جلسه اقتصاد دانش بنیان

حضور دکتر ستاری در تبریز

معاون علمی فناوری رئیس جمهور با بیان این ‌که ۱۲۰ هزار میلیارد تومان ارزش اقتصاد دانش بنیان کشور بوده و ۴۱ شرکت در بورس فعال هستند، خاطرنشان کرد: باید با فراهم کردن محیط و امکانات از جوانان حمایت شود.

سورنا ستاری در جلسه اقتصاد دانش بنیان و جهش تولید که در استانداری آذربایجان شرقی برگزار شد، اظهار کرد: خیلی خوشحالم که در خدمت شما هستم و حضور در تبریز برایم افتخار است.

وی در خصوص مفهوم توسعه، ادامه داد: ابتدا فکر می کردم توسعه فقط بعد سخت افزاری دارد اما سپس متوجه شدم که از بعد نرم افزاری است و تنها در فرهنگ وجود دارد و اگر همه بخواهند اتفاق می افتد. در واقع توسعه یک ‌مفهوم درون زا است که باید از داخل بجوشد.

وی با تاکید بر این ‌که مشکلات استان باید از داخل استان حل شود، افزود: مشکلات با دانش و حمایت از جوانان حل می شود؛ ما مسئولان، با پول مردم درس خواندیم تا مشکلات مردم را حل کنیم نه این که به دنبال استخدام باشیم زیرا هر آموزشی که منجر به این نتیجه نشود ایراد دارد.

جلسه اقتصاد دانش بنیان

شالوده اقتصاد دانش بنیان

ستاری تاکید کرد:

“افرادی که تربیت و آموزش می بینند باید ارزش افزوده و اشتغال تولید کنند و تنها به فکر استخدام نباشند، جوانان درس می خوانند تا کار و توسعه ایجاد کنند اما نیازمند زیست بوم‌ هستند. زیست بوم نیز شامل تمام مفاهیمی است که در پارک های علم و فناوری مطرح‌ می شود.”

وی متذکر شد: کارآفرینی باید یک‌ اصل باشد، زیرا فردی که از جیب خود خرج می کند ارزشمند تر از ما است که برای دادن حقوق به ما، پول نفت خرج می شود.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   شرکت های دانش بنیان و حوزه اشتغال

وی با مقایسه خدمات انجام شده در اصفهان و آذربایجان شرقی، ادامه داد: در اصفهان به دلیل وجود ظرفیت های بسیار، می توان هر اقدام و برنامه ای را اجرایی کرد و اکنون نیز از تمام ظرفیت ها استفاده شده است اما با این حال این استان همیشه در رده های دوم و سوم بیکاری قرار دارد.

معاون علمی فناوری رئیس جمهور با بیان این‌ که مشکلات استان باید توسط دانشگاه حل شود، گفت: البته نه دانشگاهی که دانشجویان فقط درس بخوانند و ارتباطی با بیرون از دانشگاه نداشته باشند. اگر دانشگاهی نیز بخواهد پولش را فقط از دولت بگیرد، سقف آرزوهایش همانند کارمند حقوق بگیر مشخص است.

وی با بیان این ‌که پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی در شان استان نیست، اظهار کرد: باید در بحث زیرساخت ها کمک های جدی انجام گیرد زیرا پارک علم و فناوری یک استان شالوده اقتصاد دانش بینان آن است.

واگذاری زمین به شرکت های دانش بنیان

وی ادامه داد: واگذاری زمین ها به شرکت های دانش بنیان باید ۱۰ سال پیش انجام می گرفت، اکنون نیز باید شعب پارک در شهرستان ها تقویت شود که در این راستا تلاش می کنیم تا با وجود تمامی محدودیت ها، بودجه مناسبی را به این امر اختصاص دهیم.

ستاری نبود صندوق پژوهش و فناوری در آذربایجان شرقی را یکی از مشکلات بزرگ استان نام برد و تاکید کرد: نباید انتظار داشت تا بنده از تهران نیازهای یک جوان تبریزی را برای انجام یک پروژه استراتاپ تشخیص دهم بلکه مسئولان استانی باید در این خصوص اطلاعات داشته باشند.

وی در خاتمه با تاکید بر اهمیت نگاه نو نسبت به جوانان، گفت: اکنون داشتن دودکش کارخانه ارزش افزوده حساب نمی شود بلکه باید نگاه ویژه ای به جوانان داشت. امروز ارزش افزوده، جوانانی هستند که در یک اتاق ۴*۳ چه کارها که نمی توانند انجام دهند و مسئولان باید با تامین بیمه و … از آنان حمایت کنند.

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.