دانش بنیان های حوزه نانو

محصولات نانو

ستاد توسعه فناوری نانو اعلام کرد که تاکنون ۷۵۰ محصول نانویی توسط محققان کشور به تولید رسیده است.

یکی از زمینه های فناورانه ای که با تلاش شرکت های دانش بنیان و خلاق و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری توانسته است جایگاه مطلوبی را در میان کشورهای توانمند دست یابد نانوفناوری است.

قرار گرفتن در بین کشورهای برتر جهان در حوزه تولید علم نانو، توسعه فناوری های پیشرفته نانو در داخل کشور، تولید محصولات و تجهیزات نانوفناور و رسوخ این فناوری به صنایع موجود کشور بخشی از دستاوردهای این حوزه است.

همچنین شرکت های دانش بنیان و خلاق دست به کار تولید محصولات دانش بنیان و فناور این حوزه زدند و توانستند بخش قابل توجهی از نیاز جامعه به محصولات مبتنی بر فناوری نانو را تأمین کنند، به طوری‌که تا کنون بیش از ۷۵۰ محصول و تجهیز نانو در کشور توسعه یافته و گواهی نانومقیاس را دریافت کرده اند. این میزان، رشدی قابل توجه را نشان می دهد و تولید محصولات ایران ساخت نانویی، روندی صعودی داشته است.

اما نقش ‎آفرینی بیش از ۲۲۳ شرکت تولیدکننده محصول و ۵۹ شرکت تولیدکننده تجهیزات ایران ساخت محصولات نانوفناور، زمینه این توانمندی در کشور را ایجاد کرده است.

ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف پیشرفت صنایع و تأمین نیازهای جامعه در راستای افزایش کیفیت محصولات و خدمات با کمک فناوری نانو از شرکت های دانش بنیان، طرح های نوآورانه و ارائه کنندگان خدمات این حوزه حمایت کرده است تا زیست بومی نوآورانه برای توسعه محصولات با کیفیت و ارتقای سطح خدمات محقق شود.

فناوری نانو

محصولات ایران ساخت

از میان ۷۵۰ محصول و دستگاه ثبت شده ۵۳۵ مورد مربوط به محصولات نانو و ۲۱۵ مورد مربوط به تجهیزات نانو بوده است که هر دو شاخص در سال های گذشته روند رو به رشدی را تجربه کرده اند، هر چند در این میان محصولات نانو رشد قابل توجه تری داشته است.

در مجموع ۲۷۳ شرکت، محصولات مبتنی بر فناوری نانو را توسعه داده اند که از میان آن‌ ها ۲۱۴ شرکت فرآیند توسعه محصول را دنبال می کنند. همچنین ۵۹ شرکت تجهیزاتی را که به تولید محصولات نانویی منجر می‌شود، فعالیت می کنند.

اما در میان حوزه های موضوعی که شرکت ها در تولید محصولات و تجهیزات فعالیت داشته اند،حوزه عمران و ساختمان سهم بالاتری را به خود اختصاص داده است، به طوری که یک پنجم تولیدات این حوزه در عرصه نانوفناوری به این حوزه اختصاص یافته است.

همچنین حوزه سلامت، خدمات و ملزومات صنعتی دیگر حوزه هایی هستند است که نانوفناوری توانسته در آن ها نقش آفرینی کند و ۱۳ درصد از تولیدات ایران ساخت نانویی به این حوزه ها اختصاص یافت.

 

امتیاز :
۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (بدون نظر)
Loading...
به اشتراک بگذارید :

مشاوره رایگان آنلاین

با ما راحت باشید. هر سوال و درخواستی دارید تماس بگیرید. مشاوران ما به صورت رایگان به شما خدمت رسانی مینمایند.دیدگاه‌ها
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید. شنبه تا چهارشنبه 9 الی 17
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714517 تماس بگیرید.