شرکت های دانش بنیان حوزه سلامت

پیوند کلی

داروی کلیه

مدیرعامل یکی از شرکت های دانش بنیان حوزه زیست فناوری درباره چالش هایی که کرونا برای فعالیت های این شرکت ایجاد کرده است، گفت: ما مجوز فروش دارویی برای جلوگیری از پس زدن بافت پیوندی مانند پیوند کلیه را اخذ کرده ایم و بنا داشتیم از آن رونمایی کنیم، اما به دلیل شرایط شیوع کرونا، امکان مصرف آن برای بیماران بسیار کم شده است و همین موضوع شرکت را با چالش سختی روبرو کرده است. ما حدود ۱۱ سال بر روی تولید این دارو فعالیت و بیش از ۱۲ میلیارد تومان هزینه کرده ایم و اکنون که به این مرحله رسیده ایم، با چالش روبه رو شده ایم.

دکتر سیروس زینلی با بیان این که کرونا همه‌ مشاغل را تحت تاثیر قرار داده و خود به خود یک رکود در مصرف کالاها و خدمات به طور کلی ایجاد کرده است، گفت: هنگامی که مراجعه مردم به آزمایشگاه ها و مطب ها کاهش پیدا می کند، خود به خود مصرف کالاها و تجهیزات پزشکی نیز کاهش می یابد. شرکت دانش بنیان ما نیز همانند دیگر شرکت های دانش بنیان حوزه سلامت از این لحاظ دچار چالش شده‌ است.

وی افزود: ما مجوز فروش دارویی برای جلوگیری از پس زدن بافت پیوندی مانند کلیه را اخذ کرده ایم و بنا داشتیم از آن رونمایی کنیم، اما به دلیل شرایط شیوع کرونا امکان مصرف آن برای بیماران بسیار کم شده است و همین موضوع شرکت را با چالش سختی روبه‌رو کرده است. ما حدود یازده سال بر روی تولید این دارو فعالیت و بیش از ۱۲ میلیارد تومان هزینه کرده ایم و اکنون که به این مرحله رسیده ایم، با چالش رو به رو شده‌ایم. تا زمانی که بتوانیم این دارو را به فروش برسانیم، باید هزینه محققان و کارمندان را بدهیم و مشخص نیست تا پایان شیوع کرونا بتوانیم دوام بیاوریم. چنین وضعیتی برای دیگر شرکت ها نیز وجود دارد.

پیوند کلیه

SONY DSC

کیت های استخراج RNA

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان حوزه سلامت درباره اقدامات انجام شده در راستای مقابله با کرونا گفت: شرکت دانش بنیان ما مانند بعضی دیگر از شرکت های دانش بنیان تلاش کرده و می کند که از همه گیری ویروس کرونا فرصت بسازد و از واردات نیازهای تشخیصی بکاهد. در اردیبهشت ماه، ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درخواست ساخت کیت های استخراج RNA را اعلام کرد.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   صدور ضمانت نامه برای شرکت های دانش بنیان

ما مقدمات ساخت آن را فراهم کردیم و خوشبختانه پس از کسب دانش، مواد لازم ساخت آن را از خارج از کشور وارد کردیم و در این مرحله معاونت علمی کمک قابل توجهی کرد و خوشبختانه مجوز اداره تجهیزات پزشکی را نیز اخذ کردیم و به تازگی شروع به فروش این کیت ها کرده ایم. ما جزو چند شرکت داخلی هستیم که این نوع کیت را ساخته ایم و به طور قابل ملاحظه ای از واردات آن کاسته شده است.

زینلی درباره کارکرد این کیت ها بیان کرد: هنگامی که نمونه ای از فرد برای تشخیص کرونا گرفته می شود، قبل از این که تشخیص مولکولی داده شود، باید ماده‌ ژنتیکی ویروس که RNA است، از نمونه‌ گرفته شده خالص شود تا آزمایشگاه بتواند تشخیص مولکولی دهد. دانش ایجاد شده در کشور در زمینه تشخیص کرونا برای استفاده های مشابه بعد از کرونا نیز ضروری خواهد بود.

رئیس انجمن بیوتکنولوژی خاطرنشان کرد: مقدمات ساخت کیت های تشخیص توام کرونا و آنفلوآنزا را نیز فراهم کرده ایم و ان شاء‌ الله تا یک ماه دیگر آن را به اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت برای تایید تحویل می دهیم. به محض تایید این کیت ها توسط وزارت بهداشت تولید انبوه آن ها آغاز می شود.

 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.