طرح تیکاف

تجاری سازی ایده های نو

طرحی با عنوان «تیکاف» با حمایت ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه نرم و خلاق برگزار می شود.

طرحی که از تجاری سازی ایده های نو حمایت می کند و دریچه ای برای ورود به دنیای کسب و کار و در آمدزایی از ایده ها است.

«تیکاف» مسیر تجاری سازی ایده ها را کوتاه تر و کم هزینه تر و از اشتباهات رایج این مسیر نیز جلوگیری می کند. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آن را برگزار می کند و ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق با همکاری پارک فناوری پردیس و شبکه نوآوری در اجرای این رویداد مهم همکاری دارند.

پرویز کرمی دبیر ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره این طرح مهم گفت: ارائه خدمات حمایتی به افراد دارای ایده یکی از اقدامات مهم برای دستیابی به محصولات فناورانه است. طرح «تیکاف» نیز با این نگاه کار خود را آغاز کرد تا با ارائه تسهیلات و حمایت و مشورت به ایده پردازان در این مسیر یاری شوند.

طرح تیکاف و تجاری سازی ایده های نو

مراحل طرح تیکاف

کرمی ادامه داد: این طرح یک برنامه هدفدار است که در آن خدمات متنوعی ارائه می شود. یابش یا شناسایی و توانا سازی دو مرحله اصلی در تیکاف است. در مرحله یابش افراد پس از ثبت نام در سایت Tinet از نظر ظرفیت کارآفرینی مورد ارزیابی قرار می گیرند. در این مرحله هر فرد به شناخت درست تری از خود می رسد.

مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری افزود: در مرحله دوم یعنی تواناسازی افراد محدودتری حضور دارند و پس از سپری شدن دوره های ۳ تا ۵ ماهه تیم ها برای ورود به دنیای کسب و کار آماده می شوند.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   ارتباط بین شرکت های دانش بنیان و بخش های اقتصاد کشور

کرمی توضیحات بیشتری درباره هر یک از مراحل تیکاف ارائه داد و بیان کرد: شناخت درست صاحب ایده از خود و طرح خود مهمترین گام برای کارآفرینی است. پس در نخستین مرحله تیکاف افراد توسط آزمون ECA از نظر کارآفرینی بررسی می شوند.

این آزمون با استاندارد جهانی و همچنین بررسی بسیاری از شرکت ها و استارتاپ های ایرانی و نظر کارآفرینان موفق طراحی شده است و شاید بتوان گفت کامل ترین آزمون موجود برای ارزیابی جامعه یک فرد متقاضی کارآفرینی است. در خروجی این آزمون افراد متقاضی در ابعاد گوناگون با نقاط قوت و ضعف خود برای ورود به دنیای کسب و کار شخصی آشنا می شوند.

حمایت از شرکت کنندگان تیکاف

رییس مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین درباره مرحله تواناسازی گفت: در این مرحله ابزارهای مختلفی به کار گرفته می شود. در این دوره خدماتی مانند مشاوره های تخصصی فردی، راهبری در تمام طول دوره توسط افراد با تجربه، منتورینگ، شبکه سازی در زیست بوم، جلسات انتقال تجربه کارآفرینان موفق و ناموفق، استفاده از بستر کرادفاندینگ، آموزش های مفاهیم لازم و… ارائه خواهد شد.

به گفته کرمی، هر فرد پس از ورود و انجام تمرین عملی جذب سرمایه، با مشاوره های تخصصی جلسات نسخه پیچی و خروجی مرحله ی یابش می تواند اولویت های آموزشی و مشاوره ای خود را انتخاب کند و متناسب با آن از انواع خدمات مذکور که در طول این دوره ارائه می شود بهره مند شود. همچنین در تمام طول این دوره پشتیبانی تخصصی به صورت مداوم در کنار هر فرد خواهد بود.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   تولید ملی ایمپلنت

دبیرستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین درباره حمایت ها از شرکت کنندگان تیکاف، بیان کرد: حمایت های مالی و حمایت های دیگری مانند معرفی و جذب در شتاب دهنده ها، مراکز رشد و پارک های فناوری سراسر کشور، استفاده از حمایت های پارک فناوری پردیس در توسعه بازار محصول، استفاده از خدمات شبکه فناوری و نوآوری ایران(تینت) و استفاده از خدمات ملی فن بازار ایران را شامل می شود.

 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.