دستگاه ونتیلاتور

بومی سازی دستگاه ونتیلاتور

بومی سازی ونتیلاتور

یک شرکت دانش بنیان عضو پارک علم و فناوری دانشگاه تهران موفق به طراحی و تولید دستگاه ونتیلاتور با دانش ۱۰۰ درصد بومی شد.

این شرکت دانش بنیان علاوه بر تولید ونتیلاتور پرتابل و ونتیلاتور ICU، در ساخت دستگاه حذف نویز، متر هوشمند و دستگاه ترکیب کننده نیز موفق عمل کرده است.

معین بهمن مدیرعامل این شرکت دانش بنیان گفت: هسته اصلی شرکت توسط چند دانشجوی علوم پزشکی دانشگاه تهران شکل گرفت و سپس تیم فروش، سرمایه گذاران به این هسته پیوستند. محصولات اصلی این شرکت در دسته مهندسی پزشکی و تجهیزات پزشکی قرار می گیرد.

وی تصریح کرد: هسته اصلی شرکت، فعالیت خود را به صورت غیر رسمی و با تولید دستگاه ونتیلاتور پرتابل در سال ۹۱ شروع کرد و در سال ۹۵ نیز به دانش بومی طراحی و تولید ونتیلاتور پروتابل دست یافت. این دستگاه در قراردادی با سازمان ایمیدرو؛ سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران برای کار در معادن زغال سنگ مورد استفاده قرار گرفت و توانست بر تحریم دستگاه تنفس مصنوعی شرکت MSA آمریکا غلبه کند.

بهمن افزود: با شیوع کرونا در اسفند ۹۸، این شرکت طراحی و ساخت ونتیلاتور ICU را هدف خود قرار داد. شرکت در مرداد ماه ۹۹، موفق به طراحی و ساخت نمونه اولیه دستگاه ونتیلاتور ICU با تمام مدهای فشاری و جمعی شد.

بومی سازی دستگاه ونتیلاتور و تجهیزات پزشکی

اجزای دستگاه ونتیلاتور

وی ادامه داد: تنفس انسان از چهار فاز تشکیل شده است: فاز دم، انتهای فاز دم، فاز بازدم و انتهای فاز بازدم. مدهای فشاری سیکل دم را با توجه به فشار ورودی به ریه کنترل و به انتها می رسانند. سیکل دم ادامه می یابد تا فشار ریه را به فشار از پیش تعیین شده توسط پزشک برسانند. این فشار معمولا از ۵ میلی بار تا حدود ۵۰-۶۰ میلی بار است. ونتیلاتورهای فشاری باید مکانیزمی داشته باشند که به هر دلیلی اگر فشار از ۱۲۵ میلی بار عبور کرد، فشار تخلیه شود تا به ریه فرد آسیب نرسد. در مدهای جمعی نیز ونتیلاتور فاز دم را آنقدر ادامه می دهد که حجم ریه به حجم از پیش تعیین شده توسط پزشک برسد. در هر دو مد، فاز بازدم به صورت passive و توسط خود بیمار انجام می شود.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   شرایط استان گلستان در حوزه دانش بنیان

وی، داشتن PEEP یا همان فشار مثبت انتهای بازدمی را از ویژگی های ونتیلاتور ICU دانست و تاکید کرد: این ویژگی، فاز بازدم فرد را مانیتور می کند و اجازه نمی دهد فشار انتهای فاز بازدم از یک حد پایین تر رود. این امر مانع از collapse ریوی می شود و اجازه نمی دهد دیواره های ریه به یکدیگر بچسبند.

بهمن با تاکید بر بومی بودن صد درصدی این دستگاه افزود: محصولات در رسته تنفسی شامل چند سطح است. یک ونتیلاتور دارای سطوح پنوماتیک، الکترونیک و نرم افزار است. در این شرکت موفق به بومی سازی تمامی این سطوح شده ایم و با استفاده از قطعات موجود، طراحی و تولید محصول کرده ایم.

مراحل ساخت ونتیلاتور

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با تشریح مسئله بومی سازی اظهار داشت: طراحی و ساخت تمامی قسمت های پنوماتیک یکی از مهمترین قسمت‌ مرتبط با ترکیب اکسیژن است. طراحی و ساخت تمامی بردها در قسمت الکترونیک، برنامه نویسی نرم افزار در سه بخش لایه سطح بالا، لایه سطح میانی و لایه پایین و حتی طراحی و ساخت قاب دستگاه همگی توسط این شرکت انجام شده است.

وی تاکید کرد: این دستگاه در حال حاضر مراحل اخذ مجوز از وزارت بهداشت را طی می کند. شرکت از طریق در اختیار گرفتن سالن تولید از پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، در جهت تولید انبوه این محصول گام برداشته است.

بهمن درباره دستگاه حذف نویز نیز گفت: این دستگاه در ورودی اتاق عمل، سالن کنفرانس و بیمارستان ها نصب می شود و صداهای ناخواسته، نویزها و صدای محیط را حذف می کند.

 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.