مبدل و ویژگی های آن

مبدل های حرارتی پوسته و لوله جزو پرکاربردترین مبدل های حرارتی در محیط های صنعتی، به خصوص در پالایشگاه ها و مجتمع های پتروشیمی، هستند که با استفاده از اصول ساده انتقال حرارت به طور غیرمستقیم اقدام به گرم کردن و به جوش آوردن انواع مختلف سیالات می نمایند.

برای مثال، در مدل های استوانه ای ساختار این مبدل ها به صورت ساده شامل یک مخزن استوانه ای (پوسته) و تعدادی لوله حاوی سیال در داخل آن است. فضای بین لوله ها و پوسته با بخار داغ پر شده است و با عبور سیال از داخل لوله ها، به سبب حضور بخار، حرارت وارد سیال شده و آن را گرم می کند. این مبدل که از قوانین همرفتی استفاده می کند، به خصوص در فرایندهای تقطیر نفت کاربرد دارد و مهمترین مزیت آن عدم قرارگیری سیال داخل لوله در معرض حرارت مستقیم است.

طراحی و تولید این دسته از مبدل ها نیازمند دانش فنی قابل توجهی است، چرا که علاوه بر طراحی اولیه، جنس پوسته و لوله ها نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است تا بهره وری را به حداکثر برساند. در همین راستا، یک شرکت دانش بنیان داخلی به عرصه طراحی و تولید این تجهیزات ورود کرده است.

بومی سازی مبدل حرارتی پوسته و لوله

بومی سازی

احسان فردثابت مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان بهران مبدل با بیان اینکه مبدل حرارتی پوسته و لوله با آلیاژهای خاص محصول تولیدی این شرکت است، گفت: «طراحی و ساخت انواع این نوع مبدل‌ ها کاملاً توسط این شرکت انجام می ‌شود که در پالایشگاه‌ ها، پتروشیمی ‌ها و صنایع پایین ‌دستی نفت مانند صنایع سیمان و فولاد کاربرد دارد.»

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   افتتاح مرکز نوآوری فضایی

این مبدل ‌ها معمولا برای خنک یا گرم کردن یک مایع یا گاز مانند اسید و روغن یا خنک کردن هوای فشرده برای گرفتن رطوبت مورد استفاده قرار می‌ گیرند. با توجه به مزایای بسیار زیادی که استفاده از مبدل‌ های حرارتی در صنعت دارد، کاربرد آن هرروز رو به افزایش است.

این محصول کاملاً بومی ‌سازی شده و توانسته صرفه‌ جویی ارزی خوبی به همراه داشته باشد. در حال حاضر در این شرکت ۱۲ نفر به‌صورت مستقیم و در حدود ۲۰۰ نفر به‌صورت غیرمستقیم مشغول به فعالیت هستند.

مدیرعامل شرکت دانش ‌بنیان بهران مبدل با اشاره به اینکه مبدل حرارتی پوسته و لوله با آلیاژهای خاص تولیدی این شرکت دارای کیفیت بالایی است، عنوان کرد: «این محصول قیمت بسیار پایین ‌تری نسبت به نمونه‌ های خارجی خود دارد ولی ازلحاظ کیفیت قابل ‌رقابت است.»

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.