داروی ترک اعتیاد داخلی

داروی ترک اعتیاد

داروی ترک اعتیاد ایرانی

یک شرکت دانش بنیان داخلی موفق به تولید نمونه مشابه یک داروی ترک اعتیاد آمریکایی شده است. گودرزی، مدیر عامل شرکت نانو دارو در این خصوص اظهار کرد: «شرکت نانودارو در زمینه تولید داروهای پیشرفته فعالیت دارد که در دو حوزه اصلی تولید داروهای ضد سرطان و ترک اعتیاد متمرکز است. داروی اگزوپیو یکی از فرآورده های جدید ترک اعتیاد است که تا قبل از این به دلیل قیمت بسیار گران نمونه وارداتی به جز واردات غیرمجاز چمدانی کسی از آن استفاده نمی کرد.»

وی بیان داشت: «شرکت نانودارو تکنولوژی و تولید کننده نانو پارتیکل های پروتئینی در ایران، میکروسفرهای پلیمری و ای دی سی هاست که نوع جدیدی از داروهای ضد سرطان هستند را دارد. هر سه پلتفرم در سطح جهانی صاحبان کمی دارند که همین امر باعث می شود محصولات تولیدی ارزش افزوده بالایی برای کشور داشته باشند. مدیرعامل شرکت نانو دارو افزود: ما در ششمین نمایشگاه بین المللی ایران فارما داروی مهم ترک اعتیاد را معرفی کردیم که بر پایه پلتفرم میکروسفرهای پلیمری ساخته شده است. مدیر این شرکت دانش بنیان ایرانی با اشاره به اینکه این دارو از تکنولوژی میکروسفرهای آهسته رهش پلیمری استفاده می‌ کند، ادامه داد: «مکانیسم عمل دارو بدین گونه است که بیمار ماهانه یکبار این دارو را به صورت عضلانی تزریق می‌ کند و به مدت یکماه بیمار را از وسوسه به اعتیاد حفاظت می کند.»

فناوری داروهای ترک اعتیاد

داروهای ترک اعتیاد با اثرگذاری مستقیم بر فعالیت های مغزی، به کاهش میل فرد برای بازگشت به مصرف مواد مخدر یا الکل کمک می کنند. صدمه مغزی ناشی از مواد مخدر و الکل به قدری شدید است که میل به استفاده مجدد از این مواد ممکن است حتی بر اراده فرد هم اثر بگذارد و عمل مصرف مجدد یک عمل کاملاً غیرارادی باشد. از طرف دیگر، داروهایی که با فعالیت های مغز درگیر می شوند باید عملکرد بهینه و دقیقی هم داشته باشند تا صدمه بیشتری به این عضو وارد نشود. بنابراین، داروهای ترک اعتیاد نیازمند مطالعات دقیق و تولید محتاطانه هستند.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   میزان رشد شرکت های دانش بنیان

داروی ترک اعتیاد

توسعه داروی ترک اعتیاد

توسعه این دارو از دی ماه سال ۱۳۹۱ آغاز شده و پس از گذراندن تمام مراحل لازم و اخذ تأییدیه سازمان غذا و داروی ایران، در حال حاضر داروی اگزوپیو در کلینیک های ترک اعتیاد مصرف می شود. این دارو یکی از جدیدترین روش‌ های ترک اعتیاد مشتقات تریاک (تریاک، شیره، هروئین، مورفین، کدئین، پتیدین، متادون و ترامادول) و ترک اعتیاد به الکل است. بیشتر بیماران شایسته دریافت این درمان شامل بیمارانی با سن کمتر از ۳۵ سال، سابقه مصرف کوتاه و افرادی که در کمپ ها یا کلینیک های بستری سم زدایی شده اند می شود.

این شیوه درمانی که بر خلاف متادون، بوپرنورفین و تنتور تریاک، خودش وابستگی ایجاد نمی کند. بیمار پس از سم زدایی مواد مخدر، هر ۲۱ روز تا ۳۵ روز (بسته به شرایط بیمار) دارو را به صورت عضلانی دریافت می کند که معمولا پس از ۶ ماه تزریق شانس کنار گذاشتن مخدر یا الکل را خواهد داشت. دارو هم اکنون در بسیاری از استان ها در دسترس قرار گرفته است و مراکز ترک اعتیاد پیشرو در حال تجویز دارو برای بیماران هستند.

۴/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.