساخت قطعات مهم الکترونیکی توسط قطعه سازان براساس پروتکل های طراحی شده محقق خواهد شد. مدیرعامل این شرکت با بیان این که مطابق با نقشه راه محصولات ایران خودرو طراحی خودرو تمام برقی هم در دستور کار قرار دارد، تصریح کرد:

“خودروهای نمونه ای را از شرکت های معتبر جهانی تهیه کرده ایم که با کسب دانش از طریق مهندسی معکوس، به دنبال باز طراحی و نمونه سازی خودرو برقی با تکیه و تمرکز برساخت داخلی کردن اجزای آن هستیم.”

وی افزود: محصول جدید بنزینی ایران خودرو، محصول پروژه K132 که استعداد مناسبی در پلتفرم آن برای برقی سازی پیش بینی شده، به عنوان خودرو برقی این شرکت در نظر گرفته شده است و نمونه اولیه آن تا کم تر از ۱۸ ماه و تولید انبوه نیز یک سال بعد از نمونه سازی می تواند آغاز شود.

تولید خودرو برقی

اجزای پلتفرم خودرو برقی

خسروی قوای محرکه خودرو را یکی دیگر از اجزای مهم پلتفرم خواند و با بیان این که برنامه های خوبی درخصوص توسعه موتور و گیربکس در شرکت های ایپکو و نیرو محرکه در دست اقدام است، افزود، مطابق نقشه راه گیربکس ایران خودرو توسعه گیربکس شش سرعته و اتوماتیک در دستور کار شرکت نیرو محرکه بوده و همکاری در زمینه طراحی و نمونه سازی یونیت کنترلی گیربکس اتومات (TCU) و دستگاه های تست انتهای خط شرکت نیرومحرکه ادامه دارد.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   امکان تشخیص ۲ ساعته کووید-۱۹ در کشور

 وی میزان صرفه‌ جویی ارزی ناشی از تحقق پروژه های شرکت را سالانه چند میلیون دلار دانست و گفت: در خودکفایی طراحی و نمونه سازی سخت افزارECU  و نرم افزار پایه آن موفق عمل کرده ایم و با تکمیل همه جانبه این پروژه با استفاده از پتانسیل های موجود در گروه صنعتی ایران‌خودرو تا یک سال آینده نمونه کامل ECU (نرم افزار و سخت افزار) به خودکفایی کامل می رسد. مدیرعامل این شرکت تصریح کرد: برخی از پروژه های کلان شرکت از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز مورد حمایت قرار گرفته است و باعث شده تا با سایر مجموعه های دانش بنیان و استارت آپ نیز مرتبط شویم.

 خسروی در ادامه از سایر پروژه های کمک طراحی و حتی فرآیندی نیز نام برد و اظهار امیدواری کرد: تا پایان امسال طراحی کامل نرم افزار دیجیتالی تست تصادف عابر پیاده، تکمیل و تحویل مرکز تحقیقات خواهد شد. همچنین نمونه سازی ماده پولیش قابل استفاده در فرآیند پولیش کاری سالن های رنگ، مراحل پایانی را طی می کند و به زودی قابل تولید در یکی از شرکت های زیر مجموعه گروه صنعتی ایران خودرو خواهد بود.

نمونه اصلی این ماده با قیمت بسیار بالا از منابع خارجی تامین می شد و با داخلی سازی آن همراه با کیفیت همتای خارجی، صرفه جویی قابل توجهی در تامین داخل ایران خودرو و خدمات پس از فروش محقق خواهد شد.

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.