چالش های شرکت های دانش بنیان

نشست چالش های دانش بنیان ها

نشست خبری بررسی چالش ها و برنامه های آینده شرکت های دانش بنیان و خلاق، شنبه هجدهم بهمن ماه با حضور پرویز کرمی مشاور معاون علمی و فناوری و دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق؛ محمدصادق خیاطیان رییس مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی برگزار شد.
خیاطیان در این نشست با اشاره به تعداد شرکت های دانش بنیان بیان کرد: سال ۹۷ حدود ۴۰۵ شرکت، سال ۹۸ حدود ۴۹۰۰ شرکت و سال ۹۹ (تا به امروز) ۵۷۰۵ شرکت دانش بنیان در کشور فعالیت دارند که اکثر آن ها (حدود ۱۴۷۴ شرکت) در حوزه فناوری اطلاعات، ارتباطات  و نرم افزار‌های رایانه ای هستند.

وی افزود: ۲۴۴ شرکت در حوزه خدمات تجاری سازی؛ ۱۱۴۲ شرکت در حوزه برق و الکترونیک، فوتونیک، مخابرات و سیستم های خودکار؛ ۲۰۱ شرکت در حوزه ملزومات و تجهیزات پزشکی؛ ۱۲۸۰ شرکت در حوزه ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته؛ ۷۴۵ شرکت در حوزه مواد پیشرفته و محصولات مبتنی بر فناوری های شیمیایی؛ ۳۷۰ شرکت در حوزه دارو و فرآورده های پیشرفته حوزه تشخیص و درمان و ۲۴۹ شرکت در حوزه فناوری زیستی، کشاورزی و صنایع غذایی هستند.

اقتصاد دانش بنیان

میزان درآمد شرکت های دانش بنیان

رئیس مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی درآمد شرکت ها را برای امسال حدود ۱۵۰۰۰۰۰ میلیارد ریال برآورد کرد و گفت: سال گذشته شرکت های دانش بنیان حدود ۱۲۰۰۰۰۰ میلیارد ریال درآمد داشتند.

وی بیان کرد: معافیت مالیاتی، معافیت حقوق گمرکی، دریافت جواز تاسیس و پروانه بهره برداری، معافیت حق بیمه قرارداد‌های تامین اجتماعی؛ نظام وظیفه تخصصی و مشاوره و خدمات توانمندسازی از جمله مهمترین برنامه های حمایتی معاونت علمی برای شرکت هاست.

خیاطیان به آمار تجمیعی برنامه های حمایتی از سال ۹۲ تا ۹۹ اشاره کرد و ادامه داد: تاکنون معافیت مالیاتی برای ۱۲۰۹۱ شرکت، تسهیلات نظام وظیفه تخصصی برای ۳۷۵۰ داوطلب (ارائه شده از سوی ۲۶۰۰ شرکت)؛ معافیت گمرکی برای ۶۲۶ شرکت اجرا شده است.

به گفته وی، تاکنون ۳۴۴ شرکت در اماکن مسکونی مستقر شدند، ۸۴۹ شرکت جواز تاسیس و پروانه بهره برداری گرفتند؛ ۵۸۹۱ مشاوره تخصصی کسب و کار برگزار و به طور کلی ۴۷۸۴ خدمت توانمندسازی ارائه شده است.

عضو هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با تأکید بر این که ما در حوزه امنیت غذایی، سلامت، واکسن، تجهیزات، نفت و گاز، لوازم خانگی و … وابسته هستیم، اظهار داشت: درصدد هستیم اگر زمینه مساعدی برای حضور صاحبان فناوری در این حوزه ها فراهم شود، بتوانیم صاحب نقش آفرینی آن ها در این زمینه ها و عدم وابستگی کشور باشیم.

آمار تایید شرکت های دانش بنیان

خیاطیان با اشاره به ارزیابی مداوم معاونت علمی در شرکت های دانش بنیان اظهار داشت: شرکت های دانش بنیان همواره طی دو الی سه ساله، مورد ارزیابی قرار می گیرند و اگر فعالیت نوآورانه ای نداشته باشند از لیست دانش بنیانی حذف می شوند. تا پایان سال ۹۸، هزار و ۵۰۰ شرکت از گردونه دانش بنیانی خارج شدند. امیدوار هستیم که این شرکت ها با فعالیت هایی که دارند بتوانند دوباره وارد سیکل دانش بنیانی شوند.

رئیس مرکز شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: از ابتدای تشکیل مرکز مؤسسات و امور دانش بنیان ها، ۳۲ هزار پرونده برای اخذ تأییدیه دانش بنیانی تشکیل شده که از این میزان ۲۶ هزار پرونده مورد ارزیابی قرار گرفته اند که حاصل آن تأییدیه ۵ هزار و ۷۰۰ شرکت دانش بنیان است.

خیاطیان تصریح کرد: آمار کلی نشان می‌دهد که از درخواست ها ۳۵ درصد مورد تأیید مرکز مؤسسات و امور دانش بنیان، معاونت علمی و فناوری قرار می گیرند.

شرکت های خلاق

سرپرست شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان معاونت علمی با اشاره به ظرفیت پارک های فناوری، مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان مستقر در آن با بیان این که زمینه تربیت و توسعه نیرو‌های فناور در این مراکز فراهم شده است، گفت: لازم بود پارک هایی که دارای نظام ارزیابی مورد تأیید (وزارتخانه های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین معاونت علمی) هستند وارد سیکل ارزیابی شوند.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری در حوزه علوم انسانی و صنایع خلاق، بر کاربست اجتماعی این دو حوزه تاکید کرده اند و به این که علوم انسانی باید در بستر اجتماع قرار گیرد و مردم آن را لمس کنند، تاکید دارند. ما دیدیم که این ظرفیت در بخش شرکت های دانش بنیان خالی مانده است و این شرکت ها از برخی از مزایای شرکت های دانش بنیان محروم هستند به همین دلیل این شرکت ها را در پروسه حمایتی قرار دادیم.

به گفته عضو هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی، در همین راستا شرکت های خلاق به عنوان شرکت های دانش بنیان نوع ۳ می توانند از تسهیلات شرکت های دانش بنیان برخوردار شوند.

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.