دستگاه شوک قلبی

دستگاه شوک قلبی خودکار

مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان عضو پارک علم و فناوری خراسان گفت: دستگاه شوک قلبی خودکار توسط یک شرکت دانش بنیان در پارک علم و فناوری خراسان طراحی، ساخته و برای اولین بار در کشور موفق به اخذ تاییدیه اداره کل تجهیزات پزشکی شد.

محمد آهنیان، اظهار کرد: شرکت تجهیزات پیشرفته درمان توس در سال ۹۶ با هدف ساخت و تولید تجهیزات پزشکی با تکنولوژی بالا تاسیس شد. اولین اهداف شرکت ساخت دستگاه شوک قلبی خودکار بود.

وی افزود: در سال ۹۷ وارد پارک علم و ‌فناوری خراسان شدیم. دستگاه شوک قلبی خودکار توسط شرکت تجهیزات پیشرفته درمان توس در پارک علم و فناوری خراسان طراحی و ساخته شد. سپس در  پایان سال ۹۹ توانستیم پروانه تولید این دستگاه را از اداره کل تجهیزات پزشکی و همچنین تاییدیه وزارت بهداشت را دریافت نمایم.

وی با بیان این که در راس مرگ ها، سکته قلبی با ۱۹ درصد بیشترین آمار را به خود اختصاص داده است واین در حالیست که ۸۰ درصد بیماری های قلبی و عروقی با حذف عوامل خطر، قابل پیشگیری هستند، عنوان کرد: در هنگام ایست قلبی تنها راه نجات بیمار استفاده از دستگاه شوک قلبی در مدت کمتر از ۵ دقیقه بعد از مبتلا شدن به ایست قلبی است. امکان رساندن سریع بیمار به مراکز درمانی تحت این شرایط در شهرهای بزرگ و یا مراکز دورافتاده غیر ممکن است و اهمیت استفاده از این دستگاه بیشتر خود را نشان می دهد.

 

دستگاه شوک قلبی

مکانیسم دستگاه شوک قلبی

آهنیان تاکید کرد: دستگاه شوک قلبی خودکار یک وسیله قابل حمل است و یک شوک الکتریکی را از خلال قفسه سینه به قلب وارد می کند. این شوک می تواند سبب متوقف کردن ریتم غیرطبیعی شده و در هنگام ایست ناگهانی قلبی، اجازه از سرگیری ریتم طبیعی را به قلب بدهد.

وی ادامه داد: از مهمترین مزایای این دستگاه توانایی تشخیص بسیار دقیق آریتمی های قلبی و اعمال شوک با دقت ژول بسیار بالا است که آن را نسبت به نمونه های خارجی آن متمایز کرده است. این دستگاه برای اولین بار در ایران توسط متخصصان داخلی تولید می شود. در کشورهای اروپایی و پیشرفته دنیا این دستگاه را در اماکن عمومی و پرازدحام که بیش از ۲۰۰ نفر تردد دارند، نصب می کنند و ما نیز با این هدف دستگاه شوک قلبی خودکار طراحی و ساخته ایم.

مدیرعامل شرکت تجهیزات پیشرفته درمان توس گفت: تیم طراحی ما شامل متخصصان مهندسی پزشکی، الکترونیک، کامپیوتر، مکانیک، طراحی صنعتی، متخصصان قلب، طب اورژانس، چند نفر از اعضاء هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دانشگاه فردوسی و نخبگان است.

آهنیان درخصوص حمایت های پارک علم‌ و فناوری خراسان، گفت: پارک با در اختیار گذاشتن فضای مناسب برای ساخت و تولید این دستگاه کمک شایانی به ما کرد. همچنین در معرفی‌ این دستگاه اقدامات چشمگیری از جانب دکتر قنبری، رئیس پارک خراسان، در حال انجام است. برای این دستگاه بالغ بر یک میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است.

وی ادامه داد: با توجه به هزینه سنگینی که برای ساخت این دستگاه متحمل شدیم امید داریم بتوانیم به زودی دستگاه خود را وارد بازار کنیم. دستگاه ما مطابق با استاندارد کشورهای اروپایی است و می توانیم روی صادرات این دستگاه نیز حساب کنیم.

 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.