دستگاه ضدعفونی خوراکی

ساخت دستگاه ضدعفونی کننده خوراکی در ایران

یک شرکت دانش بنیان ایرانی توانسته دستگاه ضدعفونی کننده uvc را طراحی و تولید کند که قادر به ضدعفونی انواع وسایل و خوراکی ها از ویروس کرونا در مدت دو دقیقه است. این شرکت دانش بنیان با تولید دستگاه ضدعفونی کننده uvc موفق به ضدعفونی خوراکی ها و سایر وسایل با استفاده از اشعه ماوراء بنفش از ویروس کرونا شده است.

حسین طالب از بنیان گذاران این شرکت دانش بنیان روز درخصوص این دستگاه و مکانیسم ضدعفونی با این روش گفت: این دستگاه برای ضدعفونی کردن همه وسایل با هر جنسی ازجمله فلز، چوب، کاغذ، شیشه، پلاستیک، پارچه حتی وسایل الکترونیک طراحی و تولید شده است و وسایلی مانند خوراکی ها، پول، موبایل و ماسک صورت را که نمی توان با روش های دیگر آن ها را ضدعفونی کرد، در دو دقیقه ضدعفونی می کند.

طالب ادامه داد: برخلاف اغلب ضدعفونی‌کننده ها، تشعشع اشعه ماورای بنفش، میکروارگانیسم ها را به‌ وسیله اثر متقابل شیمیایی غیرفعال نکرده بلکه آن ها را به‌ وسیله جذب نور توسط خودشان غیرفعال می کند که باعث واکنش فتوشیمیایی می شود، این فرآیند باعث بی اثر شدن یا از بین رفتن ویروس ها، میکروب ها، باکتری ها و قارچ ها می شود.

این فعال دانش بنیان افزود: مواد شیمیایی آلودگی میکروبی را از بین می برند اما خودشان آلودگی شیمیایی به وجود می آورند؛ بنابراین استفاده از نور فرابنفش از آن جایی‌ که در ساختار مواد تأثیری به وجود نمی آورند، بسیار سالم تر است. به لحاظ حساسیت های زیست محیطی نیز چون باعث آلودگی محیط‌ زیست نمی شوند، بر دیگر روش ها برتری کامل دارد. وی یادآور شد: این دستگاه قابلیت استفاده در منازل، فروشگاه ها، محیط‌ های اداری، شرکت ها، بانک ها، مطب پزشکان، دندانپزشکی ها، آزمایشگاه ها، کلینیک ها و مراکز درمانی را دارد.

ضدعفونی کننده uvc

نحوه عملکرد دستگاه ضدعفونی

طالب در خصوص نحوه عملکرد این دستگاه گفت: برای استفاده از این دستگاه کافی است وسایلی که نیاز به ضدعفونی دارند در دستگاه قرار داده و دکمه روشن را بزنیم به ‌این ‌ترتیب وسایل تحت تابش نور فرابنفش با طول ‌موج استاندارد۲۵۳ نانومتر قرار می گیرند و در مدت حدود دو دقیقه ضدعفونی می شوند.

وی یادآور شد: از آن جایی که شست و شو و ضدعفونی کردن اساسی ترین راه مقابله با این ویروس اعلام شده است، مردم از ابتدای شیوع این بیماری اقدام به شست و شوی تمام وسایل و خریدهای شخصی از فروشگاه ها  و موارد مصرفی مورد استفاده در خانه می کنند اما بسیاری از وسایل قابل شست و شو نیست و این دستگاه برای ضدعفونی کردن این وسایل از کرونا بسیار مناسب است. همچنین مواد خوراکی که غیربسته بندی هستند حتی مثل شیرینی با این دستگاه بدون اینکه دمای آن ها بالا برود، ضدعفونی می شوند.

وی گفت: اشعه ماورای بنفش فقط روی میکروارگانیسم ها یعنی ویروس، میکروب و باکتری تاثیر می گذارد و روی بقیه موارد این اشعه یا بازتاب می کند یا روی سطح جذب می شود. بنیانگذار این شرکت دانش بنیان بیان کرد: دستگاه تولید شده دارای استاندارد اروپا CE و ISO۹۰۰۱ است، همچنین مجوز تولید، طراحی و مونتاژ دستگاه از وزارت صنعت، معدن و تجارت اخذ صادر شده است و آزمون های صحت عملکرد دستگاه در دانشگاه تربیت مدرس انجام شده است. وی با اشاره به این که در حال حاضر این دستگاه در بازار های داخلی نصف قیمت مشابه خارجی به فروش می رسد، گفت: به‌ تازگی موفق به دریافت سفارش جهت صادرات این دستگاه در تعداد زیاد به کشور عراق شده ایم.اواخر سال گذشته بود که کشورمان نیز مانند تمام دنیا درگیر ویروس کووید ۱۹ شد، ویروسی که تاکنون جان یک و نیم میلیون انسان را در دنیا گرفته است.

از ابتدای شیوع این ویروس در دنیا، سازمان بهداشت جهانی تنها راه پیشگیری از ابتلا به این بیماری را رعایت فاصله اجتماعی وشستشو و ضدعفونی کردن دست ها و وسایلی که با آن در ارتباط هستیم دانسته و اعلام کرده است. شستشو علاوه بر وقت گیر بودن مصرف آب تصفیه شده را نیز بالا می برد از سوی دیگر بعضی مواد قابل شستشو نیستند همچین امکان شستشو همیشه و همه جا برای هر نوع مواد و وسیله ای فراهم نیست.

 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.