فناوری سلول های بنیادی در دانش بنیان

فناوری سلول های بنیادی در دانش بنیان

ساخت روش جدید التیام زخم در دانش بنیان ها

یکی از شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه مهندسی بافت و پزشکی بازساختی، توانسته است برای کمک به بهبود اثرات سوختگی های پیشرفته، داربست هایی را طراحی کند که در ناحیه ضایعه دیده قرار گرفته و به ترمیم و ساخت دوباره بافت آسیب دیده کمک کند.

از آن جا که سلول های بنیادی هنوز تمایز پیدا نکرده اند، می توانند به نوعی سلول تخصصی تبدیل شوند. تازه ترین پژوهش های محققان و همچنین دستاورد شرکت های دانش بنیان نشان می دهد سلول های بنیادی در پزشکی ترمیمی از جمله ترمیم زخم های مزمن، نقش کارآمدی دارند.

انواع اصلی سلول های بنیادی که در روندترمیم زخم نقش دارند شامل سلول های بنیادی اپیدرمی و پوستی، سلول های بنیادی مزانشیمی، سلول های پیش ساز لایه درون رگی (اندوتلیال) و سلول های بنیادی خون‌ساز است.

برای درمان زخم های مزمن، می توان سلول های بنیادی را به صورت موضعی یا با استفاده از روش های مختلف مانند هیدروژل، داربست، جایگزین های پوستی و دیگر روش ها استفاده کرد.

حرکت کشور در مسیر توسعه فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در سال های اخیر زمینه را برای پیشرفت هایی درخور توجه به ویژه در کارآمدسازی این سلول ها درترمیم زخم ها و بهبود آسیب های جسمی فراهم کرده است.

مهندسی بافت و شرکت های دانش بنیان

توسعه فناوری سلول های بنیادی در دانش بنیان ها

شرکت های دانش بنیان فعال این حوزه، مبتنی بر تازه‌ترین یافته های پژوهشی و توسعه ای، توانسته اند درهای تازه ای را به روی بیمارانی باز کنند که تا پیش از این امید اندکی به بهبود بیماری آن ها بود.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   صادرات محصولات فناور و دانش بنیان اصفهان

در این مسیر ستاد توسعه فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز با حمایت از شرکت های دانش بنیان، فعالان خلاق و پژوهشگران این حوزه مسیر را برای توسعه این حوزه و حرکت در مسیر پیشرفت و تولید محصولات ایران هموار می کند.

یکی از شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه مهندسی بافت و پزشکی بازساختی، توانسته است برای کمک به بهبود سوختگی های پیشرفته، داربست هایی را طراحی کند که در ناحیه ضایعه دیده قرار گرفته و به ترمیم و ساخت دوباره بافت آسیب دیده کمک کند. این داربست ها با فراهم آوردن محیطی درهم آمیخته با رطوبت و چسبندگی بالا به محل زخم، رفتار ساختار طبیعی پوست را تقلید می کنند و زمینه ساز بهبود زخم ها می شوند.

در حال حاضر داربست های پوستی موجود در کشور برای این نوع زخم ها وارداتی بوده و قیمت بسیار بالایی دارند. بنابراین بومی سازی ساخت این نوع داربست ها در داخل کشور نه تنها باعث افزایش توان کلینیکی کشور خواهد شد، بلکه سبب فراهم آوردن محصولی با قیمت مناسب برای تمامی اقشار کشور خواهد شد.

 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

یک نظر

 • فاطمه آریاپور گفت:

  وقت بخیر
  نام شرکت دانش بنیان را میفرمایید.

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
  جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.