بومی سازی تولید ترکیبات استئارات در ایران

بومی سازی تولید ترکیبات استئارات در ایران

معرفی ترکیبات

اسید استئاریک ماده ای است که با جایگزینی یون عناصر فلزی با یون هیدروژن اسید به دست می آید. این ماده به عنوان پایه برای تولید انواع ترکیبات استئارات به کار می رود که به صورت گرانول و پودر میکرونیزه سفید رنگ بدست می آیند. مهمترین ترکیب های استئارات شامل استئارات کلسیم، روی، آلومینیوم، منیزیم، سدیم و پتاسیم می باشد. این محصولات جزو پرکاربردترین مواد اولیه مورد استفاده در صنایع مختلف هستند، مانند نفت و گاز، پتروشیمی، تولید پلاستیک، مستربج و کامپاند، صنایع رنگ و رزین و… . به دلیل موارد استفاده گسترده صنعتی از این مواد و وابستگی کنونی به تولیدات خارجی، بومی سازی و تولید داخلی آنها می تواند اهمیت فراوانی برای استقلال صنایع ایران داشته باشد. در همین راستا، یک شرکت دانش بنیان اقدام به مهندسی معکوس این مواد به منظور رفع این نیاز نموده است.

علی نیلی مدیرعامل شرکت دانش بنیان فناوران شیمی زرین ایرانیان درخصوص تامین مواد افزودنی پیشرفته استئارات کلسیم، روی و منیزیم گفت: «این شرکت به عنوان اولین و تنها شرکت مورد تایید ایرانی برای تامین مواد افزودنی پیشرفته استئارات کلسیم، روی و منیزیم در فهرست پتروشیمی‌ های کشور ثبت و بعد از پنج سال تلاش موفق به جلب رضایت پتروشیمی‌ های بزرگ کشور در مورد کیفیت و تطابق با استانداردهای جهانی شد.»

بومی سازی تولید ترکیبات استئارات در ایران

ویژگی های محصول

وی در پاسخ به این سوال که آیا تولیدات این شرکت از واردات محصول افزودنی های پیشرفته صنایع پلیمری جلوگیری کرده است، اظهار داشت: «این ماده به طور کامل برای صنایع بالا دستی (پتروشیمی های پلیمری) و در بخش صنایع تکمیلی پلیمر و پلاستیک مصرف می شود و این شرکت تاکنون موفق شده است بخشی از نیاز مصرف کنندگان را تامین و از واردات جلوگیری کند.»

مدیرعامل این شرکت فناور همچنین گفت: «با تلاش ۱۰ ساله در بخش تحقیق و توسعه و به همت دانش آموختگان و مهندسین شرکت فن آوران شیمی، خط جدید شرکت واقع در شهرک صنعتی شمس آباد، توانست علاوه بر تولید و توانایی تامین کامل نیاز پتروشیمی ها به دغدغه های آنها در بخش کیفی نیز پاسخ داده و از طرفی مانع از خروج حدود ۲۵ میلیون دلاری ارز از کشور شود.»

محصول این شرکت فناور بر اساس اطلاعات و آنالیزهای مقایسه ای قابل رقابت با برندهای آمریکایی و اروپایی بوده و کیفیت آن بالاتر از نمونه‌ های چینی، هندی و کشورهای آسیایی است.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان فناوران شیمی زرین ایرانیان همچنین گفت: «این شرکت در ۲ سال اخیر موفق به ورود به بازار ایران شده است و ما از توانایی تامین افزودنی های پیشرفته صنایع پلیمری صنایع بالادستی برخورداریم اما به دلیل استراتژیک بودن محصول، نفوذ در بازار به کندی انجام می‌ شود.»

نیلی در ادامه مواد افزودنی پیشرفته استئارات کلسیم، روی و منیزیم را قابل استفاده در صنایع بالادستی از جمله در پتروشیمی‌ ها و صنایع پایین دست اعلام کرد و درمورد به صادرات این محصول تصریح کرد: «در سال ۱۴۰۰ صادرات محصول خود را به کشورهای عراق و ترکمنستان آغاز کردیم و هم‌ اکنون نیز محصول ما جایگاه خود را در بازار کشور پیدا کرده است.»

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.