پهپادهای کشاورزی

پهپادهای هوشمند کشاورزی

کاربرد پهپادهای کشاورزی

ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری اعلام کرد توسعه استفاده از پهپادهای کشاورزی در بخش کشاورزی هوشمند در کشور پتانسیل ایجاد ۱۵ هزار شغل مستقیم دارد.

پرنده های هدایت پذیر از دور (پهپاد) کاربردهای بسیار وسیع و گسترده ای در صنایع مختلف دارند و بسیاری از کشورها با طراحی و توسعه این پهپادها در تلاش هستند تا برخی خدمات مورد نیاز اجتماعی را با کمک آن ها ارائه کنند.

از حوزه هایی که با کمک این پرنده ها توسعه یافته اند، نقشه برداری هوایی و پایش خطوط انتقال انرژی است و یکی از صنایعی که می تواند با کمک این فناوری به شکلی نوین ادامه حیات دهد صنعت کشاورزی است. این پهپادها در زمینه سم پاشی سریع و یکدست زمین های کشاورزی، بررسی زمین های زراعی از نظر کیفیت بافت گیاهی، تهیه نقشه های دو و سه بعدی کاربرد دارند.

پهپادها پرنده های بدون سرنشینی هستند که در ابعاد و سایز های کوچک طراحی و تولید می شوند و اپراتور می تواند به واسطه رادیوکنترل آن ها را در محدوده مجاز برد رادیویی هدایت و کنترل کند. امروزه کاربرد پهپاد در بخش های مختلف صنعتی به سرعت در حال گسترش است.

صنایعی که به واسطه این پرنده ها توسعه یافته اند شامل فیلم برداری و عکس ‎‌برداری، سمپاشی، نظارت، ساخت مستند، امداد و نجات، حمل کالا، مدیریت حوادث و بحران ها، تفریح و سرگرمی، نقشه برداری و غیره می شود.

اهمیت پهپادهای کشاورزی

کشاورزی هوشمند

با توجه به این که صنعت پرنده های هدایت پذیر کاربردهای فراوانی در حوزه های غیرنظامی دارد؛ حاشیه سود بالایی برای آن رقم خورده است. بر اساس آخرین آمار، این صنعت در دنیا در زمینه کاربردهای غیرنظامی بازاری معادل ۱۲۷ میلیارد دلار در جهان دارد که سهم ایران از این بازار پرسود، حدود ۳ الی ۵ میلیارد دلار است.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   افتتاح مرکز شتابدهی صادرات

توسعه استفاده از این پرنده های آهنی در بخش کشاورزی هوشمند در کشور پتانسیل ایجاد ۱۵ هزار شغل مستقیم با درآمد ۱۵۰۰ میلیارد تومان دارد. عددی بزرگ و قابل توجه که می تواند بازار بزرگی برای فعالان و علاقه مندان به این حوزه ایجاد کند.

قطعا با پیشرفت فناوری و ایجاد بسترهای لازم، در آینده نه چندان دور کاربردهای پهپادها بیش از پیش افزایش خواهد یافت به همین دلیل فناوران ایرانی نیز به این عرصه ورود کرده اند و با تلاش های صورت گرفته تلاش می کنند تا با طراحی و تولید پهپادهای ایران ساخت، بازار داخلی آن را توسعه دهند و به رونق اقتصادی کمک کنند.

ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم در این زمینه با حمایت از توسعه فعالیت شرکت های دانش بنیان و خلاق به این حوزه ورود کرده است تا مسیر برای تجاری سازی ایده ها و تولیدات آن ها تسهیل شود.

 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.