غربالگری کرونا با سامانه هوشمند تشخیص بیماران کرونایی

تولید سامانه هوشمند تشخیص حرارت بدن

تب یا افزایش حرارت بدن بیش از حد استاندارد یکی از علائم بیماری کرونا به شمار می رود. درواقع کرونا نیز مانند بسیاری از بیماری های دیگر وقتی بدن را درگیر عفونت می کند، باعث افزایش حرارت آن می شود. گفتنی است که افزایش دمای بدن در علم پزشکی علامت مثبتی در نظر گرفته می شود زیرا به این معناست که بدن در حال مبارزه با عوامل بیماری زاست و سیستم ایمنی در حال مقابله با ویروس ها یا میکروب های وارد شده به بدن است.


یک شرکت دانش بنیان که حوزه اصلی فعالیتش ساخت تجهیزات امنیت الکترونیک است، بعد از شیوع ویروس کرونا در کشور با تغییر و ارتقای کارایی سیستم‌ دوربین های خود موفق به ایجاد سامانه ای برای تشخیص دمای بدن شد. این سیستم شکارچی تب نام دارد و می تواند کاربرد بسیاری در مکان ها و فضاهای پرتردد مانند پاساژها، فروشگاه ها و سازمان ها داشته باشد.

تولید سامانه هوشمند تشخیص حرارت بدن

سامانه تشخیص گروهی دما


سحر مهدی زاده کارشناس فنی این شرکت دانش بنیان، می گوید؛ سامانه تشخیص گروهی دما در اسفند ماه به بهره‌ برداری رسید و میزان خطای آن زیر یک دهم درجه سانتی گراد است. این سیستم می تواند دمای بدن ۳۰ نفر را به صورت همزمان اندازه گیری کند که به نوعی غربالگری کرونا به شمار می رود.

سامانه هوشمند تشخیص حرارت و غربالگری بیماران مبتلا به کرونا از تلفیق یک دوربین حرارتی و دوربین دید در شب تشکیل شده که  مجهز به سنسور کالیبراسیون (نوعی سنسور پزشکی) بوده و می تواند درجه حرارت بدن افراد را از فاصله دو تا هفت متری تشخیص دهد.  علاوه‌بر اعمال تغییرات در سخت افزار این سامانه، نرم افزار آن نیز توسط دانشمندان ایرانی بومی سازی و شخصی سازی شده است.  سامانه هوشمند تشخیص کرونا قابل سفارشی سازی برای سازمان های مختلف را نیز دارد.

ظرفیت بالای تولید دستگاه غربالگری کرونا

پس از انجام آزمایش های نهایی، این سامانه به اداره تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فرستاده شد تا مجوز نهایی آن گرفته شود. این در هفته ۱۵ تا ۲۰ دستگاه غربالگری کرونا تولید می کند و در صورت حمایت بیشتر می تواند ظرفیت تولید خود را به ۵۰ دستگاه در هفته برساند.

این محصول از نظر کیفی قابل‌ رقابت با نمونه های مشابه خارجی است  و علاوه‌ بر این دسترسی به خدمات پس از فروش و گارانتی آن آسان تر و ارزان تر است. این شرکت در صورت حمایت می تواند نیاز کشور به دوربین حرارتی را تأمین کند تا کشور از واردات این محصول بی نیاز شود. نمونه اولیه سامانه شکارچی تب با حمایت ها و تسهیلات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ساخته شده است. سنسورهای مورد نیاز برای ساخت این سامانه ۸ هزار دلار قیمت دارند که این شرکت با استفاده از تسهیلات معاونت توانست سنسورها را با قیمت پایین تری تحویل بگیرد.

نقش شرکت های دانش بنیان در زمان کرونا

با شیوع کرونا در جهان مشکلات بسیاری گریبان گیر بشر شد، از کمبود ماسک و ونتیلاتور گرفته تا بحران های بهداشتی و اقتصادی. در این شرایط بحرانی شرکت های به سرعت دست به کار شدند و با بکارگیری خلاقیت، نوآوری، دانش فنی و پشتکار خود گوشه ای از کار را گرفتند تا نیازهای جامعه را برطرف کنند. برخی از این شرکت ها خطوط تولید جدید راه اندازی کردند، برخی توان تولید خود را افزایش دادند و برخی دیگر خط تولید خود را به طور کلی تغییر دادند تا اقلام و کالاهای مورد نیاز کادر درمانی و مردم را فراهم کنند. کمترین کاری که می توان برای قدردانی از این شرکت های دانش بنیان انجام داد استفاده و خرید از محصولات آن هاست. البته حمایت از دانش بنیان ها نباید تنها به مردم ختم شود، بلکه انتظار می رود سازمان ها و شرکت های بزرگ و کوچک نیز از شرکت های دانش بنیان و محصولات آن ها حمایت کنند تا کشور به خودکفایی برسد.

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.