درمان صرع

درمان صرع با جراحی

درمان صرع با جراحی

به منظور تکمیل روش درمان صرع با جراحی، محققان یکی از شرکت های دانش بنیان دستگاهی را به جامعه پزشکی کشور معرفی کردند که قادر به شناسایی کانون صرع در حین عمل جراحی است.

بیماری صرع نوعی بیماری مزمن و چهارمین بیماری شایع در جهان است که در طبقه بندی بیماری های مغز و اعصاب قرار می گیرد. بیشتر مبتلایان به این بیماری، سن پایین دارند یا در سنین سالمندی خود به‌ سر می برند.

به طور معمول اگر بیمار طی ۱۰ سال گذشته تشنج نداشته و از این ۱۰ سال، پنج سال بدون مصرف دارو، با توقف تشنج مواجه بود، می توان گفت که صرع بهبود یافته است.

با این‌ حال هنوز تعریف دقیق علمی در این زمینه ارائه نشده و قطع درمان دارویی فقط با صلاح‌ دید پزشک صورت می گیرد.

به گفته متخصصان درمان این بیماری در ایران بیشتر مبتنی بر دارو درمانی است که عوارض جانبی دارد و محققان یکی از شرکت های دانش بنیان روش مکملی برای تشخیص کانون صرع عرضه کردند که با دقت بالا قادر به تعیین کانون صرع است.

درمان صرع با جراحی

نقش دستگاه اینتراکرانیال در درمان صرع

دکتر شهباز عسکری، مدیرعامل یکی از شرکت های دانش بنیان، طراحی و ساخت دستگاه اینتراکرانیال EEG را از دستاوردهای این شرکت نام برد و افزود: این دستگاه سیگنال های مغزی را از سطح مغز ثبت می کند، به این معنا به جای اینکه الکترودها بر روی سطح سر قرار گیرند، در عمل های جراحی، این الکترودها بر روی مغز نصب و سیگنال‌ ها رکورد می شود.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   توسعه واکسن آنفلوانزای نوترکیب

وی با اشاره به اهمیت کاربرد این دستگاه، اظهار کرد: معمولا در بیماری ‌های صرع که منجر به جراحی‌ می ‌شوند، لازم است که کانون صرع به طور دقیق مشخص شود.

عسکری ادامه داد: برای این منظور با استفاده از این دستگاه ابتدا کانون صرع توسط دستگاه با روش غیر تهاجمی مشخص می ‌شود و در مرحله بعد برای آنکه مختصات کانون صرع با دقت بیشتری تعیین شود تا در حین جراحی، همان بخش مورد جراحی قرار گیرد، الکترودها بر روی سطح مغز قرار داده می ‎شود و سیگنال ‌های مغزی به ثبت می ‌رسد.

مجری طرح با بیان اینکه این امر موجب می ‌شود که دقت تشخیص کانون صرع ارتقا یابد، خاطر نشان کرد: این دستگاه طراحی و ساخته شده است و تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دریافت شده و همچنین در برخی از بیمارستان ‌ها از جمله بیمارستان خاتم الانبیا و در دو بیمارستان مشهد مورد استفاده قرار گرفته است.

روش های درمان صرع

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان، در پاسخ به این سوال که قبل از ارائه این دستگاه، کانون ‌های صرع برای عمل جراحی چگونه تعیین می‌ شد، گفت: درمان بیماری صرع در ایران بیشتر بر اساس دارو درمانی انجام می ‌شود و استفاده از عمل جراحی زیاد متداول نیست، ولی از آنجایی که داروهای درمان صرع عوارض جانبی بر روی سطح هوشیاری مبتلایان به صرع به ویژه برای مبتلایانی با سن کم دارد و همچنین عوارض بلند مدت این داروها، ترجیح بر این است که در برخی از انواع صرع، این بیماری از طریق عمل جراحی درمان شود.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   رشد چشمگیر کارآفرینی ایران با رونق شرکت های دانش بنیان

عسکری اضافه کرد: عمل جراحی بر روی این بیماران هم یک درمان دراز مدت و دائمی است و هم آنکه عوارض درمان دارویی را در پی ندارد، ولی مشکل اصلی درمان صرع از طریق جراحی این است که ممکن است بخش‌ های دیگری از مغز آسیب ببیند، از این رو این دستگاه به گونه‌ ای عمل می کند که در حین جراحی بیمار هوشیار است و بیهوش نمی‌ شود و الکترودها بر سطح مغز نصب و سیگنال‌ های مغز رکورد خواهد شد.

این محقق اضافه کرد: در گذشته از روش‌ های غیر تهاجمی و کم دقت برای تعیین کانون صرع استفاده می‌ شد و اکنون نیز این روش متداول است، ولی برای آنکه این کانون با دقت بالایی مشخص شود، از این دستگاه استفاده می ‌شود تا کانون صرع با دقت بالایی تعیین شود.

به گفته وی، این دستگاه جایگزین روش ‌های قبلی نیست، بلکه تکمیل کننده روش‌ های پیشین است.

عسکری با اشاره به مکانیزم عملکردی الکترودها، توضیح داد: این الکترودها برای ثبت سیگنال ‌های مغزی در قبل از جراحی و یا در حین جراحی بر سطح مغز نصب و در پایان جراحی الکترودها برداشته خواهد شد.

 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.