اقتصاد شرکت های دانش بنیان

مجلس یازدهم و دانش بنیان

سید ناصر موسوی لارگانی نماینده مردم فلاورجان بر توانمندی شرکت های دانش بنیان در حل مسائل و مشکلات کشور تاکید کرد و گفت: شرکت های دانش بنیان تحولات زیادی در اقتصاد، اشتغال، تولید و ساخت محصولات دست نیافتنی در فرصت کوتاه را برای ما فراهم کرده اند، به عنوان مثال در دوره ای که کشور با شیوع ویروس کرونا مواجه بود و تعداد زیادی از مردم شریف ایران نیز جان خود را به این دلیل از دست دادند شرکت های دانش بنیان توانستند با اتکا به توانمندی‌ های خود محصولات مورد نیاز برای مقابله با شیوع این ویروس و هم چنین برای مبارزه با این بیماری در مدت زمان کمتر از یک ماه تولید کنند.

موسوی لارگانی به شناخته نبودن دستاوردها و محصولات شرکت های دانش بنیان برای دستگاه ها و نهادها اشاره کرد و گفت: مشکل شرکت های دانش بنیان این است که از محصولات آن ها استفاده نمی شود و همچنان برخی از دستگاه ها با وجود تولید محصول در داخل، به واردات مبادرت می ورزند. این در حالی است که در عمده موارد محصول دانش بنیان داخلی نسبت به نمونه وارداتی قیمت تمام شده کم تری دارد و استفاده از آن بروکراسی واردات را نیز کاهش می دهد.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در ادامه درباره برنامه های فراکسیون دانش بنیان گفت: مجلس برای رفع مشکلات شرکت های دانش بنیان ورود کرده و یکی از فراکسیون های مهم مجلس یازدهم را تحت عنوان فراکسیون دانش بنیان راه اندازی کرده است. در این فراکسیون مباحث و مشکلات شرکت های دانش بنیان مانند بحث اقتصاد دانش بنیان در حال بررسی است و به زودی طرح هایی برای حمایت از شرکت‌ های دانش بنیان در صحن علنی مجلس ارائه و مصوب خواهد شد.

اقتصاد شرکت های دانش بنیان

اقدامات فراکسیون دانش بنیان

موسوی لارگانی در مورد اقدامات صورت گرفته در فراکسیون دانش بنیان مجلس نیز گفت: این فراکسیون برای احاطه کامل به مسائل شرکت های دانش بنیان، جلسات مختلفی را با فعالان این اکوسیستم مانند صندوق نوآوری و شکوفایی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری داشته است و با توجه به روحیه ای که در مجلس وجود دارد و همچنین بهره مندی از جوانان تحصیل کرده با روحیه جهادی و مرتبط با دانشگاه، انتظار می رود که طرح های موثری نیز تدوین شود.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   ‌ وزارت نفت و همکاری با شرکت های دانش بنیان

وی ادامه داد: امیدوارم بتوانیم با توجه به توان شرکت های دانش بنیان مشکلات کشور را از سر راه برداریم و به شکوفایی اقتصاد، اشتغال کشور و همچنین دستیابی به نوآوری هایی که به آن ها نیاز داریم، گام برداریم. شرکت های دانش بنیان توانستند محصولاتی تولید کنند که برای دسترسی به آن صددرصد وابسته بودیم یا اگر تولید می کردیم این محصولات برای محیط زیست مضر بودند اما امروز محصولاتی تولید می شود که از کیفیت مطلوب و مطابق با برنامه های حفاظت از محیط زیست برخوردارند.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در مورد نهادهای مالی فعال در اکوسیستم نوآوری کشور نیز گفت: صندوق نوآوری و شکوفایی دفاتر نوآوری بانک ها را در ساختمان خود راه اندازی کرده و اخیرا نیز از مدیران عامل این بانک‌ های همکار برای تامین مالی اکوسیستم نوآوری تقدیر کرده است؛ جا دارد از مدیران این صندوق برای همکاری و قدردانی از مدیران عامل بانک های کشور تشکر کنم زیرا این قدردانی در روند همکاری بانک های دیگر با صندوق نوآوری و شکوفایی و حضور در عرصه تامین مالی شرکت های دانش بنیان کارساز است.

موسوی لارگانی افزود: مقدار زیادی از بودجه بانک ها که در اختیار شرکت های دانش بنیان قرار گرفته از منابع صندوق توسعه ملی تامین می شود و من به عنوان عضو هیات امنای صندوق توسعه ملی تلاش می کنم که در این صندوق به شرکت های دانش بنیان برای رشد و شکوفایی کشور بیشتر کمک ‌شود.

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.