حمایت از تولیدات دانش بنیان و صنایع تکنولوژیک

صنایع تکنولوژیک و شرکت‌های دانش بنیان

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص صنایع تکنولوژیک و شرکت‌های دانش بنیان و نقش کلیدی شرکت‌های دانش بنیان همچنین حمایت از تولیدات دانش بنیان گفت:

” نتوانستیم با اجرایی شدن برجام قسمتی از ذخایر ارزی که در خارج از کشور آزاد شده بود را به سمت تکنولوژی‌های برتر، صنایع تکنولوژیک و شرکت‌های دانش بنیان سوق دهیم و با عدم تحرک کافی دولت، این موهبت به خسارت مبدل شد.”

محمدحسین فاتحی عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی در پاسخ به این سوال که دولت چگونه می‌تواند به تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی کمک کند، اظهار کرد:

“بهترین کاری که دولت می‌تواند در این زمینه انجام دهد مداخلات خود را در عرصه بازار کم‌رنگ و بخش تصدی‌گری را آزاد کند و از همه مهم‌تر اینکه قوانین اصل ۴۴ را در بحث خصوصی سازی به درستی اجرا کند.”

او تصریح کرد:

“دولت اصرار دارد که با نفوذ به بخش خصوصی در بازار حضور داشته باشد تا جاییکه ظرفیت های داخلی- چه از نظر نیروی انسانی و چه از نظر منابع مالی- موقعیت ژئوپولتیک و موقعیت جغرافیایی و دسترسی به آب‌های آزاد و آسیای میانه نشان دهنده پتانسیل خوبی برای شکوفایی اقتصاد کشور است و اینکه چرا ما نمی توانیم به این رشد برسیم بخاطر این است که مداخله دولت بیش از اندازه است.”

صنایع تکنولوژیک و شرکت‌های دانش بنیان

کاهش تصدی‌گری دولت در جهت حمایت از تولیدات دانش بنیان

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی اضافه کرد:

“اولین اقدام در این راستا کوچک سازی دولت است چرا در قوانین کشور هم به آن تاکید شده است کاهش تصدی‌گری دولت در جهت حمایت از تولیدات دانش بنیان است. تا جاییکه این موضوع مهم در تمام قوانین توسعه ای بعد از انقلاب مطرح بوده است. همچنین در تمام بودجه‌های سالانه نیز دیده شده است اما می بینیم که در بودجه سال جاری بخشی از دستگاه ها تا سقف ۳۵درصد دستمزد حقوق کارکنان خود را افزایش دادند و این امر در جهت خلاف فرمایاشات مقام معظم رهبری در زمینه حمایت از تولید داخلی است.”

فاتحی افزود:

“دولت باید علاوه بر کاهش تصدی گری، انضباط مالی را در کشور فراهم کند. در مورد نقش مردم در جهت حمایت از کالای ایرانی و مصرف کالای داخلی در بخش‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی بحث های زیادی مطرح شده است. می توان گفت مردم براساس مطلوبیت ها و منافعشان تصمیم می گیرند ولی دولت چطور؟ دولت ها براساس مطلوبیت ها و منافع شخصی گروهی تصمیم گیری می کنند.”

کاهش تصدی‌گری دولت در جهت حمایت از تولیدات دانش بنیان

نقش کلیدی شرکت‌های دانش بنیان در توسعه اقتصاد کشور

فاتحی در خصوص نقش کلیدی شرکت‌های دانش بنیان در حمایت از کالای ایرانی اظهار کرد:

“شرکت‌های دانش بنیان نقش کلیدی در این عرصه دارند و این شرکت‌ها با هدف توسعه علم و تولید کالا برمبنای علم و فناوری روز به وجود آمده‌اند. خوشبختانه اقدامات بسیار خوبی از سوی دانشگاه آزاد قرار گرفته است. همچنین معافیت‌هایی برای تعریف و ترویج شرکت‌های دانش بنیان به آن ها تعلق گرفت. علاوه برآن قرار است که امتیازات و پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت به این شرکت‌ها اختصاص یابد.”

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی گفت:

” ما فرصت بسیار خوبی را در زمان تحقق برجام از دست دادیم و نتوانستیم با اجرایی شدن برجام قسمتی از ذخایر ارزی که در خارج از کشور آزاد شده بود را به سمت تکنولوژی‌های برتر، صنایع تک و شرکت‌های دانش بنیان سوق دهیم و با عدم تحرک کافی دولت، این موهبت به خسارت مبدل شد و بیشتر منجر به واردات کالاهای لوکس و تجملاتی به کشور شد. در حالی که شرکت‌های دانش بنیان می توانستند از این بزنگاه تاریخی و فرصت تاریخی استفاده و رشد چندجانبه داشته باشند. نمونه این شرکت‌ها در کشورهایی نظیر چین و هند وجود دارد. تجربه تاریخی نشان می‌دهد که یکی از پایه‌ها ی ترقی و توسعه کشورها همین شرکت‌های دانش بنیان هستند.”

نقش کلیدی شرکت‌های دانش بنیان در توسعه اقتصاد کشور

 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.