نشست کمیسیون اقتصاد نوآوری

اصلاح طرح جهش تولید دانش بنیان

در نوزدهمین نشست کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران، طرح جهش تولید دانش بنیان که در مجلس شورای اسلامی تدوین و چندی پیش روی میز هیات رئیسه مجلس یازدهم قرار گرفت به بحث و بررسی گذاشته شد.

کارآفرینان و اعضای کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق بازرگانی تهران در تازه ترین نشست خود، از این که بخش ‌خصوصی حوزه اقتصاد دیجیتال و دانش بنیان و هم چنین اتاق بازرگانی برای تدوین طرح جهش تولید دانش بنیان به کار گرفته نشده، انتظار خود را از طراحان این سند در مجلس برای اصلاح آن اعلام کردند و برگزاری نشستی تخصصی با طراحان آن را خواستار شدند. همچنین این بخش از فعالان اقتصادی، معتقدند که در طرح جهش تولید دانش بنیان، به نقش و جایگاه بخش خصوصی بی توجهی شده است.

در ابتدای این نشست آنلاین، فرزین فردیس، نایب رئیس کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران، بندهای این مصوبه را تشریح کرد و سپس دیگر اعضای کمیسیون نظرات و دیدگاه های خود پیرامون این طرح را بیان کردند.

نشست کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران

ایرادات طرح جهش تولید دانش بنیان

به گفته افشین کلاهی عضو این کمیسیون، در طرح جهش تولید دانش بنیان، اکوسیستم و بازار بین المللی دیده نشده در حالی که برای بخش خصوصی این حوزه نیز جایگاهی لحاظ نشده است.

مجید صدری، رئیس کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران، نیز از این که در تدوین این طرح با بخش خصوصی و اتاق بازرگانی مشورت و هم فکری صورت نگرفته، انتقاد کرد و یادآور شد که در این رابطه، با دعوت از طراحان این طرح به اتاق بازرگانی تهران، دیدگاه های بخش خصوصی مورد نقد و ارزیابی قرار خواهد گرفت.

شهاب جوانمردی، نایب رئیس این کمیسیون، نیز با بیان این که از مجلس یازدهم انتظار می رود که به جای تدوین قوانین جدید، بر مقررات زدایی و مجوز زدایی ها تمرکز کند و روی استانداردها و نیز توسعه صادرات اصرار داشته باشد، بازنگری در آن را ضروری دانست و یادآور شد که در بازبینی آن، بخش خصوصی نیز باید حضور فعالانه داشته باشد.

مصوبات کمیسیون اقتصاد نوآوری

پس از تبادل نظر پیرامون این طرح، مقرر شد در نشست های آتی این کمیسیون، با دعوت از طراحان مصوبه جهش تولید دانش بنیان، گفتمان جدی تری در خصوص آن صورت گیرد.

همچنین در این جلسه، اعضای کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران پیرامون افزودن فعالان اقتصادی و صاحبان کسب و کارهای فناورانه به ترکیب این کمیسیون هم رای شدند و مقرر شد افراد دیگری نیز به بدنه کارشناسی کمیسیون اضافه شوند.

در عین حال، برگزاری جلسات مشترک این کمیسیون با سایر کمیسیون های مشورتی اتاق تهران و به اشتراک گذاری برنامه ها وکارکردهای فناورانه در سایر حوزه های اقتصادی و صنعتی، مورد تصویب قرار گرفت.

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.