بومی سازی کالای نفتی

بومی سازی تجهیزات نفت

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با بیان این که در سال‌های اخیر ۱۲ هزار قلم کالا و مواد مصرفی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب بومی سازی شده است، گفت: از این تعداد دو هزار و ۵۰۰ قلم کالای پرمصرف که بخشی از آن ها جزو اقلام راهبردی اند، با همکاری شرکت‌ های دانش بنیان ساخته شده اند.

احمد محمدی با اشاره به توجه این شرکت به موضوع راهبردی حمایت از شرکت های دانش بنیان، اظهار داشت: در چندسال اخیر با توجه به خط مشی وزارت نفت و رویکرد ملی برای حرکت به سمت خودکفایی، جلب همکاری شرکت های دانش بنیان برای بومی سازی دانش فنی ساخت تجهیزات راهبردی نفت در دستور کار قرار گرفته است.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب تصریح کرد: در زمان حاضر این شرکت ها در بومی سازی و تدوین دانش فنی ساخت تجهیزات و مواد مصرفی و همچنین اصلاح فرآیندها و توسعه نرم افزارها با این شرکت همکاری دارند و کارشناسان مناطق نفت خیز جنوب نیز دانش و تجربیات خود را در اختیار آنان قرار می دهند.

وی با اشاره به این که طی سال های اخیر ۱۲ هزار قلم کالا و مواد مصرفی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب بومی سازی شده است، تصریح کرد: از این تعداد ۲۵۰۰ قلم کالای پرمصرف که بخشی از آن ها جزو اقلام راهبردی اند، با همکاری شرکت های دانش بنیان ساخته شده اند.

بومی سازی کالای نفتی و مناطق نفت خیز

حمایت از تولید داخل

محمدی، ساخت سیمان حفاری فوق سبک، بازطراحی و تولید توربین سولار سنتار با نام ایرانی “تیدا”، تولید فناورانه ی مته‌ حفاری هفده و نیم اینچ و تلمبه های میله ای مکشی(SRP)، تولید مواد تعلیق شکن و افزایه های سیمان حفاری، بومی سازی ابزارهای الکترونیکی سنجش فشار و دمای چاه ها، پلاگ درون چاهی قابل برداشت، توسعه نرم افزارهای بومی شبیه سازی مخزن و مدلسازی سیالات مخزن و همچنین اجرای طرح زیست محیطی مدیریت پسماند به روش بیولوژیک را بخشی از مهم ترین دستاوردهای همکاری مناطق نفت خیز جنوب در تعامل با شرکت ها و موسسات دانش بنیان داخلی برشمرد.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   شرکت‌های دانش بنیان و کارگاه‌های اقتصاد

وی خاطرنشان ساخت: شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب برای حمایت مستمر از منابع داخلی و تعامل بهتر با سازندگان، از سال ۱۳۸۸ به این سو، نمایشگاه سالانه ساخت تجهیزات صنعت نفت را با کمک بخش خصوصی در استان خوزستان برپا کرده که کارکرد اصلی آن ارائه نیازمندی ها و اطلاع از آخرین دستاوردها و توانمندی های صنعتگران و شرکت های دانش بنیان فعال در زمینه ساخت کالا بوده است.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب گفت: در دوازدهمین نمایشگاه ساخت تجهیزات صنعت نفت خوزستان در سال ۱۳۹۸، مشخصات ۷۵۰۰ قلم کالای مورد نیاز شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در اختیار بخش خصوصی توانمند ایرانی قرار گرفته است.

وی افزود: این اقلام در ۴ گروه کالایی ماشین آلات فرایندی(پمپ ها، کمپرسورها و توربین ها)، شیمیایی و عمومی(شیرآلات، فلنج ها و لوله‌ها)، برق و ابزاردقیق و اقلام حفاری دسته بندی شده اند که تا کنون یک هزار و ۸۱ قلم از این کالاها بومی سازی شده، یک هزار و ۴۸۵ قلم در مرحله ساخت و یک هزار و ۵۴۸ قلم برای ورود به مرحله ساخت در دست اقدام شرکت های سازنده است و امیدواریم شرکت های دانش بنیان داخلی با تعاملی موثر بومی بتوانند به دانش فنی ساخت همه این اقلام دست یابند و صنعت نفت را از واردات آن ها بی نیاز کنند.

 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.