پایش هوشمند کشاورزی

سامانه پایش هوشمند کشاورزی

محصولی دانش بنیان با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تولید شد تا پایش هوشمندانه زمین ها و محصولات کشاورزی امکان پذیر شود.

منوچهر منطقی دبیر ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل هوشمند معاونت علمی و فناوری گفت: این ستاد بر اساس مأموریت خود مبنی بر حمایت از محصولات دانش بنیان در تلاش است تا توسعه فناوری های حوزه فضایی و ژئوماتیک را سرعت دهد بر همین اساس نیز از تولید محصولی در حوزه ژئوماتیک حمایت کرده است.

وی با اشاره به محصولی که در زمینه رصد هوشمند زمین های کشاورزی توسط محققان کشور ساخته شده، افزود: این محصول فناورانه در پایش هوشمند زمین های کشاورزی کاربرد دارد. این سامانه با استفاده از تصاویر ماهواره ای سنجش از دور با کمک دانش کشاورزی، راهکارهایی برای مدیریت، افزایش عملکرد و تولید محصولات کشاورزی ارائه می کند.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل و نقل هوشمند معاونت علمی و فناوری بیان کرد: با وجود این سامانه کشاورزان می توانند فعالیت های کلیدی انجام شده در مزرعه خود را در سامانه کشتیار ثبت و تمامی اطلاعات را در طول فصل زراعی ذخیره کنند. این سامانه به کشاورزان امکان تجزیه و تحلیل تاریخچه زمین و اتخاذ تصمیم های مدیریتی دقیق تر متناسب با گذشته زمین خود را می دهد.

پایش هوشمند کشاورزی

ویژگی های سامانه پایش کشاورزی

یاسر ابراهیمیان قاجاری، رئیس گروه ژئوماتیک ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل‌ و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری در خصوص شرکت تولید کننده این محصول گفت: در این سامانه با استفاده از تصاویر ماهواره ای به صورت هفتگی تغییرات خصوصیات ویژه مزرعه از جمله میزان پوشش گیاهی، تراکم، سلامت و رطوبت اندازه گیری می شود.

به گفته ابراهیمیان، با استفاده از این تصاویر، بهره گیری از دانش کشاورزی و در نظر گرفتن شرایط جوی و اقلیمی منطقه، توصیه ها و هشدارهای لازم برای رفع کاستی ها و مدیریت بهینه به کشاورزان ارائه می شود.

وی ادامه داد: این سامانه قابلیت پایش زمین های کشاورزی بالای یک هکتار را دارد و برای کشاورزان خرده مالک، مزرعه داران عمده، شرکت های کشت و صنعت، شرکت های ارائه دهنده نهاده ها و خدمات کشاورزی و سایر نهادهای خصوصی و دولتی قابل استفاده است.

 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.