بومی سازی بازوی رباتیک

بومی سازی بازوی رباتیک

اهمیت بازوهای رباتیک

بازوهای رباتیک در سالیان اخیر به عنوان یکی از محصولات کاربردی در حوزه های فیلمبرداری، جوشکاری، برشکاری، خطوط تولید صنایع و بسیاری مصارف دیگر که بالقوه برای انسان خطرآفرین است مطرح شده اند. به جز فناوری ساخت و دانش مورد نیاز برای طراحی، این بازوها نرم افزارهایی هم دارند که به طور ویژه برای کاربری آنها نوشته شده است. مجموع این مسائل به پیچیدگی و سطح فناوری بسیار بالایی ختم می شود که تولید و بومی سازی این محصولات را دشوار می سازد. اما یک شرکت دانش بنیان در استان یزد به همت جوانان نخبه موفق شده است این کار را انجام دهد.

محمدرضا مشتاقیون از سازندگان این محصول در خصوص این دستاورد گفت: «مهمترین ویژگی این ربات نرم افزار آن است که با زبان فارسی طراحی شده و علاوه بر رعایت استانداردهای خارجی تمام استانداردهای داخلی را نیز پوشش داده است. این ربات با تمام ویژگی های نمونه خارجی بومی سازی شده و به دلیل تسلط کامل بر عملکرد جز به جز تمام اجزای این سخت افزار صنعتی امکان ارائه خدمات پس از فروش برای نمونه ایرانی ساخته شده در استان یزد نیز فراهم شده است.»

مشتاقیون این دستاورد را نتیجه فعالیت نخبگان دانسته و مطرح نمود: «در این شرکت دانش بنیان ۱۰ فارغ التحصیل جوان بومی مشغول به فعالیت هستند و طی یک سال موفق به طراحی و ساخت اولین نمونه ربات بازو در کشور شدند.»

بومی سازی بازوی رباتیک

ویژگی ها و مزایا

این محصول از نوع بازوی شش درجه آزادی است که طراحی و تولید آن تنها در اختیار چند کشور در سطح جهان بوده و قابلیت استفاده در صنایع مختلفی را داراست.

مشتاقیون در خصوص بازوی رباتیک ایرانی گفت: «قیمت تمام شده نمونه خارجی این محصول ۵۰ هزار یورو است و تولید داخلی این ربات علاوه بر اینکه برای هر مورد از خروج حدود ۲۵ هزار یورو ارز جلوگیری می کند، نسبت به مشابه خارجی دسترس پذیری سریعتر و بهتری دارد. همچنین، از سال جدید بنا به درخواست صنایع کشور، آماده راه اندازی خط تولید انبوه در داخل استان یزد هستیم.»

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.