شرکت های دانش بنیان نوع ۳

شرکت های دانش بنیان نوع ۳

ارزیابی شرکت های دانش بنیان

سامانه ارزیابی شرکت های دانش بنیان با توجه به توافقات صورت گرفته توسط ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق و مرکز موسسات و شرکت های دانش بنیان به روی شرکت های خلاق گشوده شد.

یکی از محوری ترین برنامه های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایجاد زیربنایی شرکت های دانش بنیان  است و در این راستا تعداد شرکت های دانش بنیان در هشت سال گذشته، از رقم کمتر از ۵۰ شرکت، به بیش از ۶ هزار شرکت فعال رسیده است.

بسیاری از شرکت های نوآور دارای طرح های بسیار خلاقانه ای هستند، اما بر اساس قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان مصوب مجلس شورای اسلامی، در قالب شرکت های دانش بنیان نمی گنجند. براساس گزارش های رسمی، گردش مالی صنایع نرم و خلاق در دنیا بیش از ۲۶۰۰ میلیارد دلار است.

ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق به نمایندگی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شبکه ای گسترده از ده ها خانه خلاق، مراکز نوآوری و مراکزی که به خانه های خلاق، خدمات ارائه می دهند، ایجاد کرده است. این اقدامات با حداقل بودجه ممکن بیش از ۱۳۰۰ شرکت خلاق را به وجود آورد.

این ستاد، برای توسعه ظرفیت های قانونی در اختیار شرکت های خلاق، رایزنی های گسترده ای را با نهادهای مانند مجلس شورای اسلامی آغاز کرد تا نام شرکت های خلاق را نیز در قانون در حال تصویب در کنار شرکت های دانش بنیان قرار گیرد.

نقطه اوج این فعالیت ها، تصویب سند ملی توسعه فناوری های فرهنگی و نرم از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی و ابلاغ آن از سوی رئیس‌جمهوری به عنوان رئیس این شورا بود.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   کلاه ضد تشنج

شرکت های دانش بنیان نوع ۳

اخذ مجوز دانش بنیان نوع ۳

این مصوبه پتانسیل های حمایتی و اجرایی قابل توجه ای را در اختیار شرکت های خلاق قرار می دهد. فعالیت های ستاد در راستای ارتقای جایگاه شرکت های خلاق در این جا متوقف نماند و این ستاد با همکاری دیگر مراکز وابسته به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری موفق شد نام شرکت های خلاق را نیز وارد فهرست شرکت های دانش بنیان کند.

با توجه به پذیرفته شدن شرکت های خلاق به عنوان شرکت دانش بنیان نوع سه، مقدمات اجرایی این موضوع فراهم و فراخوان ثبت نام شرکت ها و موسسات خلاق جهت اخذ مجوز دانش بنیان نوع ۳ منتشر شد.

شرکت های خلاق برای ورود به زیست بوم دانش بنیان کشور باید از طریق سامانه reg.daneshbonyan.ir مراحل ثبت نام خود را آغاز کنند. بدیهی است شرکت متقاضی باید مورد تایید برنامه توسعه زیست بوم شرکت های خلاق وابسته به ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق، باشد.

قرار داشتن در فهرست ircreative.isti.ir مبین تایید از سوی ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق است.

همچنین شرکت خلاق متقاضی برای دانش‌ بنیان شدن، باید برای توسعه کالا یا خدمت خود، فعالیت تحقیق و توسعه انجام داده باشد و کالا یا خدمت خروجی شرکت، از زمره فعالیت‌ های روتین و ساده نبوده و دارای پیچیدگی و نوآوری باشد.

بنابراین شرکت های خلاق با فعالیت های معمول در حوزه تخصصی خود، نظیر ارائه کالا و خدمت یا محتوا از طریق سایت اینترنتی یا ارائه خدمات سنتی در حوزه گردشگری، صنایع دستی، آموزش، معماری، فعالیت های هنری و نظایر آن بدون انجام تحقیق و توسعه، نوآوری و پیچیدگی در فهرست شرکت های دانش بنیان قرار نخواهد گرفت.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   فعالیت های معاونت علمی در سال گذشته

 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.