مرکز نوآوری کشاورزی

مرکز نوآوری کشاورزی

مرکز نوآوری کشاورزی کردستان

با هدف توسعه نوآوری و فناوری در علوم کشاورزی و فراهم کردن زمینه توسعه شرکت های دانش بنیان و نیز ارتقای مهارت دانشجویان رشته های کشاورزی و منابع طبیعی تفاهم نامه همکاری مشترک بین مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی و دانشگاه کردستان برای تاسیس مرکز نوآوری کشاورزی امضا شد.

رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی کردستان در آیین راه اندازی نخستین مرکز نوآوری کشاورزی استان افزود: تولیدات فناورانه و معرفی ارقام جدید، انجام فعالیت های ترویجی و انتقال یافته های تحقیقاتی، نظارت بر تولید بذر، نهال، کود و سم، حفاظت از ژرم پلاسم های گیاهی و جانوری، برخورداری از هرباریوم بسیار غنی با بیش از ۱۵ هزارنمونه گیاهی، ثبت گونه های جدید برای دنیا و معرفی ارقام جدید در حوزه های زراعی و باغی از جمله این ظرفیت هاست.

محمدحسین سدری با اشاره به کسب مقام اول سامانه علم سنجی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی کردستان در بین مراکز تحقیقاتی کشور گفت: با وجود این پتانسیل ها ضرورت ایجاد یک مرکز رشد و نوآوری کشاورزی در استان احساس می شود تا مرکز تحقیقات و آموزش بتواند با حمایت فکری از نخبگان و ایده های مرتبط در حوزه کشاورزی و دامپروی، زمینه ساز کمک به جوانان مستعد و اجرای فعالیت های خلاقانه و نوآورانه در استان کردستان شود.

مرکز نوآوری کشاورزی

مراکز نوآوری گلستان

وی گفت: ظرفیت های علمی و توانمندی‌ های موجود در دانشکده کشاورزی دانشگاه کردستان نیز در کنار ظرفیت های مرکز تحقیقات و آموزش می تواند با ایجاد و حمایت از مرکز نوآوری کشاورزی استان، منجر به توسعه کشاورزی، افزایش درآمد و تولید اشتغال و ثروت شود.

رییس دانشگاه کردستان نیز در این نشست با اشاره به اقدامات و فعالیت های ماندگار و افتخار آمیز مرکز تحقیقات و آموزش، آن ها را بسیار اثربخش خواند و گفت: همکاری دانشگاه و مرکز تحقیقات و آموزش می تواند اثرگذاری این فعالیت ها را افزایش دهد.

رحمت صادقی، راه اندازی مرکز نوآوری کشاورزی در استان را منشا خیر و برکت برای کشاورزی استان دانسته و اضافه کرد: این مرکز باید ایده های موجود در نتایج پروژه ها، طرح ها و پایان نامه ها را پرورش داده و با انتقال آن به مراکز نوآوری، زمینه رشد و به مرحله عمل رسیدن آن ها را فراهم کند.

وی تاکید کرد: در مرحله بعد باید تدوین اساس نامه ای که در بر گیرنده تمام جزییات نحوه همکاری باشد، در دستور کار قرار گیرد.

وظایف مرکز نوآوری کشاورزی

رییس دانشگاه کردستان افزود: کشاورزی، محور اصلی آمایش سرزمین در کردستان است و فرآورده های کشاورزی در صورتی که در مراکز نوآوری و رشد، رنگ و بوی علمی و فنی به خود بگیرد می تواند زمینه رقابت را حتی در سطح جهانی فراهم کند و در نتیجه ارزش افزوده ایجاد شده آن به سبد خانوار روستاییان استان آمده و زمینه ساز اشتغال برای جوانان استان شود.

معاون پژوهشی دانشگاه کردستان هم با بیان اینکه پس از رایزنی های فراوان، مواد کلی این تفاهم نامه، تهیه و مورد توافق طرفین قرار گرفته است، اظهار داشت: دانشگاه کردستان تجربه های خوبی در خصوص ایجاد مراکز نوآوری در موضوعات عمران، صنایع، معدن و ICT  دارد و مقرر است بزودی مرکز نوآوری فرش در شهرستان بیجار، نیز راه اندازی شود.

کیومرث کرمی به ضرورت وجود مرکز نوآوری کشاورزی در استان که محصول محور باشد اشاره کرد و افزود: ظرفیت های مناسبی در دانشکده کشاورزی دانشگاه کردستان برای این همکاری وجود دارد و مراکز نوآوری می توانند زمینه ساز ارائه محصولاتی باشند که حتی در سطح جهانی مطرح شود.

در این نشست، تفاهم نامه همکاری مشترک در ۶ ماده به امضای رییس دانشگاه کردستان و رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی کردستان رسید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.