جلسه غول های تکنولوژی

جلسه کمیته ضد انحصارطلبی آمریکا

مدیران عامل شرکت های آمازون، فیس بوک، آلفابت و اپل که بزرگ ترین شرکت های فناوری آمریکا هستند در خصوص استفاده از نفوذشان علیه رقیبان به ادای توضیح در برابر کمیته ضد انحصارطلبی کنگره آمریکا می پردازند.
دیوید سیسی لاین، نماینده دموکراتی که ریاست این کمیته را برعهده دارد، پیش از نتیجه گیری تحقیقاتش درباره نحوه عملکرد این شرکت ها برای درهم شکستن رقیبانشان و از بین بردن رقابت، می خواهد اظهارات این مدیران عامل را گوش کند. برای نخستین بار است که مدیران عامل این شرکت ها در چنین جلسه ای مقابل نمایندگان کنگره قرار می گیرند و برای نخستین بار است که جف بزوس در جایگاه شاهد می ایستد.

جلسه غول های تکنولوژی

عملکرد تجاری غول های تکنولوژی


حضور هر چهار مدیرعامل که ارزش بازار شرکت هایشان مجموعا حدود پنج تریلیون دلار است، نشان دهنده شدت فشاری است که از سوی اذهان عمومی آمریکا پیرامون عملکردشان در صنعت فناوری روبرو هستند. این مدیران احتمالا باید درباره عملکردشان در خصوص مقابله با شکسته شدن حریم خصوصی، اطلاعات نادرست انتخابات و انتشار محتوای نژادپرستانه و خشن توضیح دهند.

غول های تکنولوژی با اعتراضات مختلفی در خصوص عملکرد تجاریشان روبرو هستند که اتهامات علیه آمازون درباره استفاده از قدرتش روی شرکتهایی که اجناسشان را در سایت آمازون عرضه می کنند تا اقدام فیس بوک در خرید شرکت ها برای حذف رقابت احتمالی آن ها را دربر می گیرد. منتقدان مدعی هستند که نفوذ گوگل در جست و جو و تبلیغات آنلاین باعث شده است محصولات خود را ترجیح داده و ناشران را تحت فشار قرار دهد. همچنین برخی از سازندگان اپلیکیشن می گویند اپل از نفوذ خود در گوشی های هوشمند برای مجبور کردن آن ها برای عرضه برنامه هایشان در سیستم پرداخت خود و دریافت هزینه بالا از آن ها در فرآیند مذکور و تصمیم گیری درباره سرنوشت فعالیتشان استفاده می کند.

هدف تحقیقات ضد انحصارطلبی


آمازون با تحقیقات ضدانحصارطلبی از سوی کمیسیون ارتباطات فدرال، کالیفرنیا و اتحادیه اروپا روبروست که همگی به دنبال بررسی نقش این شرکت به عنوان یک بازار هستند.

مارک زاکربرگ، مدیرعاملی است که بیشترین میزان انتقادات را از سوی قانون گذاران هر دو حزب جمهوری خواه و کنگره برانگیخته و در سال های اخیر رفت و آمد مکرری به کنگره داشته است. وی با بایکوت نمایش تبلیغات در فیس بوک از سوی گروه های مدافع حقوق شهروندی به دلیل کوتاهی در مقابله با نژادپرستی، تبعیض، سرکوبی رای دهنده و اطلاعات نادرست انتخاباتی در پلتفرم خود مواجه است.

فیس‌بوک هدف تحقیقات ضدانحصارطلبی وزارت دادگستری و کمیسیون ارتباطات فدرال قرار دارد. همچنین از سوی ۴۵ دادستان کل ایالت هدف تحقیقات قرار دارد. منتقدان به نحوه استخراج اطلاعات کاربران در این شبکه اجتماعی برای انجام تبلیغات و همچنین استراتژی خرید فیس بوک متمرکز شده اند.


از میان این مدیران عامل، تیم کوک، مدیرعامل اپل بیشترین موفقیت را در دور کردن تفحص واشنگتن داشته است. وی روابط قوی با کاخ سفید برقرار کرده و در شورای تجاری با ترامپ حضور دارد و منافع شرکتش را پیش برده و از انتقادات مشابهی که متوجه زاکربرگ بوده، اجتناب کرده است.

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.